TUR'un 5. etabını Tobias Andresen kazandı

Güncelleme Tarihi:

TURun 5. etabını Tobias Andresen kazandı
Oluşturulma Tarihi: Nisan 25, 2024 18:20

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun beşinci gününde koşulan 177.9 kilometrelik Bodrum-Kuşadası etabını DSM-Firmenich takımından Tobias Andresen kazandı.

Haberin Devamı

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun beşinci gününde koşulan 177.9 kilometrelik Bodrum-Kuşadası etabını DSM-Firmenich takımından Tobias Andresen, 4 saat 18 dakika 11 saniye ile kazandı ve Genel Ferdi Klasmandaki yerini korudu.

Pazar günü Antalya-Antalya etabı ile başlayan TUR'da beşinci güne gelene kadar Genel Ferdi Klasman Birincisini belirleyecek Turkuaz Mayo 4 kez el değiştirdi. Bodrum-Kuşadası etabını birinci olarak bitiren DSM-Firmenich Takımı'ndan Tobias Andresen Turkuaz Mayo'yu etap boyunca taşıdı.

Robbe Gyhs (Alpecin-Deceuninck) starta gelmedi ve 160 sporcu Kuşadası etabı için pedal basmaya başladı. Böylece TUR'un başından bu ana 11 bisikletçi yarışa devam edemedi. Startın hemen başında 8 sporcu kaçarak, arayı 20 saniye kadar açtı ancak 11'inci kilometrede pelotona yakalandılar. Öte yandan pelotonun ön tarafta bayağı hareketli olduğu gözlendi.

Haberin Devamı

6 SPORCU DAHA BIRAKTI

30'uncu kilometre geride kalırken 6 sporcu daha yarışı bırakmak zorunda kaldı. Böylece etaba devam eden bisikletçi sayısı 153'e düştü. Kaçış grubu farkı açmaya devam etti. Yeni zaman farkı 4 dakika olarak verildi. Burak Tahir Yiğit ise ön grubu yakalayamayınca tekrar pelotonla devam etmek zorunda kaldı.

TIRMANIŞ PRİMİ SONUÇLARI

Etabın 45.7'nci kilometresinde kategori 3'ten puan veren tırmanış prim kapısı geçildi. Sonuçlar şu şekilde açıklandı:

1-Olivier Mattheis (Bike Aid)

2-Michal Pomorski (Mazowsze)

3-Antonio Polga (Novo Nordisk)

43'üncü kilometrede 4 dakika 35, 60'ıncı kilometrede ise zaman farkı 5 dakika 35 saniyeye çıktı. Parkur puslu ve sıcak, rüzgar hafif derecede esintili olarak verildi.

İKİNCİ TIRMANIŞ KAPISI DA GEÇİLDİ

Etabın 67'nci kilometresinde yine kategori 3'ten puan veren son tırmanış kapısı da geride kaldı. Sonuçlar şöyle;

1-Oliver Mattheis (Bike Aid)

2-Michal Pomorski (Mazowsze)

3-Genki Yamamoto (Kinan)

75'inci kilometre geçilirken zaman farkı da artmaya devam etti. Yeni zaman 6 dakika 15 saniye olarak verilirken, ilk 2 saat sonunda ortalama hız 38.5 kilometre oldu. Sprint kapısına yaklaşılırken pelotonun önünde Bora-Hansgrohe, Astana ve DSM-Firmenich sporcularının kaçış grubunu yakalama adına tempo yaptığı görüldü. Tempo verenlerin başında Genel Ferdi Klasman Birincisi Tobias Andresen ve Oliver Mattheis'in bulunması dikkat çekiciydi.

Haberin Devamı

SPRİNT PRİMİ SONUÇLARI

Etabın 90.1'inci kilometresinde sprint kapısı geçildi. Öndeki 7'li kaçış grubu bu kapıda da puanları almaya devam etti. Sonuçlar şu şekilde gerçekleşti:

1-Antonio Polga (Novo Nordisk)

2-Michal pomorski (Mazowsze)

3-Mauro Verwilt (Tarlelotto)

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİM KAPISI SONUÇLARI

111'inci kilometrede Türkiye Güzellikleri prim kapısı geçildi. Ancak hızlanan peloton, kaçış grubu ile olan zaman farkını 1 dakika 40 saniyeye kadar indirdi. Yarışta 3 saat geride kalırken, ortalama hız 40 kilometre olarak verildi. Finişe 55 kilometre kaldı. Sonuçlar şöyle:

1-Konrad Czabok (Mazowsze)

2-Michal Pomorski (Mazowsze)

3-Jacob Scott (Rembe)

Haberin Devamı

TURun 5. etabını Tobias Andresen kazandı

SON 4 KİLOMETREDE PELOTON TEK PARÇA

Etabın başından bu yana ön grubu oluşturan 7'li grup parçalana parçalana 4 kilometreye kadar pedal bastı ve yakalandılar. Peloton finişe doğru toplu halde gelmeye başladı. Son 400 metre büyük çekişmeye sahne oldu ve dünün etap galibi Bodrum-Kuşadası etabını da alarak üst üste 2'nci zaferini kazandı.

5. ETAP SONUNDA MAYOLAR SAHİPLERİNİ BULDU

Genel klasman liderine verilen Spor Toto sponsorluğundaki Turkuaz Mayo'yu DSM-firmenich takımından Tobias Lund Andresen elde etti. Belçikalı sporcuya mayosunu Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürü Cenap Birlikçioğlu giydirdi.

Haberin Devamı

Puan klasmanı liderine verilen Mosso sponsorluğundaki Yeşil Mayo'yu Polti Kometa Takımından Giovanni Lonardi elde etti. Sporcuya mayosunu Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca giydirdi.

Dağların Kralı klasmanı liderine verilen Turkish Airlines Kırmızı Mayo'yu Bike Aid takımından Vinzent Dorn kazandı. Sporcuya mayosunu Söke Kaymakamı Ali Akçe takdim etti.

Türkiye Güzellikleri klasmanı liderine verilen goturkiye.com sponsorluğundaki Beyaz Mayoyu Bike Aid takımından Vinzent Dorn kazandı. Sporcuya mayosunu Kuşadası Kaymakamı İbrahim Tekli giydirdi.

TUR'UN KADERİNİ BELİRLEYECEK ETAP YARIN KOŞULACAK

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na yarın 160.1 kilometrelik Kuşadası-Manisa (Spil Dağı) tırmanış etabı ile devam edilecek. Geçmiş yıllarda olduğu gibi "Kraliçe Etabı" olarak adlandırılan bu etabı kazanan sporcunun 2024 şampiyonluğunu büyük ölçüde garantileyeceği gözüyle bakılıyor. Sprinter bisikletçilerin pek fazla hoşlanmadığı tırmanış etabı için gözler yokuşçu sporculara çevrilmiş durumda.

Haberin Devamı

ANDRESEN: ZAFERİM TESADÜF DEĞİL

Yarış sonrası düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Danimarkalı sporcu, “Zaferim tesadüf değil. Sezon boyunca çok sıkı çalıştık. Daha önceki etaplardan aldığımız güvenle bugün rahat bir yarış çıkardık. Fakat ben aslında bu güce sahip olduğumuzu ve parçaları yerine oturttuğumuzu düşünüyorum” diye konuştu.

Etap öncesi takım arkadaşı Jakobsen’le çalışma kararı aldıklarını ve finiş için bir pratik yapmak istediklerini ifade eden sporcu, “Son virajda aramızda aldığımız karara göre benim sprinte varmam istendi. Fabio son tırmanışın ardından bacaklarını ağır hissettiğini ve işi bana bıraktığını söyledi. Etap bitişinde Fabio’nun arkamdan ikinci olduğunu görmek de beni şaşırttı. Onun asılmayacağını düşünmüştüm” şeklinde konuştu.

Öte yandan Tobias Lund'un birinci, Fabio Jakobsen'in ikinci olduğu etapta üçüncülüğü Caja Rural'dan Iuri Leitao aldı.

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na yarın 160.1 kilometrelik Kuşadası-Manisa (Spil Dağı) tırmanış etabı ile devam edilecek.

BAKMADAN GEÇME!