Işıl Yücesoy kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte, oynadığı diziler ve hayatı...

Güncelleme Tarihi:

Işıl Yücesoy kimdir, kaç yaşında ve nereli İşte, oynadığı diziler ve hayatı...
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 16, 2023 18:00

Işıl Yücesoy, sinema ve dizi tutkunları tarafından Aşk ve Mavi, Yer Gök Aşk, Çemberimde Gül Oya, Hayat Mucizelere Gebe adlı dizilerinde canlandırdığı karakterlerle tanınıyor. Son olarak ATV ekranlarından yayınlanan Ben Bu Cihana Sığmazam adlı yapımda Gülendam karakterine hayat vermiştir. Ünlü isim küçük yaşlardan itibaren spora ilgi duyarken sonrasında sanata yöneldi. Peki Işıl Yücesoy kimdir, kaç yaşında? İşte, oynadığı diziler…

Haberin Devamı

Ankara Devlet Konservatuarı’nda oyunculuk eğitimi alan Işıl Yücesoy, oyunculuk eğitimini tamamladıktan sonra 1975 yılında da şarkıcı olarak sahneye çıkmaya başladı. Işıl Yücesoy, sahne çalışmalarında İngilizce, İtalyanca ve Rusça şarkılar söylemiştir. Işıl Yücesoy'un ilk ve tek albümü yine Orient Plak etiketiyle 1979 yılında yayınlandı. Şarkı sözü yazarı Fikret Şeneş ile birlikte çalışma fırsatı yakalayan Yücesoy, 2004 yılında Çemberimde Gül Oya dizisinde rol aldı. Sonrasında ise 2014 yılında yönetmeni Çağan Irmak olan "Unutursam Fısılda" isimli filmde rol aldı. Peki Işıl Yücesoy kimdir, kaç yaşında? İşte, rol aldığı yapımlar…

IŞIL YÜCESOY KİMDİR?

Işıl Yücesoy, 2 Ekim 1945 tarihinde Kırklareli'de doğmuştur. Babası müzik öğretmeni Selahattin Yücesoy'dur. Piyano çalmayı babasından öğrendi. İstanbul'da devam ettiği orta öğrenimi boyunca altı yıl süreyle okulun voleybol takımının kaptanlığını yaptı. Liseyi bitirdiği günlerde Rasimpaşa Spor Kulübü onu transfer etmiş, profesyonel sporcu olma yolunda ilk adımı atmıştı ki, o Sanat'a yöneldi.

Haberin Devamı

Hacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuarı'ndan oyunculuk eğitimi alarak mezun olduktan sonra 1969 yılında Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaya başladı. 6 yıl sonunda işten ayrıldı.

1975 yılında da şarkıcı olarak sahneye çıkmaya başladı. Birçok gece kulübü ve gazinoda sahneye çıktı. Şarkı sözü yazarı Fikret Şeneş ile birlikte çalıştı. Üçüncü 45'liğinde yer alan "Sen Seni" adlı şarkısı Selami Şahin'in bestesidir. Sadece 4 adet 45'lik plak yaptı. 1978 yılında kendi firması Orient Plak'ı kurdu. Son 45'liğini bu firmadan yayınladı. İlk plaklarında Türkçe sözlü yabancı şarkılar seslendiren Işıl Yücesoy, sahne çalışmalarında İngilizce, İtalyanca ve Rusça şarkılar söylemiştir. Işıl Yücesoy'un ilk ve tek albümü yine Orient Plak etiketiyle 1979 yılında yayınlandı.

Yönetmenliğini Çağan Irmak'ın yaptığı 2004 yılında "Çemberimde Gül Oya" adlı dizide Selda Alkor, Özge Özberk, Mehmet Ali Nuroğlu, Melisa Sözen, Suzan Aksoy, Şerif Sezer, Kenan Bal ile birlikte oynadı.

Haberin Devamı

Işıl Yücesoy, 2014 yılında yönetmeni Çağan Irmak olan "Unutursam Fısılda" isimli filmde Hümeyra, Mehmet Günsür, Farah Zeynep Abdullah, Kerem Bursin ile birlikte oynadı.

IŞIL YÜCESOY DİZİLERİ

Ben Bu Cihana Sığmazam (Gülendam)

Ferhat ile Şirin (Hayriye Karalı)

Aşk ve Mavi (Refika Göreçki)

Hayat Mucizelere Gebe

Yer Gök Aşk

 

 

BAKMADAN GEÇME!