GeriEkonomi 2 bin lira maaşla iş fırsatı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2 bin lira maaşla iş fırsatı

2 bin lira maaşla iş fırsatı
refid:17038102 ilişkili resim dosyası

Eleman eksikliği yaşadığı için büyüyemeyen işitme sektörü yeni eğitim merkezine kavuştu. İşitme Cihazları Akustik Akademi Derneği (İCAAD) tarafından kurulan akademiden mezun olanlar 2 bin lira maaşla iş hayatına atılacak.

Yaklaşık 1 yıl önce İstanbul’da tamamen sosyal sorumluluk çerçevesinde sektörün gelişmesine destek amacıyla kurulan İşitme Cihazları Akustik Akademi Derneği (İCAAD) sektörün umudu oldu.

İŞ GARANTİLİ AKADEMİ

Sektörün en büyük sorunu olan kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için devletten destek beklemeden, harekete geçen İCAAD, bir yandan ülkemizdeki işsiz gençlere iş imkânı sağlayacak, öte yandan işitme sektörüne kalifiye elaman (akustiker, uzman akustiker) yetiştirecek.

Bu kapsamda, AB nezdinde odyoloji ve akustik alanında 40 yıldır eğitim veren ve binlerce kalifiye eleman yetiştiren Almanya Lübeck kentinde olan BİHA (Bundesinnung der Hörgerate-Akustik Körperschaft des öffentlichen Rechts Deutschland) ile patnerlik sözleşmesi imzalayan İCAAD, bu kurumun desteği ile Türkiye’de bir meslek okulu kuruyor. Eylül ayında eğitime başlayacak olan Akademi, BİHA’nın eğitim programına paralel eğitim verecek ve Türkiye sektöre uzman personel yetiştirecek.

İstanbul’da düzenlenen İCAAD’ın tanıtım toplantısına, İşitme Cihazları Akustik Akademi Derneği Başkanı Mehmet Emin Ağaç ve Avrupa Birliği’nin önde gelen İşitme Cihazı Akustikeri Kuruluşları yetkilileri (İşitme Cihazları Akustikerler Birliği Başkanı Marianne Frickel, İşitme Cihazları Akustikerler Birliği Başkan Yardımcısı  Gabriele Gromke, İşitme Cihazları Akustik Akademisi Sorumlu Müdürü Gerrit Witschab, İşitme Cihazları Akustik Akademi’den Doç. Malte Roberz  ve Almanya’da yayınlayan Medianverlag (Zeitung Hörakustik)’dan Björn Kerzmann) katıldı. Toplantıda, İCAAD ile BİHA arasında panterlik analaşması imzalandı.

GELECEĞİN UZMAN AKUSTİKERLERİNİ YETİŞTİRECEK

Toplantıda konuşan İCAAD Başkanı Mehmet Emin Ağaç, Türkiye’de hızla gelişen işitme sektöründe büyük oranda teknik eleman sorunu yaşandığını kaydederek, “Sektörün en gelişmiş cihazları ülkemezide satılıyor. Ancak bu cihazların ayarını yapacak. Kalıbını çıkaracak teknik eleman çok az. Şu anda acil olarak ülkemizde 1500 akustiker, 1000 uzman akustikere ihtiyaç var. Yine en az 1500 işitme merkezine ihtiyaç var. Sektörde potansiyel çok ama teknik eleman sıkıntısı nedeniyle, yeni mağazalar açılamıyor. Eleman ihtiyacı ise önümüzdeki yıllarda artacak” dedi.

Bu nedenle, sektörde yeni kurulan İCAAD’ın sosyal sorumluluk kapsamında sektörün ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla bir okul açtığını belirterek, “Bu okuldan mezun olanların işi hazır olacak” dedi.

Başta Almanya olmak üzere, AB’nin sektöre ilişkin saygın kuruluşları ile yaptıkları işbirliği anlaşmasına değinen Mehmet Emin Ağaç, “İşitme sorunu globaldir onun için geniş açıdan bakmak gerekir.  Eğitimde yaklaşık 40 yıllık deneyime sahip olan BİHA dünya işitme sektörüne ciddi katkılar sunuyor. Ve bünyesinde bulunan AHA dünya işitme sektörüne örnek olabilecek niteliktedir. BİHA ile çalışmamızın 2 temel amacı bulunmaktadır. Birincisi tecrübelerinden istifade etmek. İkincisi gerçek bir patnerlik ile beraber hareket etmek ve sektördeki soruna global çözüm aramak” şeklinde konuştu.

İŞ GARANTİLİ MESLEĞİN TEMELİ ATILDI

“Geleceğin en prestijli mesleklerinden birisi Türkiye’ye geliyor” diyen Ağaç,  konuşmasında şunları söyledi: “Sektöre öncülük eden İCAAD’ın bu yıl Eylül ayında başlatacağı teorik ve uygulamalı eğitim, geleceğin en iyi prestijli ve iş garantili mesleğinin temelini attı. Sektörün ihtiyacı olan farklı alanlarda personel yetiştireceğiz. Sosyal sorumluluk çerçevesinde hayata geçirilen bu Akademi çalışma hem işsiz gençlere iş imkanı sağlayacağı gibi sektörün gelişmesi için de büyük katkı sağlayacak. Yurt çapındaki işitme merkezlerinin sayısında büyük artış olacak.”

2-3 BİN TL MAAŞ ALACAK

Akademinin 2 ve 3 yıllık teorik ve uygulamalı eğitim döneminin sonunda mezun olacak akustiker ortalama bin 500- 2 bin TL, uzman akustiker ise ortalama 2 bin 500- 3 bin 500 TL maaş alacak.

Öte yandan, toplantıya katılan İşitme Cihazları Akustikerler Birliği Başkanı Marianne Frickel, Avrupa Birliği ve Almanya’daki işitme sektörü hakkında bilgi verdi ve sadece  Almanya’da işitme sektörünün yıllık cirosunun 1 milyar euro olduğunu kaydetti. İCAAD ile yaptıkları işbirliğine de değinen  Frickel, “İCAAD’ı sektöre yaptığı katkı için kutluyorum. Çok iyi bir ortak bulduğumuz için mutluyuz. Kurumunuzun her zaman yanında olacağız” dedi.

İşitme Cihazları Akustikerler Birliği Başkan Yardımcısı  Gabriele Gromke de BİHA’nın çalışmalarına değindi ve”BiHA bir akademik yetkinlik merkezi. Tüm dünyada akredite bir kurum” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle