« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Artık Türkiye'nin gözü Arjantin'e çevrildi

Arjantin'in Başkent Buenos Aires'te bugün yapılacak oylama, 2020 Olimpiyatları'nın düzenleneceği kenti belirleyecek. 103 IOC ülkesinin mensuplarından 97'sinin vereceği oy Tokyo, Madrid ve İstanbul'dan birini mutlu sona ulaştıracak. Buenos Aires'in, 10 Eylül'de sona erecek ev sahipliğinden toplam 4 milyon Dolar turizm geliri elde etmesi göz önüne alınırsa, 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları'nı düzenleyecek ülkede gelir bakımından büyük beklentiler içinde olacak. İstanbul, 2020 Oyunları'na ev sahipliği yapma onurunu elde etmesi halinde bu, Türkiye ve bölge için tarihi bir an olacak. IOC'nin 125. Oturumundan canlı yayın Türkiye saati ile 22:00'de başlayacak, karar 23:00 sularında açıklanacak. Olimpiyatları İstanbul'un kazanması durumunda farklı noktalarda havai fişek gösterileri de düzenelenecek.

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

İstanbul'un 14 yıllık olimpiyat macerası

KİMLER YOK Kİ

Devlet başkanları, prensesler, sporcular, iş adamları ve gazetecilerden oluşan yedi binden fazla kişi 2020 olimpiyat şehri seçimleri için Buenos Aires'te topladı. Türkiye, Başbakan Erdoğan'ın liderliğinde kalabalık bir ekiple İstanbul'un adaylığını desteklemek için Buenos Aires'teki yerini aldı.

Artık Türkiyenin gözü Arjantine çevrildi

Olimpiyat bize yakışır

Erdoğan'a, Spor Bakanı Suat Kılıç, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, THY Genel Müdürü Temel Kotil'in yanı sıra iş adamları Ferit Şahenk, Ali Koç, Süreyya Ciliv ve Mehmet Uçan eşlik ediyor. Bu arada Başbakan Erdoğan'ın, Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kircher'le resmi bir görüşmede de bulunacağı da gelen haberler arasında.

OLİMPİYATLAR İÇİN İSTANBUL'A KAZANDIRILACAK TESİSLER

İŞTE GÜNÜN PROGRAMI

15:00 - 16:00
Türkiye'nin sunumu

16:00 - 16:30
Soru cevap

21:00 - 21:45
Değerlendirme komitesinin raporu

21:45
32. Olimpiyat Oyunları oylaması

23:00
Ev sahibi ülkenin açıklanması

00:30 - 01:00
Ev sahibi ülke şehir ile anlaşma imzalanması

97 IOC ÜYESİ OY KULLANACAK

103 üyesi bulunan IOC Başkanı Jacques Rogge ve üç aday ülkenin üyeleri oy kullanamayacak. IOC'de İspanya'nın 3, Türkiye ve Japonya'nınise birer üyesi bulunuyor. İlk turda elenen ülkenin IOC üyesinin ikinci turda oy kullanma hakkı bulunuyor.

ALTIN MADALYAYA TOKI'DEN EV


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2020'nin ev sahibinin açıklanacağı toplantılar sürpriz bir açıklama yaptı. Topbaş, Olimpiyat köyünde yapılacak evleri, Dünya ve Türkiye'de şampiyon olmuş sporculara tahsis edebileceklerini söyledi.

2 BİN 500 GAZETECİ İZLİYOR

Seçimleri izlemek için dünyanın her yerinden toplam 2 bin 500 gazeteci akreditasyon yaptırdı, ancak ağırlık Japonlar'da. Seçimleri 600 Japon gazeteci izleyecek. Japonya'yı resmi düzeyde Başbakan Shinzo Abe, Prenses Akiko ve Takamado, Tokyo Valisi Naoki Inose, Tokyo 2020 Başkanı Masato Mizuno ve Olimpiyat şampiyonu sporcular temsil ediyor.

RAKİPLERİMİZ TANIYALIM: TOKYO 2020

İSPANYOLLARA VERİLEN ŞANS BİRAZ DAHA AZ

İstanbul ve Tokyo'ya oranla az şansı olduğu söylenen İspanya heyeti ise Başkan Mariano Rajoy liderliğinde temsil ediliyor. Prens Felipe ve Leticia, Madrid Belediye Başkanı Ana Botella, Tenisçi Rafael Nadal heyetin ağır toplarından.

Monaco Prenci Albert, Lichtenstein prensesi Nora, Ürdün prensi Faysal Bin El Hüseyin, Katar Emiri ve Paris Saint-Germain ekibinin sahibi Tamiz bin Hamid El Thani de seçim heyecanını yerinde yaşayacaklar.

RAKİPLERİMİZ TANIYALIM: MADRID 2020

SULTANAHMET MEYDANINDA DEV EKRAN

Buenos Aires'te yapılacak 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları ev sahibi şehir seçimi, Sultanahmet Meydanı dahil 9 noktada kurulacak ekranlarla on binlerce spor severe izlettirilecek. Seçimlerin izleneceği alan, İstanbul 2020'nin kıtalararası maratonunu için öngörülen bitiş noktasına kurulacak. İstanbul'un kazanması durumunda havai fişek gösterileri de düzenelenecek.

Canlı Yayın Noktaları
1- Caddebostan etkinlik alanı
2- Ümraniye Meydanı
3- Kartal Meydanı
4- Ortaköy Meydanı
5- Bakırköy Meydanı
6- Gaziosmanpaşa Meydanı
7- Bağcılar Meydanı
8- Bebek Parkı

Havai Fişek Gösteri Noktaları

1- Caddebostan Etkinlik alanı
2- Ümraniye Meydanı
3- Kartal Meydanı
4- Ortaköy Meydanı - (Tekneden)
5- Bakırköy Meydanı
6- Gaziosmanpaşa Meydanı
7- Bebek Parkı- (Tekneden)
8- Taksim Meydanı


Bunları da Beğenebilirsiniz