Türk Telekom Arena için büyük tartışma

Güncelleme Tarihi:

Türk Telekom Arena için büyük tartışma
Oluşturulma Tarihi: Haziran 18, 2012 13:17

G.Saray'da stadın ortak kullanımı için Genel Kurul onayı gerekiyor. Arena'nın kesin kabulü yapılmadığı için ortada bir belirsizlik mevcut.

Haberin Devamı

İnönü Stadı'nın yerinde yenilenmesine onay verilmesinin ardından Galatasaray ile Beşiktaş'ın, gelecek sezon Türk Telekom Arena'yı ortaklaşa kullanması gündemde.

Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk, ezeli rakiplerinden gelecek bu yöndeki talebe, cevabının 'hayır' olacağını açıkladı. Sarı-kırmızılı taraftarlar da, Arena'da Galatasaray'dan başka bir takımın ev sahibi olmasına karşı. Başkan Ünal Aysal ve teknik direktör Fatih Terim ise Öztürk ve taraftara göre daha ılımlı.

Siyah-beyazlı kulüpten talep gelmesi halinde, Galatasaray Yönetim Kurulu'nda demokratik bir oylama yapılacağı söylemleri sık sık basına yansıyor. Ancak yönetim, Genel Kurul'un onayı olmadan böylesine bir karar verme yetkisine sahip değil.

Nitekim Galatasaray Tüzüğü'nün 'Genel Kurul' başlıklı İkinci Bölümü'nde, "stadın ortaklaşa kullanılması" kararının nasıl alınacağı açıkça ifade edilmiş durumda.

İŞTE OKURLARIN KARARI

Tüzüğün 24'üncü maddesinin 10'uncu fıkrası şöyle:
"Kulübe taşınmaz malların satın alınması ve gereksinim duyulmayan taşınmaz malların satılması, Kulübün mülkiyetine veya kullanma hakkına sahip olduğu taşınmazların üçüncü kişilere kiraya verilmesi, tahsisi, bu taşınmazlarla ilgili işletme ve ortaklık sözleşmesi yapılması, bu taşınmaz malların üzerinde ayni veya şahsi haklar ve mükellefiyetler tesisi konusunda Yönetim Kuruluna yetki vermek."

"Galatasaray sıcak bakıyor"

TOKİ ile Galatasaray arasında 'kesin kabul' sözleşmesinin imzalanmaması nedeniyle TT Arena'nın, henüz sarı-kırmızılı kulübün 'taşınmazı' olmadığı iddiaları var. Galatasaray cephesi, bu iddiayı yalanlıyor. Beşiktaşlılar ise onaya gerek olmadığı görüşünde.

Spor Bakanlığı'ndan bir yetkili, yetkinin Bakanlık'ta olduğunu belirtirken, "Stadın ortaklaşa kullanılıp kullanılmayacağı Galatasaray'ın yetkisinde değil. Spor Bakanlığı istediği takdirde Beşiktaş Arena'da oynar. Ama Bakanlık, böyle bir şey istemiyor. Konunun iki kulüp arasında çözülmesini istiyor. Bakanlık, Galatasaray jest yapsın diye uğraşıyor. Zaten Galatasaray da bu işe çok sıcak bakıyor" açıklamasını yaptı.

Üst kullanım hakkı Galatasaray'da

Galatasaray eski yöneticisi Işın Çelebi, bu iddialarla ilgili olarak, "Galatasaray'a Türk Telekom Arena için 49 yıllık intifa hakkı verildi. Yani üst kullanım hakkı. 3 Mayıs 2011 tarihinde imzalanan devir sözleşmesinde, 15 gün içinde tapuya işlenmesi kaydı vardı. Geçici kabul yapıldığı için stat, şu anda Galatasaray'ın bir gayrimenkulüdür. Kulübün 'taşınmazı' haline gelmiştir. 'Devir' sözleşmesi sayesinde Avrupa kupaları da dahil resmi maçlar orada oynanıyor. Bu nedenle stadın bir başka takımla ortak kullanımı için Genel Kurul kararı şarttır. Yönetim kurulu, bu gündemle Genel Kurul'u toplantıya çağırır." dedi.

"Beşiktaş isterse gider oynar"

Beşiktaş eski yöneticisi Celal Kolot, "İnönü Stadı'nın tamamen yıkılmasına karşıyım. Tribün tribün yıkılırsa Beşiktaş'ın avantajına olur. Siyah-beyazlılar adına orada saha ve seyirci avantajı kaybolur. Zaten maça giden 15-20 bin Beşiktaşlı, hasılat kadar zarar yapar. Bildiğim kadarıyla Türk Telekom Arena, Galatasaray'ın tapulu malı değil. Beşiktaş isterse gider oynar. Ankara'dan Beşiktaş'a izin var. Galatasaray boşuna konuşuyor" dedi.

"Cevabını kimse veremez"

Galatasaray camiasının duayen isimlerinden Hayri Kozak ise "Spesifik bir konu. Kesin kabul yapılmadığı için bir kafa karışıklığı mevcut. Kişisel görüşüm stadın başka bir takıma tahsis edilmesi için Genel Kurul'dan onay alınması gerekir. Bence Galatasaray Adası'nın verilmesi ile bunun arasında fark yok. Bu yüzden pek mümkün görünmüyor. Hiç böyle bir şey başımıza gelmediği için net konuşamıyoruz. Ancak onca emekle böyle bir stat almışsın, ortak kullanım için ciddi tartışmalar yapmak gerekir. Genel Kurul gündemine böyle bir konu gelmesi hainde, 'kavga çıkar' diyen de olur, 'kardeş kulüp' diyen de olur. Kabul edilip edilmeyeceğinin cevabını kimse net veremez" ifadelerini kullandı.

"Emrivaki olmaz"

Beşiktaş'ın eski menajeri Sinan Engin, "Beşiktaş'ın bu sezon Arena'yı kullanması lazım. İtalya'da Milan ve Inter kulüpler, stadı ortak kullanıyor. Galatasaray'ın onayı da gerekmez. Bence onaydan daha çok istekli olmaları lazım. Zaten istekli değillerse Beşiktaş kullanmamalı. Bu işler emrivaki ile olmaz" yorumunda bulundu.

"Beşiktaş'a Olimpiyat Stadı verilebilir"

Galatasaray eski başkan vekili Turgay Kıran, "Bu konuda en önemli nokta 'izne gerek var mı?' sorusu. Bildiğimiz kadarıyla Arena, Galatasaray'ın emrine verilmiş değil. Eğer böyleyse bunun kararını Galatasaray'ın verme şansı yok. Kulübümüz stadı almışsa, ortak kullanım akıllı bir seçenek değil. Her iki taraf da aidiyet duygusuyla hareket edeceği için sorunlar çıkabilir. Bu durumda Beşiktaş'a Atatürk Olimpiyat Stadı verilebilir, ortada sorun da kalmamış olur" şeklinde konuştu.

"Galatasaray, bu fırsatı kaçırmamalı"

Beşiktaş eski yöneticisi Sinan Vardar, "Başkan Ünal Aysal ve teknik direktör Fatih Terim'e sağduyulu yaklaşımları için teşekkür ederim . Adnan Öztürk Bey ise devamlı aynı konunun üstünde durarak, kırıcı şeyler söylüyor. Beşiktaş'ın ekonomik sıkıntıları var. Galatasaray'ın jest yapması çok güzel olur. Doğal bir şey. Futbolun buna ihtiyacı var. Dostluklar unutulmaz. Galatasaray, bu fırsatı kaçırmamalı. Bence sadece başkanlar konuşmalı, yöneticiler bu polemiğe girmemeli" dedi.

http://twitter.com/gokhan_karatas

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!