Dr. Servet Terziler yazdı: Robotik DHI saç ekimi

Güncelleme Tarihi:

Dr. Servet Terziler yazdı: Robotik DHI saç ekimi
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 30, 2023 07:00

İlerleyen yaş, genetik özellikler, yaralanmalar veya stres gibi faktörlere bağlı olarak gerçekleşen saç kaybı, kişinin fiziksel görünümünü ve psikolojisini olumsuz etkiliyor. Saç kayıplarında tercih edilen, alanında yenilikçi alternatiflerden biri olarak öne çıkan robotik DHI saç ekimi yönteminin özelliklerinden biri; saçların tıraşlanmaması.

Haberin Devamı

Kökler canlılığını yitirmiyor
Robotik DHI saç ekiminde işlemler iki adımda tamamlanıyor; kökler toplanıyor ve özel uçlu “choi” adlı kalemin içine yerleştirilerek tek bir adımda hedef bölgeye ekiliyor. Bu teknikte toplanan saç kökleri özel soğutucularda +4 derecede bekletilerek hedeflenen noktalara tek adımda büyük bir dikkatle yerleştiriliyor. Bu sayede kökler zedelenmeden ve canlılığını yitirmeden aktarım tamamlanıyor.

Tek seansta 5 ila 6 bin kök toplanabiliyor
Robotik DHI saç ekim yönteminde toplanabilen kök sayısı bir seansta 5 bin ila 6 bin köktür.

Sedasyon yöntemiyle kombine tedavi
Robotik DHI saç ekimi, sedasyon yöntemiyle kombine şekilde uygulanıyor. İşlem sırasında ayrıca halk arasında saç aşısı olarak adlandırılan; içeriğinde vitamin, mineral ve ilaç bulunan ACell yani “magic powder”, saçlı deriye ve köklere enjekte ediliyor.

Haberin Devamı

Saç çizgisi doğru belirlenmeli
DHI saç ekimi öncesinde uzman doktor kişinin saç, baş ve cilt yapısını detaylı olarak inceliyor. Başın her açıdan fotoğrafları çekilerek saç çizgisi ve uygulanacak işlemler belirleniyor.
Saç çizgisinin doğru belirlenmesi, ekilen saçların kişinin kendi saçı kadar doğal görünmesi açısından büyük önem taşıyor. Ardından anestezi hekimi tarafından kişiye damardan ağrı kesici ve rahatlatıcı ilaç kombinasyonu veriliyor. Kişi bilinci açık olarak hafif bir uyku haline geçiyor. ACell saçlı deriye “microneedle” adı verilen bir cihaz yardımıyla enjekte ediliyor. Saç köklerini ve kanalları (foliküllerin) besleyen işlem sonrasında saç ekimi işleminin ilk adımına geçiliyor.

Kökler özenle toplanıyor
Robotik DHI saç ekiminde kökler özenli ve dikkatli bir şekilde toplanabiliyor. Alınan kökler özel soğutucularda, uygun sıcaklıktaki özel bir sıvının içinde bekletiliyor. Sonrasında greft’ler ‘‘choi’’ adı verilen kalemlerle ekiliyor.
Kanal açma ve kökleri yerleştirme aşamalarının tek bir adımda yapılabildiği robotik DHI yönteminde, robota entegre edilen dijital sistem sayesinde kişi, saç ekimi esnasında ekrandan tüm aşamaları; hangi bölgeye kaç kök ekildiğini canlı olarak izleyebiliyor. Üstelik işlem sona erdiğinde kaydedilen görüntüleri beraberinde götürebiliyor.

Haberin Devamı

Ekim sonrası sosyal yaşama hızlı dönüş
Robotik DHI saç ekimi sonrasında genellikle 6-7 saat gibi kısa bir süre içinde normal hayata dönülebiliyor.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!