Kısırlık rehberi

Güncelleme Tarihi:

Kısırlık rehberi
Oluşturulma Tarihi: Kasım 07, 1997 00:00

Haberin Devamı

Çocuğu olmayanlara yeni bir ilaç

Her altı çiftten biri çocuk sahibi olamıyor. Bu nedenle kısırlık tedavisi görüyorlar. Geçmişe göre yepyeni tekniklerle ve ilaçlarla çalışılıyor. Bunlardan en sonuncusu dünyada kısırlık alanında öncü firmalardan Ares-Serono'nun geliştirdiği Urofollitropin (Ticari markası değildir. Ancak doktor kontrolünde alınabilir.). En önemli özelliği, kadının evde kendi kendine bu hormonu uygulayabilmesi. Bu yenilik vesilesiyle kısırlık hakkındaki bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz. Türkiye'de iki milyon insanın kısır olduğu tahmin ediliyor. Bu sayının yüzde 44'ü kadın, yüzde 56'sı erkek. Kadınların yarısı tedavi olmak istiyor, erkeklerin ise sadece yüzde onu. Yeni ilaç yaklaşık 300 bin kadına faydalı olabilecek.

Kısırlık nedir?

Bir çiftin istediği halde çocuk sahibi olamaması veya bir yıl hatta daha uzun süre korunmamalarına rağmen hamile kalınmaması olarak tanımlanıyor.

Ne kadar yaygın?

Dünya Sağlık Örgütü'nün açıklamasına göre, nüfusun yüzde 8-10'u çocuk sahibi olamıyor. Yani yaklaşık 80 milyon insan kısırlık ile karşı karşıya. Görülme sıklığı dünyanın çeşitli bölgelerine göre farklılık gösteriyor.

Sadece kadının sorunu mu?

Hayır. Hem kadın hem de erkek kısır olabilir. Kısırlıktan yüzde 30-40 oranında kadın, yüzde 10-30 arası erkek, geri kalanında ise hem kadın, hem erkek sorumlu. Sebebi anlaşılamayan kısırlık vakasının oranı ise sadece yüzde 5-10 arasında.

Sık karşılaşılan sebepler?

Kadınlarda en çok görülen sorun, yumurtlamadaki problemler ve anatomik olarak bozukluklar. Ayrıca endometriosis hastalığı gibi özel durumlarda kısırlığa neden olabiliyor.

Erkeklerdeki sebepler?

Sperm üretimindeki düzensizlikler ve bunun etkisiyle sperm kalitesinin düşmesi. Anatomik bozukluklar da nedenler arasında. Bir de bağışıklığa ait sorunlar da kısırlığa sebep olabiliyor. Kısır olan her üç erkekten biri, bağışıklık sistemi veya hormonlarla ilgili bir rahatsızlıktan mustarip. Örneğin testisin sperm üretimini düzenleyen hormondaki eksiklikler. Sperm üretiminin bozulmasıyla ilgili henüz bilinemeyen, anlaşılamayan çok konu var.

Tedavideki ilk adım nedir?

Önce doğru teşhise ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle de hem kadın hem de erkek çeşitli testlere tabii tutuluyorlar. Bunların tamamı özel ve analitik metodlarla yapılabilen incelemeler. Ve her hastanede özel kısırlık tedavileri uygulanamayabilir.

Tedavi seçenekleri?

Çifte koyulan teşhis kararına göre çeşitli seçenekler olabiliyor. Kadınlar genellikle ilaç tedavisiyle iyileştiriliyorlar. Ayrıca cerrahi girişimlerden de yararlanılıyor. Erkeklerin tedavisinde de ilaç vecerrahi yöntemler kullanılıyor. Erkeklerde kısırlığın sebebi tam olarak açıklanamadığı için özel uygulamalara da ihtiyaç duyulabiliyor. Genetik olarak da kısırlıkla karşılaşılabiliyor.

Tedavi başarılı oluyor mu?

Kısırlık tedavisinde her zaman dörtte bir oranında korunmasız düzenli cinsel ilişki sonucunda, bebek sahibi olunabiliyor. Kimi zaman çiftlerin bilgisizliği veya yumurtlama dönemlerini tespit edememeleri nedeniyle de kısır tanısı koyulabiliyor. Bir yıl boyunca takip edilmeleri gerekiyor. Bir yıl sonunda bebek sahibi olma şansı yüzde 10'a, ikinci yılın sonunda ise yüzde 5'e düşüyor. Eğer problem hormonal dengesizlik ise -ki kadınların yüzde 80 oranında sorunu bu- clomiphene citrate veya gonadotropin grubu gibi ilaçlarla tedaviye ihtiyaç duyuluyor.

Tüp bebekte başarı oranı?

40 yaşın altındaki bir kadının hamile kalabilme oranı üç, dört denemeden sonra yüzde 25. Zaten genel olarak tüp bebekte başarı oranı yüzde 25'i geçmiyor.

Menopoz belirtileri

Kırklı yaşlarda menopozun ilk belirtileriyle karşılaşılıyor. Bu dönemde yumurtalıklar giderek daha az üretimde bulunuyorlar. Menopoz dönemi ve öncesinde mutlaka doktor kontrolünden geçmek gerekiyor.

Menopoza dair sıkıntılarınızı bazı basit tedbirlerle de gidermeye çalışabilirsiniz. Uykusuzluk, gündüz yorgunluk hissi, gece uyuyamama gibi sorunlarınız varsa, bitkisel çayları her zaman elinizin altında bulundurun. Eğer idrar kaçırma probleminiz varsa, kas egzersizlerini öğrenin. Kilo artışı için uygulayabileceğiniz sağlıklı diyetleri ise doktora sormalısınız.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!