Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Devler'e bir darbe de Finlandiya'dan

A Milli Erkek Basketbol Takımımız, Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu maçları öncesinde katıldığı son hazırlık turnuvası olan Beko Super Cup’taki ikinci maçında Finlandiya’ya 98-82 mağlup oldu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Milliler, ilk maçında Polonya'ya 95-69 mağlup olmuştu.

Her iki takımın da hücumda oldukça etkili olduğu ilk çeyrekte savunmalar arka planda kaldı. A Milli Takımımız özellikle Kerem Gönlüm ve Ender Arslan’la bulduğu sayılarla etkili olurken Finlandiya buna Huff ve Lee ile karşılık vermeye çalıştı. Oyunun bu bölümü 25-25 eşitlikle geçildi. Ay – Yıldızlılarımız ilk çeyrekte yakaladığı yüksek yüzdeyi ikinci periyotta sürdüremedi. Savunmada da etkili olamayan millilerimiz, Finlandiya’nın bulduğu sayılara engel olamadı. Rakibimiz bu bölümde 34 sayı bulurken ilk yarı da Finlandiya’nın 59-41 üstünlüğüyle sona erdi.

Kerem Gönlüm’ün bulduğu basketle başlayan ikinci yarıda A Milli Takımımız, savunmada daha iyi bir görüntü çizdi. Özellikle pota altında İlkan Karaman’ın etkili oyunu Ay Yıldızlılarımızın potasında daha az sayı yemesini sağladı. Ancak hücumda bir türlü istediği performansı yakalayamayan millilerimiz, farkı eritemedi ve üçüncü çeyrek 75-58 Finlandiya lehine sonuçlandı. Maçın final çeyreğinde ise her iki takım da savunma güvenliğini ikinci plana attı. Millilerimiz bu bölümde İlkan Karaman ve Şafak Edge ile sayılar bulurken Finlandiya ise Huff’un sayılarıyla farkın kapanmasını engelledi. Karşılaşma Finlandiya’nın 98-82 üstünlüğüyle kapandı.

Beko Super Cup'ı dördüncülükle tamamlayan A Milli Takımımız, bu gece 01:45 uçağıyla Türkiye'ye dönecek.

FİNLANDİYA (98): Koivisto 18, Muurinen 6, Huff 17, Lee 13, Kotti 6, Koponen 12, Makalainen, Mottola 7, Ahonen 3, Nikkarinen3, Nuutinen 3

TÜRKİYE (82): Doğuş Balbay (3 ribaunt), Emir Preldzic 8 (1 ribaunt), Sinan Güler 2 (3 asist), Barış Hersek 9 (4 ribaunt), Şafak Edge 10 (3 asist), Kerem Gönlüm 10 (4 ribaunt), Ender Arslan 7 (1 ribaunt- 1 asist), İlkan Karaman 12 (12 ribaunt), Serhat Çetin 8 (4 asist), Birkan Batuk 3 (2 ribaund), Furkan Aldemir 8 (5 ribaund)

1.PERİYOT: 25-25
2.PERİYOT: 34-16
3.PERİYOT: 16-17
4.PERİYOT: 23-24

Harun Erdenay

Milli takım menajeri Harun Erdenay, karşılaşma sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, kötü bir turnuva yaşadıklarını ve kazanmaları gereken iki maçı da farklı kaybettiklerini söyledi.

Gelecek 6 gün içinde kötü oyunun sebeplerini bulup çözeceklerini dile getiren Erdenay, 18 Ağustos'taki 2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası Eleme Grubu ilk maçında Belarus karşısında hazır hale geleceklerini vurguladı.

Harun Erdenay, milli takımın genç bir takım olduğuna da dikkati çekerek, oyuncuların rotasyonla oynadıklarında tecrübesizliklerinin salona yansıdığını ancak, 6 gün içinde eksikleri kapatacaklarını ifade etti.

Erdenay, Avrupa Basketbol Şampiyonası Eleme Grubu'ndan çıkmayı başaracaklarını kaydetti.
(A) Milli Basketbol Takımı, akşam saatlerinde Türkiye'ye hareket edecek.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler