Oyuncu Tuba Ünsal kimdir, kaç yaşında? Mehmed: Fetihler Sultanı Mara Hatun kimdir, tarihte var mı? TV dizileri ve filmleri!

Güncelleme Tarihi:

Oyuncu Tuba Ünsal kimdir, kaç yaşında Mehmed: Fetihler Sultanı Mara Hatun kimdir, tarihte var mı TV dizileri ve filmleri
Oluşturulma Tarihi: Şubat 27, 2024 17:45

TRT 1’in yeni dizisi Mehmed: Fetihler Sultanı 27 Şubat Salı günü ilk bölümüyle izleyiciyle buluşuyor. Mehmed: Fetihler Sultanı dizisinde Mara Hatun karakterine oyuncu Tuba Ünsal hayat veriyor. Hristiyan bir Sırp prensesi Mara Hatun, Devlet-i Aliyye’nin ve Sultan Mehmed Han’ın en büyük destekçisi. Peki, Mehmed: Fetihler Sultanı Mara Hatun kimdir, tarihte var mı? Tuba Ünsal kimdir, kaç yaşında? İşte oynadığı diziler ve filmler!

Haberin Devamı

Mehmed: Fetihler Sultanı dizisi 27 Şubat Salı günü yayın hayatına başlıyor. Dizide birçok tarihi karakter, ünlü isimler tarafından canlandırılıyor. Mehmed: Fetihler Sultanı Mara Hatun karakterine oyuncu Tuba Ünsal hayat veriyor. Mara Hatun karakterinin tarihteki yeri ve kim olduğu da dizinin izleyicileri tarafından araştırılıyor.

MEHMED: FETİHLER SULTANI MARA HATUN KİMDİR, TARİHTE VAR MI?

Hristiyan bir Sırp prensesi Mara Hatun. Devlet-i Aliyye'nin ve Sultan Mehmed Han'ın en büyük destekçisi. Kimi zaman bir bürokrat, kimi zaman da bir anne gibi Mehmed'in yanında. Babası Sırbistan Despotu Đurađ Branković'dir. Annesinin kim olduğuna dair farklı rivayetler vardır. Rivayetler arasında Trabzon İmparatoru IV. İoannis'in kız kardeşinin veya Kantakuzenos Hanedanı'ndan Eirene Kantakuzenos'un annesi olduğu iddia edilir. Babası durad Brankovic, Osmanlı'nın vasalı konumundaydı. II. Murad, 1433 yılında Mara'ya talip oldu. Babası bu teklifi kabul etti. II. Murad, 1435'te Mara'yı getirmesi için Saruca Paşa'yı görevlendirdi. Mara, düğünü yapılmayarak Edirne'ye getirildi.

Haberin Devamı

Mara ile olan evlilik barışı tesis etmesi düşünülürken umulduğu gibi olmamış, 1438'de kocası II. Murad Sırbistan'a savaş açmıştır. Sırbistan bütünüyle fethedilmiştir. II. Murad, karısına babasının memleketinde kalmasına izin vermiş ancak iki kardeşini tutuklatmıştır. Bir süre sonra kardeşlerinin babaları ile haberleştikleri gerekçesiyle 1441'de gözlerine mil çektirilerek Sinop ve Amasra kalelerine gönderilmişlerdir.

II. Murad'ın ölümünden sonra üvey oğlu II. Mehmed kendisini evlendirmek istemiş, ancak bu isteğe karşı çıkarak Sırbistan'a geri dönmüştür. Aynı zamanda Bizans İmparatoru XI. Konstantinos'ta kendisiyle evlenmek istemiş ancak bu isteği de reddetmiştir. 1456'da babasının ölümünün ardından tahtın varisleri arasında kendisinin de olduğunu iddia etti. Taht mücadelesinde başarılı olamayınca 1457'de İstanbul'a geri döndü. İki yıl İstanbul'da kaldıktan sonra 1459'da Osmanlılar tarafından tamamı ele geçirilmiş Sırbistan yerine Serez'e yerleşti. Fatih Sultan Mehmed üvey annesine Selanik'teki Ayasofya Manastırı'nı bütün haklarıyla bir fermanla bağışlamıştır. Fermanda Mara Hatun, "bütün Hristiyan kadınların hanımefendisi" olarak nitelendirilmiştir.

Haberin Devamı

Manastırda yaşarken kız kardeşi Katerina'yı 1469 yılında padişahın izniyle yanına aldırmıştır. Mara Hatun'un Fatih Sultan Mehmed'in annesi olduğu bazı yazarlar tarafından iddia edilir. Ancak bunun doğru olması mümkün değildir, çünkü Mara Hatun ile II. Murad 1435 evlenmişler, Fatih Sultan Mehmed ise 1432 yılında doğmuştur. Mara ile Murad'ın çocukları olup olmadığı bilinmemektedir. Mara, uzun bir ömür yaşadıktan sonra 14 Eylül 1487'de Serez'de ölmüştür. Eikosifoinissa Manastırı'nda gömülüdür.

OYUNCU TUBA ÜNSAL KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

Tuba Ünsal 7 Aralık 1981 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babasının görevi nedeniyle İlkokulu Vize, Kırklareli’de, orta öğrenimini Şanlıurfa’da, liseyi ise Bornova, İzmir’de Hayrettin Duran Anadolu Lisesi'nde okudu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İşletme Bölümü’nün birinci sınıfında okurken, öğrenimine ara verdi. 1998 yılında Elite Model Look yarışmasına katıldıktan sonra profesyonel mankenlik kariyerine başladı. Çeşitli televizyon dizileri ve sinema filmlerinde rol aldı, televizyon programları yaptı. Bunlardan bazıları; Çılgın Dersane, Mumya Firarda ve Vizontele Tuuba. Son olarak, Ruhumun Aynası adlı dizide oynamıştır.

Haberin Devamı

Baba tarafından Yunanistan göçmeni, anne tarafından Bulgaristan ve Romanya göçmenidir. 2004 yılında Cem Cantaş ile evlenen Ünsal, 2006 yılında boşandı. 2012 yılında sona eren ikinci evliliğini Murat Pilevneli ile yaptı 2018 yılında sona eren üçüncü evliliğini ise 2013 yılının Mayıs ayında sunucu Mirgün Cabas ile yaptı.Oyuncunun Murat Pilevneli ile evliliğinden Sare Pilevneli, Mirgün Cabas ile evliliğinden Civan Mert Cabas dünyaya gelmiştir.

BAKMADAN GEÇME!