Portakal krizi

Güncelleme Tarihi:

Portakal krizi
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 21, 2017 21:46

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 54’üncüsünü düzenleyeceği Uluslararası Antalya Film Festivali’nde ‘ulusal film yarışma kategorisi’ kaldırıldı. Bu karar, sinema dünyasının ünlülerinden tepki gördü.

Haberin Devamı

BU yıl 21-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Uluslararası Antalya Film Festivali’nin basın toplantısı önceki gün Four Seasons Otel’de yapıldı. Toplantıda festivalle ilgili değişiklikler açıklanarak yeni yönetim tanıtıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, festivalde ulusal yarışma kategorisinin kaldırıldığını ve tamamen uluslararası bir festivale dönüştürdüklerini söyledi. Türel, kararın gerekçesini şöyle açıkladı: “Festivalin çıtasını yukarıya taşımak istiyoruz. Dünyada film endüstrisinde önemli bir yere sahip olmasını istiyoruz. Geleneklerimizi koruyacağız ama çağdaş gelişime de ayak uydurmalıyız. Türk filmleri yurtdışındaki festivallerde önemli ödüller alıyorlar. Artık deplasmanda değil kendi evlerinde yarışabilirler.”

ALTIN PORTAKAL'DA 53 YILLIK GELENEK SONA ERİYOR
Uğur Vardan / sinema yazarı: Bu festivalin kalbinin attığı yer ‘Ulusal yarışma’ydı. Böyle bir hamle 53 yıllık geleneği tarihe havale etmiş oluyor. Antalya, Yeşilçam mirasıydı .

Yamaç Okur/ yapımcı: Sektörle istişare edilmeden alınan tepeden inme keyfi bir karar. Festivalin ana omurgasını oluşturan ulusal yarışmanın kaldırılmasını sinemasal gerekçelerle açıklamak mümkün değil.

Ömür Gedik / sinema yazarı: İzleyicinin de basının da en çok ilgi gösterdiği yabancı değil hep yerli filmler olurdu. Alınan kararı talihsiz buluyorum.

Kaya Özkaracalar/ eleştirmen- SİYAD Genel Sekreteri: Yerli bağımsız sinemamızın can damarlarından birinin festivaller olduğu için yanlış bir uygulama.

Kadir İnanır / oyuncu: Siyasal iktidarın sinemanın üstün ve etkileyici aydınlatıcı bir evrensel sanat olduğunu kabul edip onu yüceltmesi gerekiyor. Festival yapsanız birleştirip ayrıştırsanız ne olur? Hiçbir şey olmaz, bir sanatçı olarak mutsuzum ama umutsuz da değilim.

BAKMADAN GEÇME!