Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
31 Mart 2015 Salı 19:49

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Ekonomi Haberleri

Elektrikli otomobil vergisi yüzde 3’e kadar indi, hibrit ve ticari araç dışarda kaldı

Paylaş
Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Süleyman DEMİRKAN - Selçuk ŞENYÜZ/ANKARA 26 Şubat 2011
Elektrikli otomobil vergisi yüzde 3’e kadar indi, hibrit ve ticari araç dışarda kaldı
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, elektrikli otoların ÖTV’sinin motor gücüne göre yüzde 3-15 arasında belirlendiğini açıkladı.

Şimşek’in açıklamasının ardından dün gece konuya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı. Hibrit ve ticari araçlar, bu karar kapsamı dışında tutuldu.

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, elektrikli otomobillerin motor gücüne göre yüzde 3, 7 ve 15 olmak üzere 3 ayrı kategoride ÖTV’ye tabi olacağını açıkladı. Şimşek, elektrikli ticari araçlar ve hibrtd (hem elektrik hem konvansiyonel motorlu) araçların ise kapsam dışında olacağını bildirdi. Şimşek’in akşam saatlerindeki açıklamasının ardından konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı.
Motosiklette indi
Şimşek, bu çerçevede, motor gücü 85 kilovatı geçmeyen binek otomobillere yüzde 3, 85-120 kilovat arasındakilere yüzde 7, motor gücü 120 kilovatı aşanlara da yüzde 15 ÖTV uygulanacağını açıkladı. Şimşek, düzenlemede, motor gücü 20 kilovatı geçmeyen elektrikli motosikletlerden yüzde 3 ÖTV alınmasının öngörüldüğünü, motor silindir hacmi 250 cm3’ü geçmeyen diğer motosikletlerde de ÖTV oranının yüzde 22’den 8’e düşürüldüğünü bildirdi.
Bakanlar Kurulu indirdi
Şimşek, yeni ÖTV düzenlemeleriyle elektrikli otomobillerin teşvik edilmesinin amaçlandığına dikkati çekti. Halen, motor silindir hacmi 1600 cm3’e (1600 hariç) kadar olan binek otomobillere yüzde 37, 1600-2000 cm3 (2000 hariç) arasında olanlara yüzde 60, 2000 cm3 ve üzerindeki otomobillere ise yüzde 84 ÖTV uygulanıyor. Torba Kanunda da motor gücü 85 kilovatı geçmeyen binek otomobillere yüzde 37, 85-120 kilovat arası olanlara yüzde 60, 120 kilovatı geçenlere ise yüzde 84 ÖTV öngörülmüştü. Kanunda, Bakanlar Kurulu’na bu oranları yüzde sıfıra kadar düşürme yetkisi verilmişti. Kurul bu yetkisini elektrikli otomobilleri teşvik yönünde kullanmış oldu.
Hibrit için talihsizlik
Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, hibrit araçların kapsam dışında tutulmasına üzüldüğünü belirterek, “Dünyada çoğu ülkede hibrit araçlara teşvik uygulanırken, Türkiye’de sadece elektriklilerin ödüllendirilmesini anlamış değilim. ÖTV’lerin karbon emisyon oranlarına göre düzenlenmesi gerekir” dedi.

Akaryakıt ve gazlı otoların ÖTV’si (%)

1600 cc’ye kadar:   37
1600 cc-2000 cc:   60
2000 cc ve üstü:   84 

Elektrikli oto ÖTV’si (%)

85 kilovata kadar:  3
85-120 kilovat:  7
120 kilowatt ve üstü:  15

Boyner:BYD’yi yatırıma getirmek için fırsat

BYD ve Fisker’in Türkiye distribütörü olan BD Otomotiv’in Yönetim Kurulu Başkanı Osman Boyner, yeni ÖTV oranlarını değerlendirirken, “Sadece elektrikli motorlu ticari araçlardan otomobile göre daha fazla vergi istenmesi ilginç. Bu konudaki gerekçeyi merak ediyorum. Normali karbon emisyonuna göre vergilendirme sistemidir” dedi. Boyner, elektrikli otomobillere uygulanan düşük ÖTV’nin Çinli BYD’nin Türkiye’de elektrikli otomobil üretimine çekmek için büyük avantaj yaratacağını da söyledi.

Renault-Mais: Bu karar yeni yatırımları çeker

RENAULT Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Oyak Renault tarafından Bursa’da üretilecek elektrikli Fluence’nin de düşük ÖTV kapsamına girdiğini belirterek, “Fluence Z.E 110 beygire denk gelen 70 kilovat gücünde elektrikli motoro sahip. Bu da yüzde 3’lük ÖTV dilimine girmesini sağlayıp, bizim için büyük avantaj yaratacak” dedi. Hükümetin bu kararını takdir etmekten başka bir şey söylenemeyeceğini ifade eden Aybar, şöyle konuştu: “Bu kararın avantajı ortada. Otomotiv sektörü için yeni dönemi başlatan elektrik teknolojisi konusunda Türkiye’ye yeni yatırımlar yağacak. Bu vergi oranlarıyla bir çok proje Türkiye’ye yönelecek. Bir hesaplama yapmıştık. Eğer ÖTV oranları inerse 5 yılda Türkiye’de en az 30 bin elektrikli otomobil satılacağını söylemiştik. Bu gerçekleşecek. Bunun 3’te biri yani 10 bin adedi de Fluence Z.E.’den oluşacak.”

Erdoğan: Taksicilere elektrikli oto için kolaylık gelecek

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i ziyarete giderken, makam aracı bitişikteki Murat Taksi durağı önünden geçerken şoför esnafı tarafından durduruldu. Ancak Erdoğan cuma namazına yetişeceğini belirterek, “Çıkışta ziyaretinize geleceğim” dedi. Görmez’le görüşmesi ardından sözünü tutan Erdoğan’ı ağırlayan esnaf, korsan taksilerle benzin zamları konusunda şikayette bulundular. Erdoğan da onlara, elektrikli otomobil üretimine önem verdiğini belirterek, bu araçların kısa sürede yaygınlaşması halinde yakıt sorununun ortadan kalkacağını, taksicilerin elektrikli otomobilleri edinmeleri konusunda kolaylık sağlanabileceğini anlattı.İhtiyaçlarınıza Yönelik Tüm Kredileri Kıyaslayın
 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH