GeriBasketbol Dezavantaja sahibiz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dezavantaja sahibiz

Dezavantaja sahibiz
refid:16790150 ilişkili resim dosyası

Beşiktaş Cola Turka Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman, kısa vadede arzuladıkları hedefler konusunda biraz dezavantaja sahip olduklarını ancak ligde alabilecekleri en fazla galibiyeti elde ederek play-off'lara en iyi yerden girmeyi planladıklarını söyledi.

Ergin Ataman, yaptığı açıklamada, galibiyet sayısı olarak zirvedeki takımlardan biraz geride olduklarını belirterek, “Kısa vadedeki hedeflerde biraz dezavantaja sahibiz. İkinci yarıda bu açığı kapatmak kolay değil. Bütün maçları kazanacağız ve rakiplerin de yenilmesini bekleyeceğiz. Bu biraz zor. Ancak Türkiye'de şampiyonluğu play-off'lar belirliyor. İlk yarıda Efes Pilsen, Galatasaray Cafe Crown, Fenerbahçe Ülker ve Banvit maçlarını yitirmiştik. Bunlardan birkaçını yenip, en fazla sayıda galibiyeti alarak play-off'lara iyi bir yerden girmek istiyoruz” dedi.

Kendileri için iyi yerin 3.'lükle 5.'lik arasında olduğunu kaydeden tecrübeli antrenör, “3.'lük olursa çok iyi olur. 5.'lik de olabilir” diye konuştu.

Esas hedeflerini uzun vadede gerçekleştirmeyi planladıklarını anlatan Ataman, şunları söyledi: “Sonuca ve performansa göre önümüzdeki sezonun kadrosunu belirlemek istiyoruz. Işık gördüğümüz oyuncularla beraber takviyeler yaparak hem Türkiye'de, hem Avrupa'da zirveyi hedefleyecek takımı kurmak istiyoruz. Hem Avrupa kupalarında, hem de Türkiye'deki bütün kupalarda zirveye oynayan takım yaratmak uzun vadeli hedefimiz.”

“KUPA SÖZÜ VERMEK KOLAY DEĞİL”

Türkiye'de büyük bir çekişmenin yaşandığına dikkati çeken siyah-beyazlı takımın başantrenörü, “Ben Beşiktaş'a kupa sözünü 3 sene önce vermiştim. O zaman küçük detaylar sonrasında bunu gerçekleştiremedik. O sezon bu sözümüzü tutamamıştık. Kupa sözü vermek kolay değil. Türkiye'de şampiyonluk için oynayan dev bütçeli takımlar var. Fenerbahçe Ülker ve Efes Pilsen dışında iyi organize olmuş Banvit, Galatasaray Cafe Crown ve Pınar Karşıyaka takımları var. Şunun sözünü verebilirim ki; biz de onlar gibi önümüzdeki sezon şampiyonluk mücadelesi vereceğiz. Ancak bugünden 'Şampiyon oluruz' demek hayalcilik olur. Yine de sezona
Efes Pilsen ve Fenerbahçe Ülker hangi hedeflerle başlıyorsa Beşiktaş Cola Turka da o hedeflerle başlayacaktır” diye konuştu.

Sezon başında takım almanın bir antrenör için daha kolay olduğunu kaydeden Ergin Ataman, şöyle konuştu: “Profesyonel yaşamda bazı görevleri kabul edebiliyorsunuz. Beşiktaş'ın benden önce hücum ağırlıklı bir görüntüsü varmış. Savunmayla hücum benim felsefemde paralel gidiyor. Savunma hücumda başlıyor. Hücumda daha kontrollü oynayıp, daha az top kaybıyla ve yüzdeyi arttırdığımız da bu savunmaya yansıyacaktır. Zaten takımda dirençli ve savunmacı oyuncular var. Mustafa Abi gibi önemli savunmacılar ve hareketli uzunlar kadroda bulunuyor.”

Sakatlığı bulunan Fedor Likholitov'un dönüşünün işini kolaylaştıracağını vurgulayan tecrübeli çalıştırıcı, “Bu oyuncunun çok büyük savunma gücü var. Avrupa'da beğendiğim uzunlar arasında yer alıyor” dedi.

Hüseyin Beşok'un transferine değinen Ergin Ataman, “Likholitov'un yakın zamanda takıma döneceğini düşünerek yabancı uzun oyuncu yerine Türk oyuncu almaya karar verdik. Hüseyin Beşok yaşı ilerlemesine rağmen son sezonlarda belli bir düzeyde basketbol oynayan bir pivot. Bize rotasyonda ciddi katkılar sağlayacak. Hem tecrübesiyle, hem basketbol bilgisiyle bize katkı yapacak” diye konuştu.

“TÜRK OYUNCULAR TAKIMIN LİDERİ”

Sistem olarak basketbolu bilen deneyimli oyuncularla oynamayı seven bir antrenör olduğunu belirten Ataman, mevcut Türk oyuncuların da takımın lideri olacağını söyledi.

Takımda özellikle Türk oyuncuların tecrübeli olmasının avantaj olduğunu kaydeden siyah-beyazlı takımın çalıştırıcısı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir taraftan ilerlemiş yaşları bir dezavantaj oluşturabiliyor. Denge kurmak durumundayız. Türkiye'de yukarılara oynamak için mutlaka Türk oyuncuların katkısının fazla olması gerekiyor. Takımın temeli Türk oyuncular. Her takımda iyi yabancı oyuncular var. Bütçeler farklı da olsa 100 bin dolarlık bir yabancı oyuncu gün geliyor, 700 bin dolarlık bir oyuncunun işini yapabiliyor. Aradaki farkı yaratanlar Türk oyuncular oluyor. Bu nedenle Türk oyuncularımıza büyük görev düşüyor. Tecrübeli olmaları bizim için avantaj olabilir. Cüneyt, Mustafa Abi, Hüseyin ve bunların içinde Cevher de var. Türk oyuncuların katkısı önemli. İyi Türk oyunculardan kurulu bir kadromuz var. İlerlemiş yaşlarına rağmen mücadeleyi seven oyuncular olduğu için bundan memnunum. Takım bir birlik. Ancak Türk oyuncuların takımın lideri olması gerektiğine inanıyorum.”

OYUNCULARA ÖDEMELERİN GECİKMESİ KONUSU

Oyunculara ödemelerin gecikmesi konusundaki soruyu da yanıtlayan tecrübeli antrenör, “Türkiye'de 3-4 kulüp dışında birçok kulüpte bu sıkıntı yaşanıyor. Tabii ki zirveye oynadığınız dönemde rekabet konusunda bu dezavantaj oluşturuyor” dedi.
 
Beşiktaş'ta 3-4 sezondur oynayan oyuncuların bulunduğunu hatırlatan Ergin Ataman, “Beşiktaş'ın şartlarını biliyorlar. Ayrıca oyuncular geçmiş yıllardan alacaklarının olmadığını söylediler. Anlaşmayı yaparken bazı toleransları kabul etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Beşiktaş'a transfer oluyorsanız bazı sıkışıklıkları ön görüyor olmanız lazım. Beşiktaş büyük bir kulüp. Kimsenin parası kalmıyor. 1-2 ay gecikme olsa da ödemeler yapılıyor. Bu sezon sonunda Cola Turka ile olan sözleşme bitiyor. Yeni bir sponsorluk anlaşması yapılacak. Ümit ediyorum ki Cola Turka ile daha iyi bir anlaşma olur. Başka sponsorluk anlaşmaları da olabilir. Daha da ideal olması için yönetim kurulu çalışıyor. Önümüzdeki sezon bu sıkıntının da olmayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“IVERSON GİBİ BİR OYUNCUYLA ÇALIŞMAK BÜYÜK BİR ZEVK”

Sakatlığı nedeniyle ABD'de bulunan ve durumu merakla beklenen Allen Iverson konusundaki soruları yanıtlayan Ergin Ataman, Iverson gibi büyük bir oyuncuyla çalışmanın büyük bir zevk olduğunu dile getirdi.
Iverson'ın sakatlığı sonrası yeniden forma giyebileceğini anlatan Ataman, “Onunla ilgili hiçbir sıkıntım yok. Iverson'ın hem basketbola, hem Beşiktaş'a vermiş olduğu heyecan ve oyun kalitesinden sağlığı el verirse faydalanmak istiyoruz. Bu kadar büyük bir oyuncuyla çalışmak büyük bir zevk. Kariyerimde çok büyük oyuncularla çalıştım. Ama Iverson gibi bir oyuncuyla hiç çalışmamıştım. Ümit ediyorum ki en kısa sürede döner” dedi.
NBA patentli yıldızın yeniden Beşiktaş taraftarına basketbol heyecanı verdiğini kaydeden Ataman, “Böylesine büyük isimlerin Türkiye'de olması güzel bir şey. Iverson'ın sahadaki disiplini ve performansı da oldukça iyi. Tabii ki bazı alışkanlıkları var. Profesyonel NBA oyuncularının özel hayatları hiç konuşulmaz. Önemli olan sahadaki performansıdır. Türkiye'de özel hayatlar gündemde oluyor. Ancak beni sahadaki performansı ilgilendiriyor” diye konuştu. Herkesin Iverson'ı izlemek için salona geldiğine dikkati çeken Beşiktaş Cola Turka'nın başantrenörü, “Bırakın Beşiktaş'ta oynamasını, Avrupa'da oynaması bile büyük bir olay. Belki de NBA'den Avrupa'ya oynamaya gelen en önemli isim. Bizim de bundan azami faydalanmamız gerekiyor” dedi.

“EFES PİLSEN'SİZ BİR LİG OLAMAZ”

Ergin Ataman, yeni yasayla isminin değişmesi gündemde olan Efes Pilsen'siz bir ligin ise olamayacağını ifade etti.

Ataman, eski takımı Efes Pilsen'in basketbol olarak dünyada anıldığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Efes Pilsen yönetimine hak vermek gerekiyor. Sonuçta 30 yılda yaratılan bir emek ve imaj var. Avrupa'nın en organize olmuş ve büyük bütçe ayıran 10 kulübünden biri. Tuncay Özilhan'ın kulübü evlat gibi gördüğünü biliyorum. 30 yaşına geldikten sonra isminin değiştirilmesini istemek kolay değil. Bir ismi bırakmanın duygusallığını yaşıyorlar. Devam edeceklerdir. Ancak evladın bir ismini dışardan bırakmanın hüznünü yaşayacaklardır. Efes Pilsen'i hiçbir şekilde kaybetmemek lazım. Efes Pilsen'de bu sezon sıkıntılar gözüküyor. Ben takımın başındayken antrenör olarak çözememiştim. Mutlaka bir çözüm bulacaklardır. Kurumsal bir kulüp. Türk sporunun ihtiyacı olan bir kulüp” dedi.

MİLLİ TAKIM KONUSU

Ergin Ataman, (A) Milli Takımı'nın 2010 Dünya Şampiyonası'nda elde ettiği başarının önemine değinerek, antrenörlük için ismi geçen Orhun Ene'ye de destek verdi.

Milli takımın başarısında herkesin büyük katkısı olduğunu anlatan Ataman, daha önce eleştirdiği Bogdan Tanjevic'in de bu başarıda büyük emeğinin olduğunu dile getirdi.

Tanjevic'i yıllarca eleştirdiğini hatırlatan tecrübeli çalıştırıcı, “2001 yılından 2010 yılına gelinceye kadar madalyamız yoktu. Bunları eleştiriyordum. Tanjevic Dünya Şampiyonası'nda son derece iyi yönetim gösterdi. Şampiyon olmayı bile hak etmiştik. Final maçı bir gün sonra oynansaydı şampiyon bile olabilirdik. Çok büyük bir başarı elde edildi. Bunun istikrarlı bir şekilde devam etmesi gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye'nin artık Avrupa Şampiyonalarında ve olimpiyatlarda da madalya alması gerektiğini vurgulayan Ergin Ataman, sözlerini şöyle tamamladı: “Nihat İzic ve Orhun Ene isimleri geçiyor. Yıllarca Türkiye'deki basketbol patlamasında Türk antrenörlerin payı olduğunu düşündüm. 6 yıl boyunca takımın başında Türk antrenörünün olmaması bizi yaralıyordu. Dünyadaki prestijimizi sarsıyordu. Federasyonun Orhun Ene ile ilgili düşüncesi var. Genç olmasına rağmen yıllardır milli takım teknik kadrosunun içinde. Federasyonun bu kararını destekliyorum. Biz de her türlü yardıma hazırız.”
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle