GeriEkonomi “120 bin kişilik şehir kuruyoruz, Türk müteahhitleri bekliyoruz”
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“120 bin kişilik şehir kuruyoruz, Türk müteahhitleri bekliyoruz”

“120 bin kişilik şehir kuruyoruz, Türk müteahhitleri bekliyoruz”
refid:19707556 ilişkili resim dosyası

Hac ve umreye gidenlerin sayısındaki hızlı artışı dikkate alan Suudi Arabistan, Medine’nin doğusuna 120 bin kişinin yaşayabileceği dev bir şehir kuruyor. KEC Başkanı Baroum, “Türk müteahhitlerinin başarısını biliyoruz. 270 milyon dolarlık projeden payınızı alın” dedi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Suudi Arabistan’la ticaret köprüsü kurdu. Bu ülkeyi ziyaret eden 56 TUSKON üyesi firma önce Cidde’ye giderek Suudi şirketlerle ikili görüşme yaptı. Ardından Medine’ye geçen TUSKON üyeleri şehrin doğusuna kurulan 4.8 milyon metrekarelik yeni yerleşin birimi hakkında yetkililerden bilgi aldı. Medine Bilgi Ekonomisi Şehri (KEC) adıyla kurulan yerleşim biriminde ilk etapta 270 milyon dolar değerindeki 900 villanın 260’nın inşasına başlandı.

Mescid-i Nebevi’ye yakın

400 metrekare büyüklüğünde olacak villalar 2013 yılında teslim edilecek. Ardından büyük apartman projelerine başlanacak. TUSKON üyelerine bilgi veren KEC Başkanı Dr. Sami Baroum, Suudi Arabistan’a her yıl hac ve umre için gelen ziyaretçi sayısının arttığına dikkat çekti. Bu yüzde büyük projeleri hayata geçirdiklerini belirten Baroum, bunlardan birinin de KEC olduğunu bildirdi. Medine’nin doğusuna kurulan şehrin Mescid-i Nebevi’ye 5, Medine Havalimanı’na da 8 kilometre uzakta olduğunu ifade eden Baroum, “Şehirde 120 bin kişinin yaşayabileceği yerleşim alanları olacak. Ayrıda burada konaklama ve ticaret kuleleri, pazar yerleri, ziyaretçi kompleksleri, üniversiteler, Kur’an Müzesi ve Medine Müzesi bulunacak. Şehrin yüzde 90’lık bölümü Harem bölgesi içinde olacak” dedi.

İnşaat 15 yılda bitecek

KEC’in bir rüya olarak ortaya çıktığının altını çizen Baroum, “Türk işadamlarının ve müteahhitlerinin başarılarını yakından biliyoruz. Gelin siz de bu projelerden payınızı alın” diye konuştu. Baroum ayrıca, ülkede yabancıların mülk edinme hakkı bulunmadığını, ancak ticari alanları alabilmeleri için çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi. Verilen bilgiye göre, 2011 yılında başlayan proje 15 yılda tamamlanacak. Projenin maddi büyüklüğü hakkında ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Güzel ortaklıklar başlayacak

Suudi Arabistan ziyaretin değerlendiren TUSKON Başkanvekili Ahmet Ciğer, görüşmelerin Türk işadamları açısından oldukça verimli geçtiğini söyledi. Cidde ve Medine’de gerçekleştirilecek büyük alt yapı, konut ve ticari merkez projeleri için Suudi işadamlarının Türk işadamlarına ortaklık teklif ettiğini ifade eden Ciğer, ayrıca başta Aydınlı grup olmak üzere bazı tekstil firmalarının bu ülkede mağaza açması konusunda girişimleri olduğunu bildirdi. Ciğer, “Suudlu işadamları Türklerle inşaatın yanı sıra özellikle gıda, tekstil ve mobilya üretimi konusunda ortaklık yapmak istiyor. Yakın zamanda bu ülke ile güzel ortaklıklar başlayacak” dedi. Suudi Arabistan’da geçmişe göre daha rahat iş yapılabildiğini vurgulayan Ciğer, “Eskiden iş yapmak istiyorsanız bir Arapla ortaklık kurmak zorundaydınız. Bugün işadamları tek başına bu ülkede iş yapabilir. Ancak Suudlu bir işadamı ile ortaklık yapılması halinde yüzde 20 kurumlar vergisi ödenmiyor. Ayrıca bu ülkede kâr marjları oldukça yüksek” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle