GeriSpor Avan'ın gözü Türkiye rekorunda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avan'ın gözü Türkiye rekorunda

Avan'ın gözü Türkiye rekorunda
refid:17304916 ilişkili resim dosyası

Akdeniz Oyunları şampiyonu ve Türkiye rekortmeni milli ciritçi Fatih Avan, “Sofya'da yarın başlayacak Avrupa kupasında 80 metrenin üzerinde atıp, Türkiye rekorumu geliştirmek istiyorum” dedi.

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da yarın başlayıp, 20 Mart Pazar günü sona erecek Avrupa Atmalar Kış Kupası için son antrenmanlarını Ankara'da yapan Fatih Avan, bu kupanın yanı sıra, dünya şampiyonası ve Londra-2012'deki hedeflerini anlattı.

Onaltı yaşındayken arkadaşının ısrarıyla başladığı ciritte kısa sürede büyük yol kateden Fatih Avan, antrenörü Metin Altıntaş ile çalışmaya başladıktan sonra 2009 Akdeniz Oyunları'nda 79.78 ile Türkiye rekoru kırarak şampiyon olduğunu hatırlattı. Her sporcunun, gittiği yarışlarda şampiyon olmak istediğini belirten Avan, “Ben ise Sofya'da rekor kırmak istiyorum. Artık 80'i bulmak ve geçmek istiyorum. Kısmetse olacak, hak ettiğimi düşünüyorum. Çok iyi bir antrenman süreci geçirdim” diye konuştu.

Fenerbahçe Kulübü'nün sporcusu olan ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde beden eğitimi öğretmenliği 2. sınıfta okuyan milli sporcu, öncelikli hedefinin olimpiyatlar olduğunu, sezon içindeki hedef yarışlarından birinin de Güney Kore'de ağustos ayında yapılacak dünya şampiyonası olduğunu ifade etti. “Dünya şampiyonasında gönül ister ki madalya alalım, ancak hedefimiz ilk 5'e girebilmek” dedi.

“CÜNEYT ARKIN'IN MIZRAĞI MI?”

Atletizm için fizik ve yeteneğin şart olduğunu, bunun yanı sıra esnekliğin ve patlayıcı kuvvetin de yüksek olması gerektiğine dikkati çeken Avan, “Ancak keşke boyum daha uzun olsaydı. Bilimsel olarak boyum 1 santimetre daha uzun olsa, 1 metre daha ileri atarım. İstisnalar da var tabii, biraz da kabiliyetle ilgili bir şey bu” diye konuştu.

Atletizmin, Türk insanına yabancı bir spor olduğunu söyleyen milli sporcu, “İnsanlar 'cirit' deyince, mızrak mı? Hani şu Cüneyt Arkın'ın attığı mı?' diye soruyor bana. Annem de 'Oğlum maçların nasıl gidiyor?' diyor, ben de 'Anne 2-1 kazandık' diye espri yapıyorum” ifadelerini kullandı. Annesinin, yarışlarını izlerken ağladığını ve dua ettiğini dile getiren Avan, “Başarısız olduğum zaman benden daha çok üzülüyorlar, tersi olduğunda benden daha çok seviniyorlar” dedi.

ANTRENÖR ALTINTAŞ

Avan'ın antrenörü Metin Altıntaş da sporcusunun, bu yıl antrenmanda 81.45 attığına dikkati çekerek, “Sofya'da herhangi bir aksilik olmazsa, 80 metrenin üzerinde atma ihtimali yüksek. Böyle olursa, hem Türkiye rekoru olur hem de 23 yaş altında büyük ihtimalle şampiyon olur. Çünkü geçen seneki müsabakada 23 yaş altı şampiyonu 77 metre attı” dedi.

Kendileri için bu yarışın çok önemli olmadığını ifade eden Altıntaş, “Amacımız, sadece oraya gidip atacağı dereceyi görmek. Antrenmanları gayet güzel gitti. Ben cezalı durumda olduğum için Sofya'da yanında olamayacağım” diye konuştu.

Metin Altıntaş, asıl hedeflerinin dünya şampiyonası olduğunu söyledi. Avan'ın, dünya şampiyonasındaki rakiplerinin hepsini tanıdığını ifade eden antrenör Altıntaş, “Yalnız Fatih'in yaşı henüz 22 olduğu için dünya şampiyonasında çok büyük dereceler beklemek doğru değil. Şampiyonaya daha 6 ay var. Şu anki durumu iyi, bundan sonra da elimizden geleni yapacağız. Dünya şampiyonasında finale kalıp, finalden sonra da ilk 5'i zorlamak istediklerini dile getirdi. Avan'ın 26 yaşın üzerindeki rakiplerinin güçlü olduğunu belirten Altıntaş, “Sporcumun antrenman yaşı da henüz dolmadı, önünde 4 sene var. Fakat dünya şampiyonasında onlarla mücadele edebilecek kapasiteye gelecek” ifadelerini kullandı.

Altıntaş, dünya şampiyonasından sonra da Londra-2012 olduğunu ve hedefinin orada da finale kalıp, daha sonra ilk 5'e girmek olduğunu söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle