TUR'da Marmaris-Bodrum etabını Tobias Andresen kazandı

Güncelleme Tarihi:

TURda Marmaris-Bodrum etabını Tobias Andresen kazandı
Oluşturulma Tarihi: Nisan 24, 2024 19:18

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun Marmaris-Bodrum etabını DSM Firmeneich takımından Tobias Andresen kazandı.

Haberin Devamı

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 137,9 kilometrelik Marmaris-Bodrum etabını DSM Firmeneich takımından Tobias Andresen 3 saat 29 dakika 42 saniye ile kazandı.

KAÇIŞLAR ÇABUK BAŞLADI

10. kilometre geçilirken beş sporcu atak yaptılar ancak uzun süre gidemeden pelotona yakalandılar. 20. kilometrede bu kez altı bisikletçi bir kaçış grubu oluşturdu. James Whelan (Q36.5), Calum Johnston (Caja Rual), Manuele Tarazzi (Bardiani), Owen Geleijn (TDT Unibet), Gianni Marchand (Tartelotto, Petros Mengs (Beykoz Belediyespor), kaçış grubu pelotonun 40 saniye önde pedal bastı. Kırmızı Mayo'nun sahibi Samet Bulut ile aynı mayo için mücadele veren Vinzent Dorn kaçan altılı grubu yakalamak için büyük mücadele verdikten sonra yakalamayı başardı. Peloton ile kaçış grubu arasındaki zaman farkı 2 dakika 15 saniyeye çıktı. 50. kilometrede zaman farkı 2 dakika 50 saniye olarak verildi. Bu arada Sakarya Büyükşehir Belediyespor Takımı'ndan Emre Yüce yarışı bıraktı.

Haberin Devamı

TIRMANIŞ PRİM KAPISI SONUÇLARI

Etabın 61,5'inci kilometresinde ilk tırmanış prim kapısı geçildi. Üçüncü kategoriden puan veren prim kapısından ilk üç içinde şu sporcular geçti:

1-Vinzent Dorn (Bike Aid)

2-Petros Mengs (Beykoz Belediyespor)

3-Samet Bulut (Beykoz Belediyepor)

Samet, çekiştiği rakibi Vinzent'in altına düşünce, gözler etabın ikinci tırmanış kapısına çevrildi. Ne yazık ki ikinci tırmanış kapısında da Samet gerekli puanları alamadı ve Kırmızı Mayodan düştü. Büyük ihtimalle Bike Aid sporcusu Vinzent Dorn Kırmızı Mayo'nun da sahibi olacak.

TURda Marmaris-Bodrum etabını Tobias Andresen kazandı

SPRİNT PRİM KAPISI SONUÇLARI

1-James Whelan (Q36.5)

2-Owen Geleijn (TDT-Unibet)

3-Manuele Tarozzi (Bardiani)

İKİNCİ TIRMANIŞ PRİM KAPISI SONUÇLARI

1-Vinzent Dorn (Bike Aid)

2- James Whelan ((Q36.5)

3-Calum Johnston (Caja Rual)

4-Manuele Tarozzi (Bardiani)

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİM KAPISI SONUÇLARI

1-Vinzent Dorn (Bike Aid)

2-James Whelan (Q36.5)

3- Calum Johnston (Caja Rual)

Haberin Devamı

ETABA ŞİDDETLİ RÜZGAR DAMGASINI VURDU

Saat 12.45 verilen startla 168 bisikletçi Bodrum için yola çıktı. Yarış Direktörü Mutlu Erçevik start öncesi sert rüzgarın yarışın dengelerini değiştireceğini söyledi. Pelotonda bölünmelere neden olacak sert rüzgar özellikle Yatağan bölgesinde sporculara epey zor anlar yaşattı. Bu nedenle bugün sprint finişinin beklenmediği de belirtildi. Çok teknik olan iniş ve çıkışlarda bisikletçileri bu etapta zorlayan faktörler arasındaydı.

SON METRELERDE BÜYÜK ÇEKİŞME

Etabın son 5 kilometresine 4 sporcu girdi. Son 400 metrede atak yapan Tobias Andresen etabı birinci bitirdi.

4. ETAP SONUNDA MAYOLAR SAHİPLERİNİ BULDU

Genel klasman liderine verilen Spor Toto sponsorluğundaki Turkuaz Mayo'yu DSM-firmenich takımından Tobias Lund Andresen elde etti. Belçikalı sporcuya mayosunu Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu giydirdi. Puan klasmanı liderine verilen Mosso sponsorluğundaki Yeşil Mayo'yu Polti Kometa Takımından Giovanni Lonardi elde etti. Sporcuya mayosunu Cumhurbaşkanlığı Raporatörü Baki İlgün giydirdi.

Haberin Devamı

Dağların Kralı klasmanı liderine verilen Turkish Airlines Kırmızı Mayo'yu Bike Aid takımından Vinzent Dorn kazandı. Sporcuya mayosunu Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Metin Cengiz takdim etti.

Türkiye Güzellikleri klasmanı liderine verilen goturkiye.com sponsorluğundaki Beyaz Mayoyu ise Bike Aid takımından Vinzent Dorn kazandı. Sporcuya mayosunu Muğla İl Emniyet Müdürü Ali Canbolat ve Muğla İl Jandarma Komutanı Yenalmaz giydirdiler.

YENİ MAYOLAR ŞU SPORCULAR ARASINDA DAĞILDI

Etap sonrası mayolar şu sporcular arasında dağıldı. Türkiye Güzellikleri ve Dağların Kralı Mayosu Vinzent Dorn'a geçti. Yeşil Mayo Giovanni Lonardi'de kaldı. Turkuaz Mayo yine el değiştirdi ve Tobias Andresen'e geçti.

Haberin Devamı

YARIN 177.9 KİLOMETRELİK BODRUM-KUŞADASI KOŞULACAK

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun beşinci gününde yarın 177,9 kilometrelik Bodrum-Kuşadası etabı ile devam edilecek.

Tobias Andresen: Türkiye'ye ilk gelişim ve güzel bir ülke keşfediyorum

Yarış sonrası düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Andresen, “DSM-Firmenich-PostNL takımı adına ilk profesyonel galibiyetimi aldığım için gerçekten mutluyum. Ayrıca Giro d'Italia hazırlıklarımızı tamamlamak ve öne geçme antrenmanı yapmak için de buraya geldik. Hollanda'da bir sprint antrenman kampımız vardı. Fabio (Jakobsen) ve ben birlikte çok çalıştık. Gerçekten Giro'ya uçmak için video analizimiz var ama açıkçası burada kendimizi kanıtlamak istedik. Fabio ilk galibiyetinden sonra çok mutluydu. İnanılmaz hızını gösterdi. Burada bazı galibiyetler almak istedik ve bu, Giro'ya giden sürecin bir parçası. Sprintlerde önceliğimiz her zaman Fabio'dur ve ben onun son önde gelen adamıyım” diye konuştu.

Haberin Devamı

Tobias Andresen, sözlerine şöyle devam etti;

“Henüz 21 yaşındayım, bu benim için büyük bir iş ama böyle günlerde bana genellikle önde kalmam söylenir. Yani eğer Fabio başaramazsa şansımı deneyebilirim. Ama eğer aşılırsa öncelik kendisinde kalacak. Rüzgar bugün ya da sadece son inişte bizi pek etkilemedi ama ben risk almamak için direkt gittim. Adil olmak gerekirse son 20 km'de iki bisiklet değişikliği yaptım. Bitime 10 km kala pelotona yeni döndüm, bu yüzden kaçışı yakalamaya ne kadar yaklaştığımızın farkında değildim. Onları bu kadar geç yakalamamız biraz sürpriz oldu ama şans eseri Astana orada bir sürü yardımcıyla birlikte oradaydı. Bazen diğer takımların aradaki farkı kapatması konusunda da kumar oynamanız gerekir.”

Türkiye’ye ilk kez geldiğini ifade eden 21 yaşındaki sporcu, “Bu benim Türkiye'ye ilk gelişim. Gerçekten hoş ve sıcak bir ülke. Güzel bir ülke keşfediyorum, şu anda Belçika ya da Hollanda'da yarışmaktan daha güzel. Her gün sahilde kalıyor. Bugün yollar biraz zorluydu ama aynı zamanda yarışı daha güzel hale getirdi” şeklinde konuştu.

Tour Of Turkey’in zorlu bir yarış olduğuna vurgu yapan Andresen, “TUR aslında yapılması çok güzel bir yarış. Tüm bir günlük yarışlardan sonra, tekrar en iyi şeklinize dönmek için bu tür bir haftalık bir yarışa ihtiyacınız var. Bu etap yarışı zihniyetine geri dönmek güzel. Her gün zor olduğundan iyi bir şekil verir.

Dört gün içinde dördüncü yarış lideri olmam da bunun zorlu bir yarış olduğunu gösteriyor. Her gün aynı sürücünün turkuaz formayı giymemesi ve aynı takımın çekiş yapmaması gerçekten güzel, bu yarış için iyi bir şey” diyerek sözlerini tamamladı.

BAKMADAN GEÇME!