« Hürriyet.com.tr
MENÜ

2009'un spor olayları

Sporda 2009 yılı dünyada ve Türkiye'de, Dünya ve Avrupa Futbol Şampiyonaları ile Yaz ve Kış Olimpiyat Oyunları olmamasına karşın diğer organizasyonlar açısından yine hayli yoğun geçti.

A.A
SON GÜNCELLEME

Mart'ın olayı Alemitu Bekele

Nisan ayına Halter Milli Takımı damgasını vurdu

Mayıs'ta kupalar sahiplerini buldu

Haziran ve Temmuz'da atletizm öne çıktı

Ağustos'ta dünyanın gözü yüzme ve atletizmdeydi

Eylül ayı güreş ve boksta başarıya doydu

Son 3 ayın en başarılı ismi Bahri Tanrıkulu'ydu

 

Yılın ilk 2 ayında Türk sporu açısından en önemli olay, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) 2008 yılı “Dünya Fair-Play Ödülü”nü, Ermenistan ile başkent Erivan'da dostane bir havada yapılan Dünya Kupası Eleme Grubu maçı nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu'na layık görmesiydi. Türkiye, futbolda bu onur verici ödülü ilk kez almış oldu.

Sezonun ilk “Grand Slam” mücadelesi olan 97. Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde İspanyol Rafael Nadal, ilk, tek bayanlarda da ABD'li Serena Williams 4. kez kazandı.

Basketbolda da 24. Erkekler Teknosa Türkiye Kupası'nın İzmir'deki finalinde Efes Pilsen, Erdemirspor'u 79-70 yenerek, 9. kez kupayı müzesine götürmeyi başardı.

2009 yılının ilk 2 ayında Türkiye ve dünyada spordaki önemli gelişmeler kronolojik olarak şöyle:

3-9 Ocak:
- Teniste Avustralya'nın Perth kentindeki 21. Uluslararası Hopman Kupası'nda, finalde Rusya'yı 2-0 yenen Slovakya, 3. kez şampiyon oldu.

7-11 Ocak:
- Erkeklerde Bulgaristan'ın Gabrovo kentinde, bayanlarda da Alanya'da yapılan 8. Avrupa Yıldızlar Voleybol Şampiyonası elemelerinde Türkiye, erkeklerde 2'şer galibiyet, yenilgi ve 6 puanla 3. olup elenirken, bayanlarda ise 4 galibiyet, 1 yenilgi, 9 puan ve averajla ilk sırayı alıp finallere kaldı.

12 Ocak:
- Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), 2008 yılı “Dünya Fair-Play Ödülü”nü, Ermenistan ile başkent Erivan'da dostane bir havada yapılan milli maç nedeniyle Futbol Federasyonu'na verdi. FIFA, 2008 yılı “Yılın Futbolcusu” ödülünün de İngiltere'nin Manchester United takımının Portekizli yıldızı Christiano Ronaldo'ya verilmesini kararlaştırdı.

13 Ocak:
- Basketbolda Erkekler Avrupa Kupası'nda Beşiktaş Cola Turka, ilk tur grubunda 3'er galibiyet, yenilgi ve 9 puanla 3. olup kupaya veda etti.

14 Ocak:
- Basketbolda ULEB Avrupa Ligi'nde Efes Pilsen, grupta 4 galibiyet, 6 yenilgi ve 14 puanla 5. olarak tarihinde ilk kez 1. turda elendi.

3-18 Ocak:
- Bu yıl ilk kez Güney Amerika'da Arjantin ve Şili topraklarında yapılan 30. Uluslararası Dakar Rallisi'nde Türk yarışmacılar Kutlu Torunlar ve Kemal Merkit başarılı olamazlarken, birincilikleri, motorsiklette KTM ekibinden İspanyol Marc Coma 2., otomobilde de Volkswagen ekibinden George de Villiers (Güney Afrika)-D.von Zitzewitz (Almanya) çifti ilk kez kazandılar.

20-25 Ocak:
- Finlandiya'nın başkenti Helsinki'deki Avrupa Artistik Buz Pateni Şampiyonası'nda en başarılı ülke, 1 altın ve 2 gümüş madalyayla Fransa olurken, Türk sporcu Tuğba Karademir, bayanlarda 10. sırayı alarak 2007'deki başarısını yineledi.

24-25 Ocak:
- İstanbul'daki 27. Uluslararası Vehbi Emre Golden Grand Prix Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 4'er birincilik ve üçüncülüğün yanısıra 3 de ikincilik elde ederek takım halinde 66 puanla ilk sırada yer aldı. Türkiye'yi sıralamada 47 puanla İran ve 37 puanla da Belarus izlediler.

17-31 Ocak:
- Hırvatistan'daki 21. Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde evsahibi Hırvatistan'ı 24-19 yenen Fransa, 3. kez alırken, Polonya da Danimarka'yı 31-23 yenerek üçüncülüğü elde etti.

18-31 Ocak:
- Sezonun ilk “Grand Slam” mücadelesi olan 97. Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde İspanyol Rafael Nadal ilk, tek bayanlarda da ABD'li Serena Williams 4. kez kazandı.

26-31 Ocak:
- İzmir ve Manisa'daki Uluslararası Ege Kupası 16 Yaşaltı (B) Gençler Futbol Turnuvası'nda, finalde Norveç'i 2-1 yenen Fransa şampiyon, Ukrayna'yı penaltılarla 6-4 yenen Türkiye de 3. oldu.

29-31 Ocak:
- Fransa'nın başkenti Paris'teki 36. Avrupa Gençler ve Yıldızlar Karate Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler 55 kilo kumitede Yavuz Şişman ile 1 altın, ayrıca 3 gümüş ve 6 bronz madalyayla 6. sırayı alırken, ilk sırayı ise 11 altın, 3 gümüş ve 2 bronz madalyayla evsahibi Fransa elde etti.

1 Şubat:
- Atletizmde İstanbul'daki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Kros Yarışmaları'nda büyük bayanlarda Üsküdar Belediyesi, genç erkeklerde de Fenerbahçe ilk sıraları alırlarken, Fenerbahçe'den büyük bayanlarda Alemitu Bekele Degfa 1. oldu. Büyük erkeklerde de Portekiz ekibi Maratona Clube ilk sırayı elde etti.

7-8 Şubat:
- Ankara'daki 37. Uluslararası Yaşar Doğu Serbest ve Bayanlar Güreş Turnuvası'nda Türkiye, erkeklerde 4'er birincilik ve ikinciliğin yanısıra 8 üçüncülük, bayanlarda da 1 birincilik ve 8 üçüncülükle en başarılı ülke oldu.

10 Şubat:
- Ümit Milli Futbol Takımı, 2 grup halinde Ukrayna ile yaptığı özel maçlarda rakibiyle İzmir'de 2-2 berabere kalırken, Manisa'da ise 2-1 yenildi.

9 ve 11 Şubat:
- 18 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, İstanbul'daki özel maçlarda Finlandiya'yı 8-2 ve 3-0 yendi.

11 Şubat:
- (A) Milli Futbol Takımı, İzmir'deki özel maçta Fildişi Kıyısı ile 1-1 berabere kalırken, millilerin tek golü Gökhan Ünal'dan geldi.

3-15 Şubat:
- Fransa'nın Val D'Isere Kayak Merkezi'ndeki 40. Dünya Alp Disiplini Kayak Şampiyonası'nda en başarılı ülkeler, 2 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalyayla İsviçre, 2'şer altın ve bronzun yanısıra 1 gümüş madalyayla da Avusturya oldular.

10-15 Şubat:
- İngiltere'nin Liverpool kentindeki Avrupa Takımlar Badminton Şampiyonası'nda, finalde evsahibi İngiltere'yi 3-2 yenen Danimarka şampiyon olurken, Polonya ve Rusya da bronz madalya aldılar.

13-15 Şubat:
- Salon hokeyinde Ankara'daki Erkekler Avrupa Kulüpler Kupası Çalenç-2 Grubu müsabakalarında 5 galibiyet, 1 yenilgi, 15 puan ve averajla birinci olan Keçiören Belediyesi, Çalenç-1 Grubu'na yükseldi.

15 Şubat:
- Hentbolda Bayanlar Avrupa Çalenç Kupası'nda Çankaya Belediyesi, 3. turda Makedon rakibini elemesine karşın, 4. turda Alman rakibine 2 maçta da farklı skorlarla yenilerek elendi.
- ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nde (NBA) bu yıl 58.'si Phoenix kentinde düzenlenen Geleneksel Doğu-Batı Karmaları (All-Star) maçını Batı, Doğu önünde 146-119 kazanarak 23. galibiyetini alırken, “en değerli oyuncu” (MVP) ödülünü de Kobe Bryant ile Shaquille O'Neal paylaştılar.

17 ve 19 Şubat:
- 19 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, Bursa'daki özel maçlarda Romanya ile golsüz berabere kaldı ve 1-0 yenildi.

19 Şubat:
- Voleybolda Erkekler Indesit Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Fenerbahçe, grupta 3 galibiyet, 3 yenilgi, 9 puan ve averajla 3. olup çıktığı 2. turda, İtalyan rakibine set averajıyla elendi.

Aynı kupada bayanlarda ise Vakıfbank Güneş Sigorta, grupta 3 galibiyet, 3 yenilgi, 9 puan ve averajla 2. olup 2. tura çıkarken, bu turda bir başka Türk ekibi Eczacıbaşı Zentiva'ya 2 maçta da yenilerek elenmekten kurtulamadı.

- Voleybolda Erkekler GM Capital Avrupa Çalenç Kupası'nda Galatasaray, 1. turda Belarus, 2. turda Sloven, 3. turda Makedon ve 4. turda da İspanyol rakiplerini elemesine karşın, çeyrek finalde Yunan rakibine set averajıyla elendi.

20 Şubat:
- Basketbolda FIBA Bayanlar Avrupa Ligi'nde Fenerbahçe, grupta 6 galibiyet, 4 yenilgi, 16 puan ve averajla 2. olup 2. tura çıktı. Bu turda Polonyalı rakibine 2-0'lık seriyle üstünlük sağlayan Fenerbahçe, play-off çeyrek finalinde Rus rakibi önünde 2-0'lık seriyle kupaya veda etti.

20-21 Şubat:
- Grekoromen güreşte Fransa'nın Clermond-Ferrand kentindeki Dünya Kupası müsabakalarında, finalde Rusya, evsahibi Fransa'yı 5-2 yenerek birinciliği, Ermenistan da Küba'yı aynı sonuçla yenerek üçüncülüğü kazandı.
- Yunanistan'ın başkenti Atina'daki 16. Balkan Salon Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 60 metre engellide Esen Kızıldağ ile 1 altın, ayrıca 4 gümüş ve 1 bronz madalya elde ederek, takım halinde bayanlarda 52 puanla 4., erkeklerde de 53 puanla 5. oldu. Takım birinciliklerini ise her 2 kategoride de Romanya aldı.

14-22 Şubat:
- Ankara'daki Türk Telekom Uluslararası Yıldız Erkekler Basketbol Turnuvası'nda, finalde Slovenya'yı 66-56 yenen Türkiye şampiyon, Almanya'yı 71-62 yenen Hırvatistan da 3. oldu.

19-22 Şubat:
- İsrail'in Ramat Gan kentindeki 7. Avrupa Futsal Şampiyonası Ön Eleme Turu (D) Grubu maçları sonunda Türkiye, 1 puanla 4. ve son sırayı alarak elenirken, Finlandiya ise 6 puan ve averajla ilk sırada yer alarak tur atladı.

20-22 Şubat:
- Basketbolda 24. Erkekler Teknosa Türkiye Kupası'nın İzmir'deki finalinde Efes Pilsen, Erdemirspor'u 79-70 yenerek, 9. kez kupayı müzesine götürdü.

22 Şubat:
- 29. Uluslararası Trabzon 24 Şubat Yarı Maratonu'nda birincilikleri, bayanlarda Bahar Doğan, 1.10.02.00'lık dereceyle Türkiye Rekoru, erkeklerde de Mehmet Çağlayan, 1.03.22.00'lık dereceyle parkur rekoru kırarak kazandılar.

19 ve 26 Şubat:
- Futbolda UEFA Kupası 3. turunda Galatasaray, Fransa'nın Girondins De Bordeaux takımını (0-0) ve (4-3)'lük skorlarla eledi.

18-28 Şubat:
- Çin Halk Cumhuriyeti'nin Harbin kentindeki 24. Dünya Üniversiteler Kış Spor Oyunları'nda Türk sporcularından en iyi dereceyi, artistik buz pateni bayanlarda 11. olan Tuğba Karademir elde etti.

Oyunlarda birinciliği, evsahibi Çin Halk Cumhuriyeti, 18'er altın ve gümüşün yanısıra 12 bronz, ikinciliği Rusya, 18 altın, 14 gümüş ve 19 bronz, üçüncülüğü de Güney Kore, 12 altın, 7 gümüş ve 9 bronz madalyayla aldı.

- Çek Cumhuriyeti'nin Liberec kentindeki 40. Dünya Kuzey Disiplini Kayak Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, birinciliği 5 altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalyayla Norveç, ikinciliği 4 altının yanısıra 1'er de gümüş ve bronz madalyayla ABD ve üçüncülüğü ise 3 altın ve 5 bronz madalyayla Finlandiya elde etti.

24-28 Şubat:
- Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki Uluslararası Strandja Boks Turnuvası'nda Türkiye, 2 birincilik ve 5 de üçüncülük kazandı.

27-28 Şubat:
- Macaristan'ın Szombathely kentindeki Uluslararası Szombathely Golden Grand Prix Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 3 birincilik ve 42 puanla takım halinde, 46 puanlı evsahibi Macaristan ve 45 puanlı Gürcistan'ın ardından takım halinde 3. sıraya aldı.


Bunları da Beğenebilirsiniz