« Hürriyet.com.tr
MENÜ

“Dünyada bir ilki gerçekleştirebiliriz”

Türkiye Buz Pateni Federasyonu Curling Milli Takımı'nın baş antrenörlüğüne getirilen Rus Olga Andrianova, milli takımı aynı yıl içerisinde önce B, ardından A Grubu'na yükselterek, bir ilki gerçekleştirmek istediğini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Erzurum'daki Curling Arena'da 5'i bayan, 14 sporcuyla kamp çalışmalarını sürdüren ve ilk yurtdışı tecrübesini Türkiye'de yaşayan Andrianova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1993 yılından bu yana curling oynadığını anımsatarak, son 14 yıldır da Rusya Milli Takımı'nı çalıştırdığını kaydetti.

Rusya'da son 14 yıldır kendi takımının şampiyon olduğunu vurgulayan Andrianova, Türkiye'ye Curling Milli Takımı'nı çalıştırmak için geldiğini ifade ederek, milli takımın iyi bir konumda olduğunu belirtti.
Andrianova, şöyle konuştu:
“Buraya gelirken Türk Milli Takımı'nın çok daha aşağılarda olacağını düşünüyordum. Burada, hem iyi seçilmiş bir takım buldum, hem de beklediğimden çok çok daha hazır bir takımla karşılaştım. Dolayısıyla işim çok da zor değil. 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nda burada Rus takımını çalıştırıyordum. Türk takımı iyi değildi, çünkü yeni başlamışlardı. Şu anda çok güzel tesisler var. Universiad'dan sonra bu tesislerin kapatılıp, başka mekanlara dönüştürüleceğini düşünmüştüm. Ama öyle olmadı. Burada curling sporunun devam etmesi sürpriz oldu.”

“Dünyada bir ilki gerçekleştirebiliriz”

Avrupa Şampiyonası müsabakalarının 29 Eylül'de Erzurum'da başlayacağını anlatan Andrianova, yoğun bir şekilde Avrupa Şampiyonası'na hazırlandıklarını ifade ederek, başarılı olmayı hedeflediklerini söyledi.
Türk Milli Takımı'nın geçen yıl erkeklerin 10 takım içinden üçüncü, kızların ise 9 takım içinden dördüncü olduğunu hatırlatan Andrianova, şöyle konuştu:
“Bu yıl takımın biraz daha tecrübe kazanmasıyla her iki takımın da B Grubu'na çıkacağına inanıyoruz. Şu ana kadar hiç olmamış bir şey de yapabiliriz. Eylül ayında yapılacak müsabakalarda B Grubu'na çıkıp, 8 Aralık'ta İsveç'te düzenlenecek A ve B Grubu müsabakalarında, A Grubu'na çıkabiliriz. Bu uzak değil. Şu anda böyle düşünmek belki çok fantastik, olağan dışı görünebilir ama bu olabilir. Şu ana kadar bunu başarabilen hiçbir takım yok. Ama biz bu sene bunu neden yapmayalım? Dünyada bir ilki gerçekleştirebiliriz. Bunu mutlaka deneyeceğiz. “

Curling Milli Takımı'nın hem kadınlar hem erkeler takımının C Grubu'nda yarıştığını ifade eden Andrianova, “Amacım Türk Milli Takımı'nı önce B, Aralık ayında İsveç'te yapılacak müsabakalarda A Grubu'na çıkarmak. Ondan sonra da Dünya şampiyonu olur, olimpiyatlar neden olmasın” diye konuştu.

Günlük 5 saat antrenman yaptıklarını belirten Andrianova, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bununla birlikte üç kamp yapacağız. İlk yurt dışı tecrübemi Türkiye'de yaşıyorum. Çünkü 14 yıldır Rusya'da çalıştım. Türk kültürünü çok sevdim. Buradaki insanların aile bağları çok güçlü. En önemlisi de sporcularımızın tamamının alkol ve sigara kullanmaması, kötü alışkanlıklarının olmamasıdır. Bu bizim için çok önemli, başarıyı getirecektir.”

Bunları da Beğenebilirsiniz