« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çelen: '' Salon sorunumuz var''

Suat Çelen, "2014 yılında İzmir'de yapacağımız Dünya Şampiyonası bugüne kadar düzenlenen en iyi organizasyon olacaktır" dedi.

A.A
SON GÜNCELLEME

Çelen, yaptığı açıklamada, geçen hafta Ukrayna'nın Kiev kentinde düzenlenen Ritmik Cimnastik Dünya Şampiyonası'na katıldıklarını, gelecek yıl eylül ayında İzmir'de yapılacak Dünya Şampiyonası için Dünya Uluslararası Cimnastik Federasyonu (FIG) Başkanı Bruno Grandi'den federasyon bayrağını teslim aldıklarını söyledi.

"Ülkemiz artık birçok ülkeden çok daha iyi organizasyonlar yapabilecek kabiliyete sahip" diyen Çelen, "2014 yılında İzmir'de yapacağımız Dünya Şampiyonası bugüne kadar düzenlenen en iyi organizasyon olacaktır" diye konuştu.

Çelen, yaklaşık 8 aydır görevde olduğunu hatırlatarak, "Bizden önceki yönetim yaklaşık 32 yıl boyunca görev yaptı ve bunların bir anlayışı vardı. Güzel şeyler oldu ve bizler de o güzel şeylerin içerisinden yetiştik. Biz de dinamik bir yapıyla geldik. Yapmak istediklerimizi çok çabuk yapmak istiyoruz. Böyle bir heyecanımız da var. Bazı şeyler sancılı oluyor" şeklinde konuştu.

Göreve geldiklerinde lisanslı sporcu sayısının bin 972 olduğunu anımsatan Çelen, "Bugün 8 bin 500'ü geçti. Biz cimnastik branşının ülkeye yayılması için çok çaba sarf ettik. İlk etapta niceliği arttırmaya çalıştık. Çok yerden cimnastikci olmak için talep geldi. Salonlar ve cimnastik malzemeleri yeterli değil ama talep çok fazla. Bizde bu sporcuları nasıl yarıştırabilirizi düşünmeye başlayınca bir lig ortaya çıktı. Bu ligi nasıl yapabiliriz diye düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Çelen, artistik ve ritmik cimnastik branşlar için iki adet merkez kuracaklarını anlatarak, "Bolu ve İzmir'i artistik cimnastikte merkez ilan ettik. 2016 ve 2010 yıllarında yarışacak olan sporcularımızın tespitlerini yaptık. Burada çalışacak olan çocuklarımızı ekonomik olarak, spor malzemeleri olarak ve eğitim olarak hep destekleyeceğiz. Buralara bilgisine ve tecrübesine inandığımız yabancı antrenörlerde getireceğiz" dedi.

-"Salon sorunumuz var"

Çelen, Türk cimnastiğinin en büyük eksikliklerinden birinin Ankara, İzmir ve İstanbul gibi büyük metropol kentler haricinde diğer illerde salon bulunmaması olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti:

"Bugün baktığımızda herhangi bir şehirde 5 ya da 6 tane spor salonu var. İstanbul'da sadece bir tane cimastik salonu var. Biz istiyoruz ki bir şehirde 3 ya da 4 tane cimanstik salonu olsun. İstanbul gibi metropollerde 10 tane olsun. Salon olmazsa bu iş olmaz. Önce salon olacak, daha sora eğitmen bulacağız, ardında sporcuları bulacağız."

- "Tarihin en büyük başarısını elde ettik"

Akdeniz Oyunları'nda federasyon tarihinin en büyük başarısını elde ettiklerini belirten Çelen, "Cimanstik Federasyonunun tarihinde 4 tane madalya varken, biz bir organizasyonda 3 tane madalya aldık. Aslında bizim hedefimiz bir yarışmada 4 madalyaydı. Alınan madalyalar bizi çok sevindirdi. Bu yarışmadan sonra İstanbul'un her iki yakasına salon yapılması için talimatlar verildi. Demek ki başarıları salonlar getiriyor. Bende spor yaptığım zamanlarda bir okulun müsamere salonunda dünya şampiyonu olmuştum ve o zamanda rahmetli Turgut Özal'da Bolu'ya bir spor salonu yapma sözü vermişti. Yani başarılı oldukça bir şeyler geliyor" şeklinde konuştu.

Okullarda cimnastik sporunun yapılması için bakanlıkla işbirliği içerisinde olduklarını anlatan Çelen, cimnastiğin okullarda özendirilmesi ve sevdirilmesine yönelik de çalışmalar yaptıklarını kaydetti.


Bunları da Beğenebilirsiniz