Olimpiyat şampiyonları

Güncelleme Tarihi:

Olimpiyat şampiyonları
Oluşturulma Tarihi: Eylül 18, 2016 00:13

Kadın Golbol Milli Takımı, 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda Çin’i 4-1 yenerek şampiyon oldu. Böylece Türkiye tüm Olimpiyat oyunları göz önüne alındığında tarihinde ilk kez takım halinde bir altın madalya kazanmış oldu.

Haberin Devamı

2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda Golbol Kadın Milli Takımı, finalde Çin’i 4-1 yenerek şampiyon oldu. Böylece Türkiye, takım halinde tarihinde ilk kez bir Olimpiyat madalyası kazanmayı başardı. Rio’daki finalde ay yıldızlılar, Sevda Altunoluk’un golüyle 1-0 geçti, ama Fenqging’in golüne mani olmadılar. Ancak ay yıldızlılar, daha sonra Seda Yıldız ile 2-1’le öne geçti,

Sevda Altunoluk’un iki golüyle de farka gidip karşılaşmayı 4-1 kazandı...

İLK MESAJI 2012’DE VERDİLER

GOLBOL Kadın Milli Takımı, 2008’den itibaren ülkedeki körler okullarından taranarak bulundular. 2012 Londra Paralimpik Oyunları’na katılma hakkını altın golle kaçırdılar ama yılmadılar. Ve 2012’den itibaren tarihi Olimpiyat şampiyonluğu yürüyüşleri başladı.

İlk olarak 2012’de Golbol B Ligi Avrupa Şampiyonası’nda 1. olan milliler, 2013 Avrupa Şampiyonası’nda 2. olarak dikkat çektiler. 2014’teyse Dünya Şampiyonası’nda 3.’lüğe ulaşan milliler, nihayet geçen yıl Avrupa Şampiyonu olup, zirveye çıktılar. Rio’da en büyük madalya umutlarından olan kızlar, beklentileri karşılayıp gururumuz oldular.

Haberin Devamı

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Abdullah Çetin, sporcuların çoğunun 17-18 yaşında olduğuna dikkat çekerek, “2 senedir kamplardalar, çok fedakârlık yaptılar” diyor.

SEVDA, RİO’NUN DA GOL KRALİÇESİ OLDU

FİNAL maçında 3 gol atan Sevda Altunoluk, Golbol Kadın Milli Takımı’nın gol kraliçesi. Yarı final maçında ABD’ye 5 gol atan Sevda, grup maçında Ukrayna’ya 2, Avustralya’ya 1, Çin’e 7, Kanada’ya da 3 gol attı. Sevda, böylece şampiyona boyunca toplam 21 gol atarak, Rio’nun da kraliçesi oldu. 12 yaşında golbola başlayan ve 15 yıldır oynayan Sevda, ‘Dünya Gol Kraliçesi’ unvanı 6 yıldır kimseye kaptırmıyor. Sümeyye Özcan, Meşe Mercan ve Seda Yıldız da Golbol Kadın Milli Takımı’nın gol yükünde Sevda’ya omuz veren isimler oldu. 

BÜYÜK GURUR YAŞATTILAR

GENÇLiK ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda altın madalya kazanan Golbol Kadın Milli Takımı’nı kutladı. Maçı tribünden izleyen Kılıç, “Bayrağımızı göndere çektiren sporcularımızı tebrik ediyorum. Bizlere büyük bir gurur yaşattılar. 2016’daki tüm sporcularımızı kutluyorum” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!