Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Dolarda hareketli dakikalar

30 Ocak 2014 - 06:10Son Güncelleme : 30 Ocak 2014 - 12:20

Dün akşam FED'in 10 milyar dolarlık tahvil alım azaltımı kararının ardından gelişmekte olan ülkelerde bugün sert fiyat hareketleri yaşanıyor. Gelişmekte olan ülkelerde saat 10'da başlayan dalgalanmanın etkisiyle dolar yeniden yükselmeye başladı. Saat 10'da 2.2690 TL'den seyreden dolar sadece 20 dakikada 2.30 TL'nin üzerine çıktı.

Amerikan Merkez Bankası (Fed) Ocak ayı Açık Piyasa Komitesi kararlarını açıkladı. Fed Eylül 2012'den beri devam eden ve geçtiğimiz ay aylık 85 milyar dolardan 75 milyar dolara düşürülen tahvil alım programını 10 milyar dolar daha azalttı. Fed Şubat ayından itibaren aylık 65 milyar dolarlık tahvil alımı gerçekleştirecek. Böylece ekonomistlerin ağırlıklı olarak bekledikleri senaryo da gerçekleşmiş oldu.

"TAHVİL ALIM AZALTIMINA DEVAM"


Fed'den yapılan açıklamada ekonomik aktivitelerde büyümenin altı çizilirken işgücü piyasasının da olumlu seyrettiği bildirildi. Fed'in açıklamasında gelecek aylarda da tahvil alımı azaltımının devam edebileceği belirtildi.

Fed kısa vadeli faizi değiştikliğe gitmedi. Fed açıklamasında faiz artırımı için ise alınacak yol olduğu belirtildi.

Dolarda hareketli dakikalar ALIŞILMIŞIN DIŞINDA BİR PLANIMIZ VAR

DOLAR YÜKSELDİ

Karar öncesi dolar bankalararası işlemlerde 2.2420 TL'den seyrediyordu. Kararın ardından dolar 2.2700 TL'ye çıktı. Ardından kur 2.2585 seviyesine, oradan da 2.2502'ye geriledi. Ancak daha sonra ABD doları yeniden yükselişe geçerek 2.2620 seviyesine yükseldi. Gece saatlerinde de hareketlilik devam etti ve dolar 2.26-2.27 TL arasında gidip geldi.

Bu sabah ise gelişmekte olan ülkelerde Fed kaynaklı gelişmelerin de etkisiyle sert fiyat hareketleri yaşanıyor.Gelişmekte olan ülkelerde yaşanan piyasa dalgalanmasının etkisiyle dolar yeniden yükselmeye başladı. Saat 10'da 2.2690 TL'den seyreden dolar sadece 20 dakikada 2.30 TL'ye çıktı.

PARA MUSLUKLARI KISILIYOR

Tahvil alım programı ile Fed piyasaya para musluklarını açmış ve 2012 sonundan itibaren gelişmekte olan ülkelere sıcak para akışı gerçekleşmesine sebep olmuştu. Mayıs 2013'te Fed Başkanı Ben Bernanke'nin bu programı aşamalı olarak azaltacağını açıklamasının ardından özellikle cari açığı olan ülkelerde sermaye piyasaları dalgalı bir döneme girmişti.

"DOLAR/TL'Yİ BASKILAMAYA DEVAM EDECEK"

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Burak Saltoğlu piyasalarda FED'in bu kararının büyük ölçüde önceden fiyatlandığını ancak FED'in düzenli tahvil alım azaltımlarının siyasi riskin yanı sıra ek belirsizlik faktörü olacağını belirtti. Saltoğlu "Bugün gelişmekte olan ülkelerin hareketliliğinden gördüğümüz gibi piyasalar FED'in bu yolda gideceğini fiyatlıyordu. Bundan sonra da FED'in azaltım düzenli bir şekilde devam edecek gibi gözüküyor. Siyasi belirsizliğin yanında bir süredir unuttuğumuz FED'in yarattığı belirsizlik de kendini hatırlatmış oldu. Bu yüzden de Merkez Bankası'nın faiz kararının etkisi ilk anki kadar güçlü olmadı. FED'in tahvil alımmını 65 milyar dolara düşürecek beklentisi ile baskının önemli bir kısmının fiyatlaması bugün gerçekleşti. Bu tahvil alımı ile ilgili ikinci bir fiyatlama gerçekleşeceğini düşünmüyorum. Ancak FED düzenli bir şekilde azaltıma devam ederse ki o işareti veriyor dolar kuru ve faiz cephesinde baskı devam edecek" diye konuştu.

"Olumlu etkilerini göreceğiz"

Bosphorus Capital Yönetim Kurulu Üyesi Murat Salar, "dolarda seviye belirtmek zor ama Merkez Bankası'nın attığı adım doğru bir adım. Olumlu etkilerini de göreceğiz. Şu anda mevcut riskler siyasi tansiyon ve dışarıda bozulan gelişen ülke algısı. Tansiyonun düşmesi ve algının değişmesiyle kurda tekrar dengeleri göreceğiz. Halihazırda açık pozisyonu olan şirketlerin dolar talebi devam ediyor. Özellikle dün birkaç milyar dolarlık ciddi bir alım geldi. Şirketler hazır kur düşmüşken alıp risklerini azalyor" dedi.

... VE DOLAR DÜŞTÜ

Hürriyet'in Kelebek ekinde çizen Kutlukhan Perker'in de gündeminde faiz artışı ve dolardaki hareketlilik vardı.

İşte Perker'in kaleminden faiz ve dolardaki durum:

Dolarda hareketli dakikalar

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 163 Yorum }
 • t c haydar ahi 30.1.2014 13:14:34
  Yurtdisidaki vatandaslarda olmasa domates salatalik bile ihrac edemeyecegiz.
 • t c haydar ahi 30.1.2014 13:13:01
  Iki laflarinin birisi "IMF ye borcu bitirdik".kardesim bitirdinde calisarak kazanilan parayla mi bitirdin.100 milyar dolarlik telekomu 6,5 milyar dolara sattin borcunu õdedin. Bu mu basari.bunu ancak makarnacilar basari sanar.
 • t c haydar ahi 30.1.2014 13:10:26
  AKP hümeti parklara bahcelere spor aleti kuracagina fabrika acsaydi bu gunleri rahat atlatirdik.satilmadik yer kalmadi , bundan sonra babalar gibi satacak yerde kalmadi.
 • ali sinan varlık 30.1.2014 12:37:28
  Dün CNN Türk'te Sn. Yaramancı da dedi.Son yıllarda istihdam ve üretime dönük bir yatırım hatırlıyor musunuz diye?Yok ki! Bol bol inşaat,ihale ve rant var.Herkes inşaatçı mı?Yabancı habire döviz getirdi biz de kredilerle ev,cip,telefon... aldık,kendimizi zengin sandık.Durum basitçe bundan ibarettir.D
 • Ali Suavi 30.1.2014 12:31:35
  1. Yıllardır pahalı olan TL olması gereken yere inmiştir.2. Türkiye'de devalüasyondan etkilenmeyecek olan 1 kişi bile yoktur ve olmayacaktır.3. AVM ve rant ekonomisinin sonucu budur. Hindistan Mars'a uydu gönderirken, Kore teknoloji merkezi olurken, biz ne yaptık isek onun sonucunu yaşıyoruz.4
 • murat ivgen 30.1.2014 12:31:12
  Rıfat anlamamışsın zaten belli. Bardağın boşuna bakarsan içerdeki suyu göremezsin ki... Tümüne bakıp değerlendirmek lazım.
Sayfa Başı
HaberlerhürriyetyazarlarBeşiktaşmevlid kandili ne zamanmevlid kandili hangi günrebiülevvel ayırebiülevvel ayı ne zaman