Dr. Servet Terziler yazdı: Robotik DHI ile “tıraş olmadan saç ekimi”

Güncelleme Tarihi:

Dr.  Servet Terziler yazdı: Robotik DHI ile “tıraş olmadan saç ekimi”
Oluşturulma Tarihi: Ocak 28, 2023 09:48

İlerleyen yaş, genetik özellikler, yaralanmalar veya stres gibi faktörlere bağlı olarak gerçekleşen saç kaybı, kişinin fiziksel görünümünü ve psikolojisini olumsuz etkiliyor.

Haberin Devamı

Saç kayıplarında tercih edilen, alanında yenilikçi alternatiflerden biri olarak öne çıkan robotik DHI saç ekimi sayesinde işlem için saçlarının kısaltılmasını ve saç ekimi yaptırdığının bilinmesini istemeyen kişiler genellikle acısız şekilde dolgun ve doğal görünümlü saçlar elde edilebiliyor.
Robotik DHI saç ekimi yönteminin en önemli özelliği ise saçların tıraşlanmaması.

Kökler canlılığını yitirmiyor

Robotik DHI saç ekiminde işlemler iki adımda tamamlanıyor; kökler toplanıyor ve özel uçlu “choi” adlı kalemin içine yerleştirilerek tek bir adımda hedef bölgeye ekiliyor. Bu teknikte mücevher ustası titizliğinde toplanan saç kökleri özel soğutucularda +4 derecede bekletilerek hedeflenen noktalara tek adımda büyük bir dikkatle yerleştiriliyor. Bu sayede kökler zedelenmeden ve canlılığını yitirmeden aktarım tamamlanıyor.

Haberin Devamı

Dr.  Servet Terziler yazdı: Robotik DHI ile “tıraş olmadan saç ekimi”


◊ Tek seansta 5 ila 6 bin kök toplanabiliyor Robotik DHI saç ekim yönteminde toplanabilen kök sayısı bir seansta 5 bin ila 6 bin köktür.
◊ Sedasyon yöntemiyle kombin tedavi
Robotik DHI saç ekimi, sedasyon yöntemiyle kombine şekilde uygulanıyor. İşlem sırasında ayrıca halk arasında saç aşısı olarak adlandırılan; içeriğinde vitamin, mineral ve ilaç bulunan ACell yani “magic powder”, saçlı deriye ve köklere özenle enjekte ediliyor.

Saç çizgisi doğru belirlenmeli

DHI saç ekimi öncesinde uzman doktor kişinin saç, baş ve cilt yapısını detaylı olarak inceliyor. Başın her açıdan fotoğrafları çekilerek saç çizgisi ve uygulanacak işlemler belirleniyor. Ekim tekniği, bahsedildiği üzere saçın tıraşlanmadan yapılmasına imkan sağlıyor.

Dr.  Servet Terziler yazdı: Robotik DHI ile “tıraş olmadan saç ekimi”


Saç çizgisinin doğru belirlenmesi, ekilen saçların kişinin kendi saçı kadar doğal görünmesi açısından büyük önem taşıyor.
Ardından anestezi hekimi tarafından kişiye damardan ağrı kesici ve rahatlatıcı ilaç kombinasyonu veriliyor. Kişi bilinci açık olarak hafif bir uyku haline geçiyor. Kişinin herhangi bir acı veya ağrı hissetmeden geçirdiği bu yarı uykulu hal yaklaşık 10 dakika sürüyor. Lokal anestezi etkisini göstermeye başlıyor ve ardından ACell saçlı deriye “microneedle” adı verilen bir cihaz yardımıyla enjekte ediliyor.
Saç köklerini ve kanalları (foliküllerin) besleyen işlem sonrasında saç ekimi işleminin ilk adımına geçiliyor.

Haberin Devamı

Kökler özenle toplanıyor

Robotik DHI saç ekiminde kökler özenli ve dikkatli bir şekilde toplanabiliyor. Alınan kökler özel soğutucularda, uygun sıcaklıktaki özel bir sıvının içinde bekletiliyor. Sonrasında greft’ler “choi” adı verilen kalemlerle doktorun eline kadar taşınıyor.

Dr.  Servet Terziler yazdı: Robotik DHI ile “tıraş olmadan saç ekimi”

Taşınırken aynı zamanda PRP, büyüme faktörü, mezoterapi, uygulaması köklere cihaz tarafından uygulanıyor. Böylece greft’lerin zedelenmesi gibi ekim sırasında meydana gelebilecek olası problemler engellenebiliyor. Kanal açma ve kökleri yerleştirme aşamalarının tek bir adımda yapılabildiği robotik DHI yönteminde, robota entegre edilen dijital sistem sayesinde kişi saç ekimi esnasında ekrandan tüm aşamaları; hangi bölgeye kaç kök ekildiğini canlı olarak izleyebiliyor. Üstelik işlem sona erdiğinde kaydedilen görüntüleri beraberinde götürebiliyor.

Haberin Devamı

Ekim sonrası sosyal yaşama hızlı dönüş

Robotik DHI saç ekimi sayesinde genellikle 6-7 saat gibi kısa bir süre içinde normal hayata dönülebiliyor. Kişilerin tıraş olmadan saç ekimi yaptırıyor olmaları da sosyal hayatlarına erken dönüşlerinde önemli bir etken.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!