AB ekonomisi sadece Türkiye ile büyür

AB ekonomisi sadece Türkiye ile büyür

İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Green, “Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin en büyük destekçisiyiz. Bu AB’nin çıkarına olacaktır. Türkiye’den başka hiç bir ülkenin AB’nin büyüme ivmesine katkı sağlayacağı düşünülemez” dedi.

TÜRKİYE’ye stratejik bir ülke olarak baktıklarını belirten İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Green, ”Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin en büyük destekçisiyiz. Bu Türkiye’nin çıkarından ziyade AB’nin çıkarına olacaktır. Türkiye’den başka hiçbir ülkenin AB’nin büyüme ivmesine katkı sağlayacağı düşünülemez” dedi.

İstanbul fırsatı

Türk-İngiliz İş Forumu’nda konuşan Green, İstanbul’un sadece çok güzel bir şehir değil, aynı zamanda stratejik fırsatları barındıran bir yer olduğunu söyledi. İngiliz Hükümeti’nin de buna odaklandığını belirten Green, İngiliz şirketlerin üst düzey yöneticilerinin buraya gelmeye devam edeceğini ifade etti. Ülke olarak birinci dereceden önemli 4, ikinci dereceden önemli 15 ülke belirlediklerini anlatan Green, 4 ülkenin yer aldığı BRIC ülkelerine değindi. Lord Green, “Ama bu ülkeleri Brezilya, Hindistan, Çin ve Türkiye olarak belirledik. Rusya değil Türki” dedi.

İş ortamı şaşırtıyor

Türkiye’nin ticaret açısından bakıldığında çok büyük stratejik ortaklık fırsatı barındırdığını vurgulayan Green, buraya gelen İngiliz şirketlerinin gözlerinin açıldığını ve şaşırdığını ifade etti. İngiliz şirketlerini Türkiye’deki iş ortamının şaşırttığını vurgulayan Green, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye ekonomisi bu yıl yavaşlıyor ama büyümesi önümüzdeki yıllarda artacak. Büyüme rakamı yine de birçok ülkeye göre çok çok iyi. Birçok ülke yüzde 3,2’lik büyüme rakamını yakalasa iyi olurdu. Artık küçük şirketlerimiz de buraya geliyorlar, ortaklar arıyorlar. Ben bugün itibariyle 2 farklı delegasyona başkanlık ediyorum. Bu heyetlerde birçok sektör var. Türkiye’de büyük altyapı yatırım fırsatları var. Sadece büyükler değil, küçükler de iş yapacaklar. Buraya yerleşip uzun vadeli yatırım yapılmalı. Benim söylememe gerek yok, çantanızı alıp buraya gelmekten ziyade burada bir ortağınız olmalı. Buraya yatırım yapın ve bu yatırımlar uzun vadeli olsun. İstanbul gerçekten ilham veren bir şehir. Hem bölgesel, hem de küresel bir finans merkezi olmaya çalışıyor.”

Türkiye’nin merkez olma rolüne destek

İNGİLTERE’nin yeni İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner Türkiye’nin büyümede yumuşak inişe geçtiğini belirterek, pek çok ülkenin Türkiye’nin 2012 sonu için beklenen yüzde 3,2’lik büyüme tahminine ulaşsa sevinçten havalara uçacağını söyledi. Turner, “İngiltere, Türkiye’nin AB’ye üye olmasını her zaman destekledi. Bulunduğu bölgede merkez olma rolünü de destekliyoruz. Türk şirketleri Kuzey Irak ve Libya’da son derece aktif. İngiliz şirketler bu pazarlarda Türk şirketlerle işbirliği yapmak istiyor. Türkiye 56 milyar dolarlık bir altyapı yatırımı yapacak. Bu çok ciddi bir fırsat. Türkiye son 10 yılda gayri safi yurtiçi hasılasını 3’e katladı. Türkiye’yi 10 yıl öncesiyle kıyas kabul etmiyor.”

Türk şirketlerini dinledi

İNGİLTERE Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Stephen Green, Türkiye ziyareti kapsamında, İngiltere’ye yatırım yapmış 5 Türk şirketinin üst yöneticileriyle bir araya geldi. Lord Green, Arçelik Avrupa Amerika Asya Pasifik Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Bulgurlu, HDM Çelik Boru’nun Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kandemir, Airties Başkanı Bülent Çelebi, Kahve Dünyası Mali İşler Müdürü Kaan Akay ve Florence Nightingale Hastane Grubu Direktörü Sinan Aran’ın İngiltere’de iş yapma konusundaki deneyimlerini dinledi.

Florance Nightingale’den Londra’ya hastane

İNGİLTERE olarak Türkiye’yi Brezilya’nın yanına koyduklarını ve en önemli 4 ülkeden biri olarak belirlediklerini aktaran Green, İngiliz tüketicilerin yüzde 20’sinin Türk markası olan Beko ürünlerini kullandığını söyledi. Green, Florance Nightingale Hastane Grubu’nun Londra’da hastane açacağı da açıkladı.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 5 Yorum }
 • aykut tarlic 13.10.2012 23:28:17
  avrupa birligine girersek avrupa cesitli onlemler almalı nedeniyse turkiyede calısacak insan bile bulunmaz hepsi avrupaya cıkar...
 • mehdi ibrahim 13.10.2012 12:27:45
  Avrupa birligine girersek Turkiye olarak bizede Nobel verirlermi?
 • C. Sunguray 13.10.2012 11:47:40
  Adam açık açık Türkiye tüketicisini hedef göstermiş. Bizler de saf saf hala yabancı markalı ürünler kullanmaya devam ediyoruz. Yerli malı Türk'ün malı, herkes onu kullanmalı.
 • süleyman er. 13.10.2012 11:44:04
  SURİYE VE İRAN İLE BİZİ SAVAŞA SÜRÜKLEYECEK BU BARBARLAR.
 • Murat GÜMÜŞ 13.10.2012 09:52:50
  Anlaşıldı krizden çıkmak için bizi tırtıklayacaklar.
 
HaberlerRusyaTahir Elçi öldürüldüGalatasaraysaldırıDiyarbakırFenerbahçeSuriyeTÜRKİYEtahir elçiCan dündarerdem gülTHY Avrupa Ligioyunkösem sultanBursasporSpor Toto Süper LigBeren SaatBeşiktaşTEOGMEB