« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doping iddiaları dünyayı sarstı, Rus başkan istifa etti

Alman televizyon kanalı Das Erste'de doping hakkında yapılan belgesel, spor dünyasını alt üst etti. Program, 225 üst düzey atletin doping yaptığını belgeleriyle ortaya koydu.Suçlamaların odak noktasındaki isim olan Rusya Atletizm Federasyonu Başkanı Valentin Balakhnichev, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’ndeki (IAAF) görevinden istifa etti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Alman televizyon kanalı Das Erste’de yayınlanan belgeselde yer alan belgelere dayandırılarak, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından geçmiş yıllarda 225 atletin yaptığı dopingin üstünün örtüldüğü öne sürüldü.

İngiltere basınında yer alan haberlerde, aralarında olimpiyat oyunlarında ve büyük şampiyonalarda altın madalya kazanan isimlerin de bulunduğu 39 ülkeden 225 atletin, IAAF tarafından doping yaptığı tespit edilmesine rağmen herhangi bir yaptırıma maruz kalmadığı iddia edildi. İsmi geçen atletler arasında uluslararası organizasyonlarda derece elde eden 58 Rus, 25 Kenyalı, 5 Fransız ve 3 Büyük Britanyalı ismin yer aldığı ileri sürüldü.

Doping iddiaları dünyayı sarstı, Rus başkan istifa etti

Rus atlet Mariya Savinova, dopingle suçlanıyor.

Belgeselde yer alan iddialarda, Chicago ve Londra maratonlarında 3 kez birincilik yaşayan Liliya Shobukhova ve 800 metrede olimpiyatta altın madalya kazanan Mariya Savinova’nın da dahil olduğu birçok Rus atletin geçmiş yıllarda sistematik şekilde doping yaptığı öne sürülmüştü.

Doping iddiaları dünyayı sarstı, Rus başkan istifa etti

Dopingle suçlanan bir başka Rus atlet Liliya Shobukhova...

Doping testi pozitif çıkan Shobukhova’nın, Rusya Atletizm Federasyonu Başkanı ve o dönem IAAF’ın mali işlerden sorumlu üyesi Valentin Balakhnichev’e olayın üstünün örtülmesi için 450 bin Euro ödediği savunulmuş, iddiaların ardından IAAF ve Dünya Dopingle Mücadele Ajansı konuya ilişkin ortaklaşa soruşturma başlatmıştı.

Doping iddiaları dünyayı sarstı, Rus başkan istifa etti

RUS BAŞKAN İSTİFA ETTİ
Suçlamaların odak noktasındaki isim olan Rusya Atletizm Federasyonu Başkanı Valentin Balakhnichev (üstte), soruşturma nedeniyle Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’ndeki (IAAF) görevinden istifa etti.

Rus haber ajansı TASS’a konuşan Balakhnichev, IAAF’deki görevinden istifa ettiğini ve adının da karıştığı doping soruşturmasının sonlanmasının ardından yeniden görevine dönmeyi planladığını açıkladı.

IAAF’nin etik komitesinin söz konusu iddialar üzerine açtığı soruşturmanın devam etmesi nedeniyle konu hakkında konuşamayacağını belirten Balakhnichev, “Tek söyleyebileceğim, hiçbirinin gerçeği yansıtmadığıdır” değerlendirmesinde bulundu.


Bunları da Beğenebilirsiniz