Wimbledon tüketim şampiyonası

Güncelleme Tarihi:

Wimbledon tüketim şampiyonası
Oluşturulma Tarihi: Haziran 22, 2009 12:43

Yaklaşık 2 bin servis ve mutfak çalışanının görev yaptığı 2008 Wimbledon Tenis Şampiyonası'nda, 17 bin şişe şampanya içilmiş.

Dünyanın tenis sporunda en önemli etkinlikleri arasında ilk sırada yer alan Wimbledon Tenis Şampiyonası bugün başlıyor. Tüketilen yiyecek ve içecek listesi bir hayli kabarık olan şampiyonada kupayı kim kaldıracak merakla bekleniyor.

Geçen yılki şampiyonanın masraf listesini çıkaran Wimbledon yetkilileri, aralarında Kraliyet ailesi üyelerinin de yer aldığı birbirinden seçkin konukları ağırlamak için hiçbir lüksten kaçınılmayan 2008 Wimbledon Şampiyonası'nda, 2 bin servis ve mutfak çalışanın görev yaptığını ve 17 bin şişe şampanya içildiğini açıkladı.

Wimbledon yetkililerinin açıkladığı masraf listesinde, toplam 584 sporcunun katıldığı ve 475 bin 812 kişinin izlediğini 13 gün süren şampiyona sırasında, 150 bin bardak alkollü kokteyl, 23 bin muz, 300 bin bardak çay ve kahve, 250 bin şişe su, 190 bin sandaviç,177 bin tabak sıcak yemek, 135 bin dondurma, 30 bin porsiyon balık ve papates, 30 bin litre süt ve 12 bin kilo salmon tüketildiği belirtiliyor.

Tenis sporunda dünyanın en prestijli turnuvası olan Wimbledon Tenis Turnuvası dünyanın en organize şampiyonalarından biri olarak biliniyor.Oynanan tenisin kalitesi ve izleyicileri ile bir ekol olan Wimledon'da izleyenleri ağırlamak en büyük görevler arasında yer alıyor.

Turnuvanın simgesi 'çilek'

Listede ayrıca, turnuvanın simgesi haline gelen çilek ve krema tüketiminin geçen yıl rekor seviyeye ulaştığı ve iki haftada 112 bin paket çilek, 7 bin litre krema satıldığı vurgulanıyor.

52 BİN YENİ TENİS TOPU KULLANILDI

Öte yandan, her maçta yedi oyun sonunda yeni bir top kutusu açıldığını ifade eden yetkililer, geçen yıl 52 bin tenis topu kullanıldığını, maçların ardından satışa çıkarılan topların tanesinin 2.50 sterlinden( yaklaşık 6 bin 500 YTL) satıldığını iletti.

Wimbledon'a gelenlerin yanlarında bir hediye ile dönmelerinin gelenek olduğunu söyleyen Wimbledon yetkilileri, geçen yıl 20 bin tenis toplu anahtarlık satıldığını ayrıca, ziyaretçilerin 11 bin erkek havlusu, 9 bin bayan havlusu, 8 bin bileklik ve 6.300 imzalı tenis topu aldıklarını kaydetti.

100 yıldan fazla tarihi geçmişe sahip olan Wimbledon, 1877'den bu yana düzenleniyor. 5 Temmuz'da sona erecek olan turnuvada tek erkekler ve tek bayanlar şampiyonları 960'ar bin Euro ödül alacak. Şampiyona sonunda toplam 14,17 milyon Euro ödül dağıtılacak.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!