Temmuzda Kapadokya’nın mağaraları ve vadilerinde klasik müzik yankılanacak

Güncelleme Tarihi:

Temmuzda Kapadokya’nın mağaraları ve vadilerinde klasik müzik yankılanacak
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 12, 2010 00:00

Rehber ve tarihçi Hüsamettin Süleymangil ile kemancı Ellen Jewett’in Kapadokya’da başlattığı “Klasik Keyifler” oda müziği konserleri, atölye çalışmaları üçüncü yılını kutluyor.

Bu yılın etkinlikleri temmuzdan eylüle, onar günlük üç dönemde gerçekleştirilecek. Türkiye ve yurtdışından usta müzikçilerin, konservatuvar öğrencileriyle Ürgüp Evi, Esbelli Evi gibi mağaralara kurulan butik otellerde, eser icra ederek gerçekleştirireceği atölye çalışmalarının bir bölümü halka açık olacak. Ayrıca öğretmenlerle öğrenciler, Kapadokya’daki farklı mekanlarda halka açık 11 konser verilecek.
Sanat danışmanlığını Gürer Aykal, Ayla Erduran, Ani Kavafian, Colin Carr, Alan İglitzin’in yaptığı “Klasik Keyifler”in temmuz etkinlikleri için yedisi yurtdışından, toplam 12 sanatçı Kapadokya’ya geldi. Kemancı Ellen Jewett, Özcan Ulucan, Akemi Takayama, viyolacı Efdal Altun, Nesrin Bayramoğlu, çellist Greg Hesselink, Erman İmayhan, perküsyoncu Ziya Tabassian, piyanist Miri Yampolsky, Birsen Ulucan, soprano Irini Kyriakidou, besteci Michael Ellison ve Özkan Manav uygulamalı dersler verecek. Konserlerin yanı sıra saat 22.00’den sonra düzenlenecek doğaçlama müzik gecelerine katılacak.
“Klasik Keyifler”in konser programlarında, 200’üncü doğum yılı nedeniyle Robert Schumann’ın eserleri ağırlık taşıyor. Bu haftanın ilk konseri bugün saat 19.30’da Ürgüp Meydanı’nda. Öğrencilerin oda müziği konseri vereceği buluşmanın ertesinde, saat 22.00’de Ziggy Cafe’de Gülle Gündüz başlıklı konser var. 12 Temmuz saat 16.00’da Göreme Açıkhava Müzesi’nde, saat 19.30’da Club Ürgüp’te, 14 Temmuz saat 19.30’da Esbelli Evi ve Museum Otel’de, 15 Temmuz saat 10.00’da Göreme Açıkhava Müzesi’nde, 22.00’de Han Çırağan’da, 16 Temmuz saat 21.30’da Carnival’da, saat 22.00’de Cappacocia Cave’de, 17 Temmuz saat 20.00’de Saklı Vadi’de, 18 Temmuz saat 14.30’da Saruhan Kervansaray’da konserler verilecek. Konserler 22 Ağustos’a kadar sürecek. (www.klasikkeyifler.org)
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!