Coca-Cola'nın gizli formülünü taşıdılar

Hürriyet Haber
09.12.2011 - 10:13 | Son Güncelleme:

Coca-Cola’nın 125 yıllık gizli formülü yeni evine taşındı. 86 yıldır SunTrust Bankası’nda saklanan gizli formül, 125'inci yıl nedeniyle, Atlanta’da bulunan Coca-Cola Müzesi’ndeki yerini aldı.

Coca-Cola müzesi ziyaretçileri, gizli formulünün içinde bulunduğu kasayı yakından görebilecekler.

Coca-Cola’nın gizli formülünün taşınmasıyla ilgili düzenlenen törende konuşma yapan Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent, şunları söyledi:

"Gizli formül’ü Coca-Cola Müzesi’ne getirerek hem markanın zengin tarihini hem de gelecek nesillerdeki mutluluk dolu anları kutluyoruz. Böylece Coca-Cola’yı bugünlere getiren herkese bir kere daha teşekkürlerimizi sunuyoruz."/images/100/0x0/55eb1152f018fbb8f8a8eeb8

İŞTE GİZLİ FORMÜLÜN SAKLANDIĞI KASA / WEB TV

1925’ten bu yana aynı yerde saklanıyordu   

Coca-Cola’nın mucidi Dr. John Pemberton, 1886 yılında, Coca-Cola’yı icat ettiğinde sadece birkaç kişinin bildiği gizli formülü yazılı bir belgeye dönüştürme gereği duymadı. 1891 yılında ise, iş haklarını satın alan Asa Candler Coca-Cola’nın tek sahibi oldu.

COCA-COLA GİZLİ FORMÜLÜ TAŞIDI- FOTO GALERİ   

1919 yılına gelindiğinde, Coca-Cola, Ernest Woodruff ve bir grup yatırımcı tarafından satın alındı. Satın alma işlemini finanse etmek isteyen Woodruff, banka kredisi teminatı karşılığında, Candler’in oğlu tarafından kaleme alınan Coca-Cola’nın gizli formülünün yazılı olduğu belgeyi bankaya teslim etti. Bu belge borcun ödendiği 1925 yılına kadar New York’taki Guaranty Bankası’nda bir kasada tutuldu.

Borcunu kapatan Woodruff gizli formülün yazılı bulunduğu belgeyi o zamanki adıyla Trust Company Bankası olan SunTrust Bankası’nda bir kasaya yerleştirdi. Coca-Cola Müzesine taşındığı bugüne kadar formülün yazılı olduğu belge aynı kasada saklandı.

 


 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı