GeriEkonomi 10 yılda 3 trilyon dolar ihracat sözü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

10 yılda 3 trilyon dolar ihracat sözü

10 yılda 3 trilyon dolar ihracat sözü
refid:23417833 ilişkili resim dosyası

İHRACAT mayıs ayında yüzde 8.6 yükselerek, 12.7 milyar dolara ulaştı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçılar olarak önümüzdeki 10 yılda Türkiye’ye 3 trilyon dolar döviz kazandırmayı hedeflediklerini söylediTÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM 20. Olağan Genel Kurulu’nda ihracat verilerini de açıkladı. Büyükekşi, Türkiye’nin mayıs ayı ihracatının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.6 artışla 12 milyar 722 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, ilk 5 ayda ihracatın yüzde 4.4 artarak 62 milyar 272 milyon dolara, son 12 aylık ihracatın ise yüzde 9.5 artışla 153 milyar 674 milyon dolara yükseldiğini söyledi. Büyükekşi, önümüzdeki 10 yılda 3 trilyon  dolarlık ihracat sözü verdi.

Dünyadaki olumsuzluklara rağmen iyi yoldayız’

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, bütün dünyadaki olumsuzluklara rağmen iyi yolda olduklarını belirterek “Her geçen gün daha iyiye doğru gidiyoruz. Elbette daha yükseğini arzu ediyoruz ama onu da başaracağız, daha fazla koşturacağız ve onu da yakalayacağız” dedi. TİM’in 20’inci Genel Kurulu’nda 2012’de en fazla ihracat yapan 10 firma ile 26 sektörün en fazla ihracat yapan firmalarına ödülleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi. Ödül alan ilk 10 firma, Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ), Ford Otosan, Oyak-Renault Otomobil Fabrikası, Vestel, TOFAŞ, Arçelik, HABAŞ Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi, İÇDAŞ Çelik, Enerji, Tersane ve Ulaşım Sanayi, Kibar Dış Ticaret ve Toyota Otomotiv Sanayi oldu.
Otomotiv ihracatın lideri

MEHMET Büyükekşi’nin verdiği bilgiye göre, mayıs ayında en fazla ihracatı yüzde 11.6 artışla otomotiv sektörünün yaptı. İkinci sırada yer alan kimyevi maddeler sektörünün ihracatı yüzde 6.2, üçüncü sırada yer alan hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün ihracatı ise yüzde 6.8 yükseldi. Başkan Büyükekşi, AB’ye ihracatın mayıs ayında yüzde 7 arttığını aktararak, Ortadoğu’ya ihracatın yüzde 8, Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) yüzde 12, Afrika’ya ise 8 arttığını dile getirdi. Büyükekşi, “Mayıs ayında en fazla ihracat artışını yüzde 15 ile Denizli ve Gaziantep yaptı. Hatay’ın ihracatı yüzde 13, Adana’nın yüzde 12, İzmir’in yüzde 11, Bursa’nın yüzde 9, İstanbul’un yüzde 7, Kocaeli’nin yüzde 6 arttı. Ankara’nın ihracatı Mayıs ayında yüzde 4, Manisa’nın ise yüzde 5 azaldı” değerlendirmesinde bulundu. TİM verilerine göre, mayıs ayında ihracatta ilk üç ülke Almanya, Irak ve İngiltere olarak sıralandı.

50 firma 1 milyar doları devirecek

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin yıllık ihracatının 1990’lı yıllarda 15 milyar dolar civarında olduğunu, kişi başına ihracatın ise yıllık sadece 250 dolar seviyesinde kaldığını hatırlatarak, şöyle konuştu: “Önümüzdeki 10 yılda ise ülkemize 3 trilyon dolarlık döviz kazandırmayı hedefliyoruz. Cumhuriyetin 100’üncü yılında 2023 yılı için devasa hedeflerimiz var. İhracat 500 milyar dolara, milli gelir 2 trilyon dolara, kişi başına gelir 25 bin dolara, kişi başına ihracat 6.250 dolara, şu anda 17 olan 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan il sayısı 25’e, 12 olan 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan firma sayısı 50’ye yükselecek.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle