KPSS'ye damga vurdu! Amerikan armudu nedir?

Güncelleme Tarihi:

KPSSye damga vurdu Amerikan armudu nedir
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 14, 2019 12:30

14 Temmuz tarihinde düzenlenen KPSS sınavında sorulan Amerikan armudu sorusu adayların gündemine geldi. Sınavın ardından, sorunun cevabını merak eden adayları internet üzerinden Amerikan armudu olarak da adlandırılan meyve ile ilgili araştırma yapmaya başladı. Pek, Amerikan armudu nedir? İşte, o konuya dair bilgiler.

Haberin Devamı

Amerikan armudu KPSS sorusuyla gündeme geldi. Sınavdan çıkan adaylar, 'Amerikan armudu nedir? Amerikan armudu hangi meyvedir?' sorularına intetnet üzerinden yanıt arıyor. İşte, Amerikan armudu verilen meyvenin Türkiye'deki karşılığı ve faydaları

Avokado, anavatanı Orta Meksika olan çiçekli bitkiler sınıfından tarçın ve kafur ağacını da içine alan defnegiller familyasına ait bir ağaç ve bu ağacın meyvelerinin adıdır.  Her dem yeşil subtropik bir meyve türü olan avokado, Dünya üzerinde 5 kıtada 50’ye yakın ülkede yetiştirilmektedir (Zentmyer, 1987; Knight, 2002). Avokado ismi İspanyolca’dan (aquacate veya ahuacate) türemiş ve genelikle ‘Amerikan armudu’ olarak da adlandırılmaktadır. Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan avokado ile ilgili çeşitli araştırmalar mevcut. İşte, Amerikan armudu avokadonun faydaları…

Kan kanserine karşı günde 1 avokado

Haberin Devamı

Kanadalı bilim adamlarının araştırması, avokadonun içindeki yağ molekülünün ölümcül kan kanseri türü olan akut myeloid lösemiye (AML) yol açan kök hücreleri hedef aldığını gösterdi.

AML hastalarında beyaz kan hücrelerinden olan granülositlerin ve monositlerin blast adı verilen öncü hücrelerin olgunlaşma sürecinin bozulduğuna dikkati çeken bilim adamaları, avokadodaki avokatin B yağ molekülünün bu süreci durdurabildiğini belirtti.

Bilim adamları sonuçların, avokado içeren bir ilacın geliştirilmesinin ve AML hastalarının yaşam kalitesinin artırılmasının önünü açtığını vurguladı.

Kalp dostu

Kalp dostu kolesterol düşmanı olan, Orta ve Güney Amerika’da yetişen avokado; diğer bütün meyvelerin aksine ağırlıklı olarak şeker değil, sağlıklı yağlar ve bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, avokado yiyen bir grubun kan değerleri, yemeyen gruptakilerle kıyaslandı. Avokado yiyenlerin toplam kolesterol seviyesi düştü.

Göz sağlığına katkı sağlıyor

Avokado göz sağlığı için de oldukça faydalıdır. İçeriğinde zeaksantin ve lutein vardır. Bu maddeler de gözdeki hasarların daha çabuk ve sağlıklı olarak iyileşmesine ve başka hasarlarının oluşmamasına yarar.

Cilde parlaklık kazandırır

Avokado cilt sağlığı için de sıklıkla kullanılan bir besindir. Direkt olarak cilde uygulanabilen bu besin, içeriğindeki A, C ve E vitaminleri sayesinde cilde parlaklık kazandırır, cildi nemlendirir, yumuşatır ve esnetir. Böylece cilt yenilemede ve cilt problemlerinin tedavisinde rahatlıkla tercih edilebilecek doğal bir üründür.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!