GeriSpor Çok can yanar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çok can yanar

Türk güreşini bundan böyle güreşçiler değil, antrenörler yönlendirecek. 92 Barcelona Olimpiyatları'nda aynı takımda olduğum sporcular şimdi 2004'e hazırlanıyor. Böyle şey olmaz...

GREKOROMEN güreşin teknik patronluğuna getirilen Mehmet Akif Pirim, minderde bir operasyon başlattıklarını, Türk güreşinin geleceği ve bazı tabuların yakılması için vuracakları neşterden çok kişinin canının yanacağını açıkladı.

‘‘Milli Takım’a girme kriterlerine uymayanlar, Milli Takım mayosu giyemeyecekler’’ diyen Pirim, HÜRRİYET'e, minderde yıllar sonra otoritenin sağlanacağını, bundan böyle güreşçilerin antrenörleri değil, antrenörlerin güreşçileri yönlendireceklerini açıkladı.

Pirim, Avrupa Şampiyonası'na Türkiye Birincilikleri’nde ve ardından Uluslararası Vehbi Emre Turnuvası'nda birinci olacak güreşçinin götürüleceğini belirterek, ‘‘1992 yılında Barcelona Olimpiyatı'nda ülkeme grekoromen de 32 yıl sonra altın madalyayı getirmiştim.

Yetki karmaşası

O olimpiyattan sonra bir sporcu olarak yönetimi ele alıp, antrenörlerin eksiklerini ben tamamlıyordum. Türk güreşinde ilk kez benimle başlayan bir dönem daha sonraki yıllarda yetki karmaşasına neden olup, sancılar yarattı. Ben bu hareketi başlatırken, amacım Türk güreşindeki eksiklikleri gidermekti.

Ancak bu açtığım yol bazı güreşçilerce istismar edildi. Güreşçiler, antrenörleri kendileri seçtikleri gibi, antrenörlere antrenman programları bile vererek, diledikleri gibi antrenman yapma yoluna gittiler. Şimdi ekibimdeki arkadaşlarım Seçkin Saruhan ve Mehmet Açak ile Türk güreşinde kangren olmuş bu yaraya ilk neşteri vurduk. Artık güreşi güreşçiler değil, antrenörler yönlendirecekler. Ekibim, bazı sporcuların değil, Milli Takım sporcularının antrenörlüğünü yapacak’’ dedi.

10-15 yıl önce Milli Takım’da birlikte olduğu sporcuların halen Milli Takım’da bulunduğunu belirten Pirim, şunları söyledi:

Gençlere şans vereceğiz

‘‘1992 Barcelona Olimpiyatları'nda aynı takımda beraber olduğum sporcularla 2004 Atina Olimpiyatları'na hazırlanıyoruz. Böyle şey olur mu? Yıllarca şahıslara endeksli bir Milli Takım ile yolumuza devam etmemiz artık mümkün değil. Ben ve ekibim bu uygulamaya dur diyeceğiz. Yıllarca bazı kilolarda tek adamlılık çok sayıda genç güreşçinin önünü kapamıştır. Nice genç güreşçiler kaybolup gitti. Biz bu genç sporcuların önünü açacağız. Yıllarca gölgede kalmış ikinci adamlar, hakettikleri yerlere geç de olsa bizimle birlikte gelecekler. Burada bazı kişilerin canları fena yanacak. Bizleri medyaya şikayet edecekler. Varsın etsinler. Biz Türk güreşinin yolunu açmaya geldik.’’

Milli Takım kamplarının siyaset arenası yapılmasına izin verilmeyeceğini, buralarda sadece güreşin ve sporun konuşulacağını sözlerine ekleyen Pirim, ‘‘Kimsenin siyasi görüşüne ve dinine karışmamız söz konusu değil. Nufusunun yüzde 98'i müslüman olan bir ülkede dileyen sporcum namazını kılar, ya da kılmaz. Bu konuda fikir beyan etmemiz mümkün

değil’’ dedi. Türk güreşinin 2002 yılında doping olayından yüreğinin yandığına da değinen Pirim, ‘‘Başımdan talihsiz bir doping olayı geçmişti. Bu olay benim yıllarımı alıp götürdü. O acıyı çeken bilir. Ekibim doping konusunda çok kararlı. Hiç kimsenin güreşimizi doping olayları ile yaralamasına izin vermeyeceğiz. Türk güreşine dünya minderlerinde itibar kaybettiren doping illetini greko minderine bulaştırmayacağız’’ dedi.

HÜRRİYET’e özel konuştu

Grekoromen Güreş Milli Takım Teknik Direktörü Mehmet Akif Pirim ile antrenörler Seçkin Saruhan ve Mehmet Açak, arkadaşımız Celal Demirbilek'e yeni projelerini anlatırken, minderde otoritenin sağlanacağını söylediler. Pirim, ‘‘Ekibim, bazı sporcuların değil, Milli Takım sporcularının antrenörlüğünü yapacak. Türk güreşinin geleceği için vuracağımız neşter çok kişinin canını yakacak’’ dedi.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle