Dünyanın en zengin Rus'u Leonid Mihelson oldu

AA
14 Nisan 2016 - 12:48Son Güncelleme : 14 Nisan 2016 - 13:06

Forbes dergisinin bu yıl on üçüncüsünü hazırladığı “En Zengin 200 Rus” listesi açıklandı. Listeye göre, doğalgaz şirketi Novatek ile gaz ve petrokimya şirketi Sibur’un büyük ortaklarından Leonid Mihelson, 14,4 milyar dolarlık servetiyle birinci sırada yer aldı.

Ekonomi dergisi Forbes, Rusya‘nın en zengin isimlerini açıkladı. Listede, Rusya’da uzun dönem hapis yattıktan sonra Devlet Başkanı Vladimir Putin’in affı ile hapisten çıkan ve artık Avrupa’da yaşayan petrol şirketi Yukos’un eski patronu Mihail Khodorkovski de yer alıyor.

Derginin yaptığı açıklamada, Rusya’daki toplam milyarderlerin sayısının 2015’e göre 11 kişi azalarak 77’ye indiği belirtilirken, listede yer alan 200 ismin toplam servetinin de geçtiğimiz yıla göre 48 milyar azalarak 360 milyar dolara gerilediğine işaret edildi.

Rusyanın atadığı savcı Poklonskaya, Kırım Tatar Milli Meclisinin faaliyetlerini durdurduRusya'nın atadığı savcı Poklonskaya, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerini durdurdu

Listede en çok dikkat çeken isim ise 11 yıl aradan sonra tekrar listeye giren Yukos’un eski patronu Mihail Khodorkovski oldu. Yaklaşık 500 milyon dolarlık servetiyle listeye 170’inci sıradan giren Khodorkovski, 2004 yılında yayınlanan aynı listede 15 milyar dolarlık servetiyle Rusya’nın en zengin ismi olarak yer alıyordu.

Daha sonra vergi kaçırma suçlamaları nedeniyle Rusya’da tutuklanıp 10 yıl hapis yatan Khodorkovski, özellikle Batılı ülkelerin baskıları sonrasında Putin’in affıyla serbest bırakılmış ve Avrupa’ya yerleşmişti.

Deniz Kuvvetleri Komutanından Rusya açıklamasıDeniz Kuvvetleri Komutanı'ndan Rusya açıklaması

Bir dönem Rusya’nın en büyük petrol şirketi olan Yukos’un hisseleri ise çoğunluğu Rosneft’e olmak üzere Rus devletine ait petrol şirketlerine satılmıştı. Öte yandan, Putin’in kızı olduğu iddia edilen Katerina Tihonova’nın eşi Kiril Şamalov da 1,2 milyar dolarlık servetiyle listede ilk kez yer aldı.

Etiketler: Rusya , Dünya , Forbes


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı