Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
10 Ekim 2015 Cumartesi 15:31

 ADnet  
Reklam için
IMKB 82406 / 0,5 $ 1.7690 / %0 2.3580 / %-0,42 Altın 95,69 / %0,67 € / $ 1.3343 / %-0,32
» Seçim geçti sıkıntı geçmedi
» Seçim piyasaları nasıl etkileyecek?
» Yastık altından altın çekecek
» Hollande'ın büyüme formülü
» Borsa 20 yıllık rekoruna yaklaştı
» Yunanistan seçimleri piyasalara yaradı
» Dünya liderleri Meksika'da
» İspanya'da borçlanma maliyeti rekor düzeyde
» İngiltere'nin ticaret açığında büyük artış
» Moody's Nokia'yı 'çürüğe' çıkardı
AJANDA
HİSSELER
YAZARLAR
KREDİ TUTARI
KREDİ VADESİ
HESAPLA
KREDİ BAŞVURUSU
EKO-TABLO
İMKB II. SEANS
 • İMKB A-F
 • İMKB F-M
 • İMKB M-Z
 • YATIRIM FONLARI
 • A TİPİ FONLAR
 • B TİPİ FONLAR
 • SERBEST DÖVİZ
 • ÇAPRAZ KURLAR
 • ALTIN FİYATLARI
 • MB KURLARI
 • Tüm Ekonomi Haberlerini Okumak İçin
  Önceki Haber     Sonraki Haber

  Merkez Bankası'ndan kara liste açıklaması

   
  Aysel ALP/ANKARA
  Merkez Bankası'ndan kara liste açıklaması
  Sicil affı yasası bankaları bağlamadı. Borcunu ödediği halde bankaların kara listesinden çıkamayan milyonlarca vatandaşın umutla beklediği sicil affı yasası, ‘fos çıktı’.

  Merkez Bankası, borcunu ödeyen vatandaşları ‘kara listesinden’ sildi. Ancak bu silme vatandaşın kredi almasına yetmedi. ‘Borcumu ödedim ama neden bankam bana hala kredi vermiyor’ diye soran bir öğretmene Merkez Bankası, “Sicil affı sadece bize kayıt silme zorunluluğu getiriyor. Oysa bankaların kendi bünyelerinde tuttukları kayıtların silinmesi hususunda yasal bir zorunluluk bulunmuyor” yanıtını verdi.  

  28 Ocak’ta yürürlüğe giren ve borcunu ödeyen vatandaşa  ‘kara listeden’ çıkma olanağı veren 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanun, umut olmaktan çıktı. Borçlarını ödemeleri durumunda sadece Merkez Bankası’nın kara listesinden çıkabilen memur, işçi, emekli, esnaf, işadamı bankaların ‘kara listelerinden’ silinmedi. Borcunu ödeyip, yasaya güvenerek bankalara koşan vatandaş, ‘kredibl’ değilsiniz yanıtı karşısında şaşkına döndü.

  Aysel ALP YAZIYOR

  İşte tüm borçlarını ödeyip, büyük bir sevinçle kredi almak için bankaya giden Kahramanmaraşlı, 657 sayılı devlet memuru statüsündeki bir öğretmen,  bankadan aldığı yanıt üzerine şaşkına döndü. Banka, ellerindeki listede kendisinin ‘kredi verilemez’ müşteriler grubu içinde yer aldığı bildirildi. Bunun üzerine Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde kara listeden adının neden silinmediğini Merkez Bankası’na sordu.

  İŞTE BANKANIN YANITI

  Merkez Bankası’nın Kahramanmaraşlı öğretmene verdiği yanıt, borçlarını ödediği halde bankaların listesinden silinmeyen yüz binlerce vatandaşa verilmiş bir yanıt niteliğindeydi:

  28 Ocak’ta yürürlüğe girmiş söz konusu kanun uyarınca Bankamız, negatif nitelikli ferdi kredi ve kredi kartları , karşılıksız çekler ile protestolu senetler kütüğünde yer alan ve ödenmesi gereken tarih 27 Ocak 2009 ve öncesi olan kayıtlardan, bankalarca tahsil tarihi gönderilmiş olanlar silinmiştir. Ödenmemiş olanlar ise borcun en geç 28 Temmuz 2009 tarihi bitimine kadar ödenmesini veya yeniden yapılandırılması durumunda, borcun tamamen ödenmesini takiben, ödemenin Bankalarca bankamıza bildirildiği tarihte yazılı müracaata gerek olmaksızın Bankamızca silinecektir.

  Ancak Bankamızca silinecek bu tür kayıtların bankalarca da silinmesi hususunda yasal bir zorunluluk bulunmadığından bankalara yapılan müracaatlarda, Bankamızca silinen ve silinecek olan bu tür kayıtlarla karşılaşılması durumunda, bunların Merkez Bankası kayıtları değil, bankaların kendi bilgisayarlarında tutmaya devam ettikleri kayıtlar olduğu bilinmelidir.”

  Merkez Bankası’nın bu açıklaması, bankaların yasal boşluktan yararlanıp vatandaşın kredi hakkını sınırlamaya devam ettiğini ortaya koydu. Merkez Bankası tespitlerine göre bankalar, kredi başvurusunda bulunan vatandaşın sicil kayıtları için Merkez Bankası’na değil, kendi bilgisayarlarında tutmaya devam ettikleri kayıtlara bakıyorlar. Bu kayıtlar silinmediği için vatandaş kredi alamıyor.

   

  Mind ile haber kaçırmaya son!
  HEMEN YÜKLE
    Yorum Sayısı 3 / 82     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
  Bu haberin diğer yorumları
  Hüseyin Libero 09/03/2009 - 17:29
  devlet faiz borçlarını affetmiyor ki bankalar kara listeleri silsin atacaksa önce devlet bir adım atmalı vergidairesi 67 bin tl borcu 3 yılda faizlerle 300 bin tl yaptı:)
  Çok İyi %50 İyi %11 Normal %8 Kötü %8 Beğenmedim %20
  İlhan Uz 09/03/2009 - 17:25
  Bu durum gerçekten önemli.Bankalar yasalara meydan okuyor.Bir allahın kulu da çıkıp siz ne yapmak istiyorsunuz diyemiyor.Hükümette iş yaptım sanıyor.
  Çok İyi %38 İyi %14 Normal %7 Kötü %11 Beğenmedim %28
  Sahin Berlin 09/03/2009 - 17:23
  MILLET YINE BIR KAZIK YEDI MI! HEMDE DEVLETIN KANUNU ILE! VATANDAS UYANIK DAVRANMAYA CALISTI AMA HÜKÜMETIN KAZDIGI CUKURU GÖRMEDI!
  Çok İyi %53 İyi %7 Normal %5 Kötü %5 Beğenmedim %28
  Bu haberin diğer yorumcuları
  Alo Alohaaa
  BEDİR HAN
  ÖZER SADİ ŞAHİN
  muzaffer çetin
  Kaan GÜVEN
  Nova TEATEL
  ali akın
  yenal ünseli
  ömer osman özpürçüklü
  Engin Oğuz
  Ayhan Tunacan
  Gazelle Gazelle
  GÜNÜN EN AKTİF YORUMCULARI
  HAFTANIN EN AKTİF YORUMCULARI
  EN İYİ YORUMCULAR
  YORUM ANALİZ
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
    Yorum Sayısı 3 / 82     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
  Bu haberin diğer yorumları
  Diğer Haberler
            Vuslat Doğan Sabancı       Tüm Haberler
    Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH