Tahkim Kurulu'ndan Josef de Souza kararı!

Güncelleme Tarihi:

Tahkim Kurulundan Josef de Souza kararı
Oluşturulma Tarihi: Eylül 09, 2022 20:25

Tahkim Kurulu, Beşiktaş'ın Josef için yaptığı itirazın reddedildiğini açıkladı.

Haberin Devamı

Süper Lig'de geçtiğimiz hafta oynanan Ankaragücü-Beşiktaş maçı sonrasında yaşananların ardından kırmızı kart gören Josef de Souza için verilen karar duyuruldu.

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle Josef De Souza için otomatik cezası dışında bir ceza tayinine yer olmadığına karar vermişti.

JOSEF BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEK

Beşiktaş, saat 13.30'da 2. Başkan Engin Baltacı ile Josef de Souza'nın basın toplantısı düzenleyeceğini açıkladı.

Kulüpten yapılan açıklamada, "İkinci Başkanımız Engin Baltacı ile futbolcumuz Josef de Souza, yarın (10 Eylül) saat 13.30’da Vodafone Park’ta basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulunacaklardır. Taraftarlarımız ile kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız." denildi.

Haberin Devamı

BEŞİKTAŞ'TAN İTİRAZ

Siyah-beyazlı kulüp, oyuncunun gördüğü kırmızı kartın iptal olması yönünde başvuruda bulunurken Tahkim Kurulu'ndan olumsuz yanıt aldı.

İŞTE BEŞİKTAŞ'IN BAŞVURU ÖNCESİ YAPTIĞI AÇIKLAMA

Futbol terörü çirkin yüzünü en açık ve sarsıcı şekilde, MKE Ankaragücü - Beşiktaş maçında göstermiştir. Fakat bugün verilen PFDK kararıyla bu çirkinlik yanlış bir hukuki yorumla gölgelede bırakılmıştır.

Futbolcumuz Josef de Souza, sahaya giren ve üzerinde ne olduğu bilinmeyen bir saldırganın gerçekleştirdiği adli suça konu eylemine karşı hem takım arkadaşlarını, hem de olay yerinde bulunan rakip takım futbolcuları ve müsabaka hakemlerini koruma içgüdüsüyle meşru müdafaa hakkını kullanırken kendisine gösterilen kırmızı kart, başta Camiamız olmak üzere taraflı tarafsız her futbolseverin vicdanını rahatsız etmiştir.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi dahi bu konuyu ele alırken, “Hakem raporu çok önemli ama kararı PFDK verecektir. Kamu vicdanı, mutlaka göz önünde bulundurulacaktır. Çünkü ortada futbolcuya yönelik saldırı var” ifadelerini kullanmıştır. Bu minvalde, müsabaka hakemi Mete Kalkavan tarafından Josef de Souza’ya kırmızı kart gösterilmesi anlaşılabilir bir durum olmaktan oldukça uzak olmakla birlikte hukukun en eski ve temel ilkelerinden olan meşru müdafaa hakkına, hakkaniyete ve Sayın TFF Başkanı’nın da belirttiği üzere kamu vicdanına aykırılık teşkil etmektedir. Dolayısıyla, işbu sevke konu olay kapsamında kendisi hakkında hak mahrumiyeti doğurmayacak bir karar verilmesi gereken futbolcumuz Josef de Souza, PFDK tarafından kendisini ve sahadaki diğer tüm bireyleri savunduğu için adeta cezalandırılmıştır.

Haberin Devamı

PFDK’nın oyuncumuza gösterilen kırmızı kart haklıymışçasına, takip eden maçta oynamama cezasını “otomatik ceza” kapsamında değerlendirmiş olması futbol kamuoyunun vicdanını rahatlatmamıştır.

Haksız ve hakkaniyete aykırı olduğu aşikar olan bu kararın kamu vicdanını rahatsız ettiğini göz önünde bulunduracağına inandığımız için Tahkim Kurulu’na, bu haksız kararın iptali amacıyla duruşmalı olarak başvuracağımızı camiamıza ve tüm futbol kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!