GeriSpor Dünya gençleri İstanbul'da yelken açıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya gençleri İstanbul'da yelken açıyor

Dünya gençleri İstanbul'da yelken açıyor
refid:15091300 ilişkili resim dosyası

40. yılını İstanbul’da kutlayacak olan ‘Volvo Gençler Yelken ISAF Dünya Şampiyonası’na rekor katılım!

ISAF (Uluslararası Yelken Federasyonu) tarafından gerçekleştirilen ve şimdiye kadar 23 farklı ülkenin ev sahipliği yaptığı ‘Volvo Gençler Yelken ISAF Dünya Şampiyonası’ İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın destekleriyle ilk kez İstanbul’da.

08–17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Şampiyona’ya 63 ülkeden toplam  253 tekne 348 sporcu kayıt yaptırdı. Son yılların en yüksek katılımı olarak kabul edilen rakamlarla İstanbul’da gerçek bir yelken şöleninin gerçekleşeceği kesinlik kazanmış oldu.

Dünyanın en prestijli yarışlarından biri  olarak kabul edilen ‘Volvo Gençler Yelken ISAF Dünya Şampiyonası’  İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın destekleriyle, Türkiye Yelken Federasyonu tarafından ve GSGM, Spor Toto Teşkilatı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi katkılarıyla hayata geçiriliyor.

08-17 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek 19 yaş altı ‘Volvo Gençler Yelken ISAF Dünya Şampiyonası’nda sporcular ilk defa 5 sınıfta 8 kategoride yarışacak. Kızlar ve Erkekler kategorilerinde düzenlenecek yarışlarda her bir kategorinin ‘Dünya Şampiyonları’ belirlenecek.

Yüksek performans teknesi 29er ilk defa İstanbul’da kullanılacak. Laser Radial Erkek- Kız, 420 Erkek – Kız, RS:X Erkek- Kız, SL16 karma ve 29er Karma kategorilerinde ülkemizi temsil edecek Milli Takımımız belirlendi. Yoğun bir kamp dönemi geçiren milli takımımız bu şampiyonada hem tecrübe kazanacak, hem de hem de 63 ülke sporcularıyla kaynaşma fırsatını yakalayacak.

Dünyanın en iyi yelkencilerinin katılımı ile gerçekleşecek olan Volvo Gençler Yelken ISAF Dünya Şampiyonası’nın merkezi olacak Ataköy Marina ‘da hazırlıklar için geri sayım başladı.

Türkiye’de ilk defa bir yelken yarışında 3 parkurda aynı anda yarışlar yapılması geleceğin Olimpiyat referansı olarak önem taşıyacak.
Şampiyona’nın Açılış töreni 09 Temmuz’da Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Haliç suları, Mixing Waters (Suların Karışımı) Töreni için büyük bir anlam taşıyacak. Barış, sevgi ve birliktelik mesajı veren ve her ülke katılımcılarının ülkelerinden getirdikleri suları birleştirdikleri ve sonrasında denize dökülen bu anlamlı tören İstanbul’un tarihi ve  antik koyu olan Haliç sularına bırakılarak gerçekleşecek.

Yarış merkezinde yer alacak etkinlik alanında müzik ve çeşitli aktiviteler ile şampiyona büyük bir festival havasında gerçekleştirilecek. Şampiyona boyunca yarışlar İ MARİNE tarafından yarış tekneleri üzerinde kurulacak sistemle, internet üzerinden canlı yayınla istatiksel bilgiler dahil detaylı olarak takip edilebilecek ve sahile kurulacak dev ekranlardan izlenebilecek.

Şampiyona süresince ulusal ve uluslararası jüri ve hakemler görev alırken, deniz üzerinde 60’ın üzerinde tekne görev alacak. Yurtdışından gelecek 1250 kişilik kafile, 350 kara ve deniz görevlisi, 100 gönüllü, 25 uluslararası medya mensubu, özel televizyon prodüksiyonu ve yurtdışı tanıtımları ile Şampiyona Türkiye’de düzenlenmiş en kapsamlı yelken organizasyonu olacaktır.

19 yaş altı sporculara yönelik bu Şampiyona’nın isim sponsorluğunu  ‘’Volvo Ocean  Race’’ üstlenirken, İstanbul Şampiyonası’na Opet, İ MARİNE, Dati Holding, Ataköy Marina Co- Sponsor olarak, Shop& Miles, Garanti Emeklilik destek sponsoru olarak, YACHT TÜRKİYE, POWER  FM ve CNN TURK  medya sponsoru olarak destek veriyor.

2009 yılı Şampiyonu Fransa, Volvo Trophy’nin şu anki sahibi olmakla birlikte aynı zamanda Şampiyona başlangıcından bu yana en başarılı ülke olma özelliğini taşıyor. 10 kez Volvo Trophy’i kazanan Fransa; 20 altin, 27 gümüs ve 15 bronz madalya ile toplamda 62 madalya ile bir rekor sahibi.

Bu özel ve prestijli yarışın İstanbul’da gerçekleştirilmesi Olimpiyat Oyunları bünyesinde yer alan Yelken branşı yarışlarının başarıyla düzenlenmesi anlamını kazanacağından İstanbul’un Olimpiyat adaylığı konusundaki puanını da arttıracak.

2010 Volvo Gençler Yelken ISAF Dünya Şampiyonası Kategorileri

Ekipman Toplam Bot Toplam Kişi Kategorileri
Laser Radial Erkek 56 56 Tek kişilik erkek
Laser Radial Kız 51 51 Tek kişilik kız
420 Erkek 36 72 İki kişilik erkek
420 Kız 28 56 İki kişilik kız
RS:X Erkek 31 31 Windsurf erkek
RS:X Kız 20 20 Windsurf kız
Sirena SL16 Karma 13 26 Katamaran (karma ekip)
29er Karma 18 36 Yüksek performans teknesi (karma ekip)

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle