Dolar, 2,77'nin altında, Fed kararı bekleniyor

REUTERS
29.07.2015 - 09:26 | Son Güncelleme:

Geçen hafta Pazartesi günü işlem gördüğü 2.6550 seviyelerinden bu hafta 2.7770'e kadar yükselerek gelişmekte olan ülke para birimlerinden neredeyse her gün negatif ayrışan dolar/TL dün günü 2.76'ın hemen üzerinde tamamladı. Kur bu sabah 08.52 itibarıyla dünkü kapanışa yakın 2.7598/2.7610 seviyesinde işlem gördü. TL'deki geçen haftadan beri neredeyse ilk tek dün görülen iyimserlik sepet bazında daha belirgin hissedildi. Dün 2.9250'yi aşan sepet bazında TL bu sabah aynı saatte 2.9032/2.9064 seviyesinde işlem gördü.

Bankacılar, Türkiye'nin gerçekleştirdiği askeri operasyonlara NATO başta olmak üzere diğer ülkelerden destek gelmesi ve ABD ile Türkiye arasında son dönemde zayıfladığı düşünülen ilişkilerin, İncirlik hava üssünün kullanıma açılması ile birlikte yeniden kuvvetlenme sürecine girmiş olabileceği beklentisinin TL varlıklar açısından uzun vadede pozitif bir gelişme olduğuna dikkat çektiler.
Suruç'ta geçen hafta meydana gelen patlama ve sınır ötesinde IŞİD ve PKK hedeflerinin vurulması güvenlik kaygılarını artırırken, Türkiye'nin üyesi olduğu NATO'nun Ankara ile güçlü bir dayanışma içinde olduğunu açıklamasının uluslararası toplumun Türkiye'ye desteği olarak yorumlanması ardından piyasadaki iyimserlik sınırlı da olsa devam ediyor.

Seçimlerin üzerinden iki aya yakın bir süre geçmesine karşın güvenlik endişelerinin yükseldiği bir ortamda henüz yeni hükümetin kurulamamış olması ve erken seçim ihtimalinin ortadan kalkmamış olması ise piyasadaki satış baskılarının ana unsuru olarak gösterilmeye devam ediliyor.

Bu kapsamda AKP ve CHP heyetlerinin koalisyon görüşmeleri yakından izleniyor. Ankara Palas'ta dün yedi saat süren görüşmenin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Anayasa, demokratikleşme ve özgürlükler konularını ele aldık. Yargı reformuna nasıl bakıyoruz, hukuk devletini nasıl kavramlaştırıyoruz, bunun uzlaşma noktalarını değerlendirdik. Günaşırı toplanacağız. Perşembe günü tekrar bir araya geleceğiz. Sonrasında da Pazartesi son toplantıyı yapacağız. Bazen iki bazen üç konu tartışacağız" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin Suriye ve Irak sınırındaki istikrarsızlık nedeniyle talep ettiği acil toplantıda tüm müttefik ülkelerinin Ankara'ya güçlü desteklerini ifade ettiklerini söyledi. ABD'li savunma yetkilileri, 24 Temmuz'da Türkiye'nin İslam Devleti'ne yönelik saldırı düzenleyen ABD savaş uçaklarının İncirlik üssünü kullanmasına izin verdiğini belirtmişti.

Öte yandan askeri operasyonlar dün de devam etti. Haber kanalları, TSK tarafından, Kuzey Irak'taki bazı PKK hedeflerine yönelik dün gece hava operasyonu düzenlendiğini duyurdu. Yerel kaynaklara dayandırılan haberlerde, Kandil başta olmak üzere sınıra yakın kamp ve silah mevzileri gibi çeşitli hedeflerin vurulduğu belirtildi.

FED BEKLENİYOR TCMB ADIMLARI İZLENİYOR
On yıl aranın ardından ilk kez önümüzdeki toplantıda faiz artışına gitmesi beklenen ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bugün sonlanacak iki günlük toplantısının ardından güçlenen ABD ekonomisi ve istihdam piyasasına vurgu yapılarak Eylül ayında muhtemel bir faiz artışı için tonu ayarlamaya devam etmesi bekleniyor.

Küresel piyasalarda ise dolar yatırımcıların ilerideki faiz artışlarının zamanlaması ve hızını anlayabilmek için Fed'in TSİ 2100'da yapılacağı açıklamadan gelecek ipuçlarını beklemesiyle yatay bir seyir izliyor.

Son dönemde artan volatilitenin ardından Merkez Bankası'nın (TCMB) attığı ve piyasa tarafından "sembolik" olarak nitelendirilen adımlar da yakından izleniyor. Her ne kadar adımlar piyasada büyük bir etki yaratmasa da bankacılar bu adımların TCMB'nin piyasadaki oynaklıktan rahatsız olduğunu ve gerekirse daha etkili adımlar atılabileceğini göstermesi açısından önemli olduğunu belirtiyorlar.
TCMB TL'deki değer kaybını telefi etmek adına daha önce de sıklıkla kullandığı ve piyasada "örtülü faiz artışı" olarak da nitelendirilen likidite sıkılaştırma adımlarına da dün itibarıyla başvurmaya başladı. Temmuz ortasında yüzde 8.27'ye kadar gerileyen ortalama fonlama maliyeti dün itibarıyla yüzde 8.50'nin üzerine çıktı.

Tahvil-bono piyasasında ise son 7 Haziran genel seçimleri öncesine göre iki yıllık gösterge tahvildeki yükseliş Pazartesi itibarıyla 115 baz puana ulaşırken 10 yıllık göstergedeki yükseliş 70 baz puanı bulmuştu. Sert yükselişin ardından faizde de sınırlı bir aşağı yön izleniyor. Dün 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz 15 baz puan geriledi.

İki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta yüzde 10.12 seviyesindeydi. On yıllık gösterge olan 12 Mart 2025 itfalı tahvilde ise dün spot kapanış yüzde 9.86 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem 9.81 oldu.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı