GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Akdeniz ekonomi liderleri Afrika'yı ele aldı

Fas Uluslararası İş Birliği Ajansı Genel Direktörü ve Büyükelçi Mohamed Methqal "Afrika'daki birçok sorun Avrupa'nın önceliği haline dönüşmeli" dedi.

AA

Fas Uluslararası İş Birliği Ajansı Genel Direktörü ve Büyükelçi Mohamed Methqal, "Avrupa ihmal edilmiş Afrika için elinden geleni yapmalı. Afrika'daki birçok sorun Avrupa'nın önceliği haline dönüşmeli." ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansının (AA) "Global İletişim Ortağı" olduğu 13'üncü Akdeniz Ekonomi Liderleri Haftası (MedaWeek) kapsamında düzenlenen Yeni Afrika İş Geliştirme Forumu, İspanya'nın Barselona kentinde gerçekleştirildi.

Forumda konuşan Methqal, Afrika'nın iklim değişikliği kadar doğal engellerle de karşı karşıya olduğunu söyledi.

Kıta genelinde birçok insanın elektrik kullanamadığını anımsatan Methqal, "Avrupa ihmal edilmiş Afrika için elinden geleni yapmalı. Afrika'daki birçok sorun
Avrupa'nın önceliği haline dönüşmeli. Fas iş birliklerini geliştirmek için çalışıyor. Örneğin havacılık konusunda çalışmalarımız hızla devam ediyor. Sivil toplum da bu hedef ve uygulamaları paylaşıyor. Afrika birçok zorlu mücadelesi içinde kendi önceliklerini gerçekleştirebilmeli." diye konuştu.

Methqal, Akdeniz üzerindeki taşımacılık sektörünün tüm bölge için hayati önemde olduğuna değinerek, "Fas bu konuda çalışıyor. Yeni yatırımların gelmesi ve önemli kitlesel altyapı projelerinin gerçekleşmesi bölgesel ekonominin kalkınmasına katkı sağlayacaktır. Bu adımların neticesi sadece Afrika'ya değil Avrupa, Akdeniz ülkeleri ve hatta Amerika'ya da fayda getirecektir." değerlendirmesinde bulundu.

"AFRİKA İÇİN OLUŞTURULACAK VİZYONU HERKES PAYLAŞMALI"

Akdeniz İçin Birlik Örgütü eski Genel Sekreteri Fathallah Sijilmassi de Afrika için oluşturulacak yeni vizyonun tüm bölge tarafından uygulanması ve paylaşılması gerektiğini kaydetti.

Uluslararası toplum için Afrika'daki faydaların her geçen gün arttığını belirten Sijilmassi, "Birçok kıtanın faydalanacağı potansiyel Afrika'da bulunuyor. Stratejik konumu ve etki derecesi bakımından Afrika'da yeni vizyonlara ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

Sijilmassi, Akdeniz bölgesinin Afrika tarafında daha çok Avrupa kökenli yatırım ve yeni iş birliklerinin arttırılması gerektiğini vurguladı.

İspanya'nın doğusunda yer alan Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Avrupa ve Akdeniz İlişkileri Direktörü Alfonso Gonzalez ise Avrupa'nın yüzünü Afrikaya dönmesi ve kıtadaki altyapı ve enerji yatırımlarının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Günde sadece 10 dakikanızı ayırmanız yeterli!
Yaşam kalitenizi hangi elektronik ürünlerle arttırabilirsiniz? Efsane günlerle keşfedin!
Efsane günlerde evinizi güzelleştirmenin yollarını öğrenin!
Adı gibi eşsiz bir mücevher olan incinin geçmişten günümüze öyküsü
Gün içinde kendinizi sürekli güncellemenizi sağlayacak 5 öneri

SON DAKİKA HABERLER

  1. Resmi Gazete'de yayımlandı! Payas-İskenderun arası yol ücretsiz oldu
  2. Brent petrolün varili 64,02 dolar
  3. Çeyrek altın ve gram altın fiyatları ne kadar? 12 Aralık güncel altın fiyatları
  4. Borsa güne yükselişle başladı
  5. Her yıl 100 bin sosyal konut yapılacak
  6. ABD'nin ham petrol stokları arttı
  7. VİOP'ta endeks kontratı güne yükselişle başladı
  8. DenizBank’tan 1,1 milyar dolarla yılın en büyük taze finansmanı
  9. Emekliliğini 2020’ye erteleyen kazanır
  10. Kuroda: Küresel ekonominin 2020 görünümü olumlu