Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Acil pasaport almanın tek yolu

27 Haziran 2012 - 11:30Son Güncelleme : 27 Haziran 2012 - 15:21

Çipli pasaportlarda ihale iptali nedeniyle yaşanan sorunlar yurtdışına çıkmak isteyen birçok kişiyi mağdur ediyor. Vatandaşlar aylar geçmesine rağmen pasaportlarını alamıyor. Peki acil işi olanlar ne yapacak? Emniyet bunun için tek bir çözüm sunuyor: Acil başvuru formu...

 

Pasaport almak için iki aya varan bir süre beklemek istemeyen ve acil yurtdışına çıkması gerekenler önce herkes gibi http://www.epasaport.gov.tr adresinden pasaport başvurusu yapıp randevu alıyor. Daha sonra pasaportunu alacağı emniyet müdürlüğüne gidip acil başvuru formunu dolduruyor.

UÇAK BİLETİNİN ASLI GEREKİYOR

Ancak bu formu doldurabilmenin tek şartı, uçak biletinin alınmış olması. Uçak biletinin orjinalini oradaki görevliye gösterenler, formu doldurabiliyor. Form da uçak biletinin fotokopisi ile Ankara'ya gönderiliyor.

Konu ile ilgili bilgi veren emniyet yetkilileri, başvuru sürecinin bu şekilde hızlandığını ve 1 hafta içerisinde pasaportların alınabileceğini belirtiyorlar.

NEDEN SIKINTI YAŞANIYOR?

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nün çipli pasaportla için Aralık ayında yaptığı ihaleyi, 10 yıl süre ile 5 milyon adet çipli pasaport üretimi işi karşılığında 7.7 milyon Euroluk teklifle Gemalto kazanmıştı.

Ancak Kamu İhale Kurumu, ilk sıradaki Gemalto ile ikinci sıradaki Arjo Wiggins'in teklif ettiği işletim sisteminin güvenlik zafiyet taşıdığı,dolayısıyla teknik şartnamedeki talepleri yerine getirmediği sonucuna vardı ve teklifleri değerlendirme dışı bıraktı.

Üçüncü sırada bulunan Malezyalı firma da baskıya geçebilmek için Fransız şirketlerin itirazlarının karara bağlanmasını beklemeye başladı. Ancak bu süreç eldeki çipli pasaportların dağıtılmasına devam edildi ve stoklar tükenmeye başladı. Vatandaşların pasaport için bekleme süreleri de iki aya yaklaştı.

Halihazırda yaklaşık 150 bin kişinin pasaport için sırada beklediği belirtiliyor.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 41 Yorum }
 • Orhan Cevher 27.6.2012 17:48:55
  Gelimis ulkelerde pasaport basvurunuzu internet uzerinden yapip, iki gun sonra gidip teslim aliyorsunuz. Bizde eziyet. Kasila kasila boburlendikleri edevlet, milletin "Emekli olmama kac gun kaldi acaba" sorusuna cevap aldigi bir arac olmaktan ileri gidemiyor.
 • Dursun Keser 27.6.2012 17:06:58
  Ya bunun pasaport yapamamakla ne alaka var neden yapamasin ki pasaportu turkiye. tamam fransizlara vermesi yanlis olabilir ama en uygun ihaleyi kim veririse o aliyor sonucta Baksaniza bizim miletimiz alismis dolandirmaya Ihaleyi alip yok oluyorlar ...
 • cafer Ermek 27.6.2012 17:02:36
  Bu millet nasıl olsa koyun. Sesini çıkarmaz. Hüseyin Özdemir arkadaşın dediği gibi bu kadar şeyi dahi yabancılara bırakıyorsak vay halimize. Memlekette ne kalpazanlar var bu işleri yapabilecek düzeyde!! 5 - 10 liraya halederlerdi..
 • ferhat poyraz 27.6.2012 16:43:34
  benim 15 gün oldu başvurum aradım 20 günü buluyor dediler bekliyoruz
 • BiLiN MeYeN 27.6.2012 16:18:39
  devam edin , verin ihaleleri fransızlara, her ihale bize, ermeni yalanı, Türkiye'yi aşağılama vb olarak geri dönecektir, işte bu yüzden dışarıda ne de olsa bir süre sonra devam ederler diyerek her önüne gelen bize posta koyuyor.
 • mutta kartal 27.6.2012 16:17:05
  super guc olacagiz cipleri urettigimiz zaman hey masallah
Sayfa Başı
HaberlerEşkıya Dünyaya Hükümdar Olmazfragmanyeni bölümson bölümhızır alidizidizifragman