Yaşar Aksoy'dan 'barışçı' iki kitap

Güncelleme Tarihi:

Yaşar Aksoydan barışçı iki kitap
Oluşturulma Tarihi: Ocak 23, 2015 09:51

Gazeteci ve yazar Yaşar Aksoy’dan Kıbrıs ve Ermeni Sorunları’nda çözüm için iki dev inceleme… “Kıbrıs Direnişi ve Çözüm” ve “1915 Soruda Ermeni Komşum” adlarıyla iki kitap kaleme alan Aksoy, uzun yıllar süren araştırmalarıyla kamuoyunu aydınlatmayı amaçlıyor.

Haberin Devamı

Kıbrıs’ta sürekli barışı amaçlayan “Yeni Müzakere Süreci” nasıl başarıya ulaşır? 100 yıllık Ermeni Sorunu’nda ve Ermenistan’la sürekli barış yolunda nasıl akıllı sonucu gidilebilir?

İzmirli gazeteci Yaşar Aksoy uzun yıllar süren araştırmaları sonucunda Kıbrıs ve Ermeni sorunlarına iki kitabıyla açıklık getirdi. Kıbrıs Sorunu’nu 1964 Erenköy Direnişi’nden itibaren 50 yıl boyunca, Ermeni Sorunu’nu ise Türk diplomatlarına karşı yürütülen ASALA Terörü’nün başladığı 1980’li yıllardan itibaren 35 yıl boyunca sürekli inceleyen yazarın, 750 sayfalık “Kıbrıs Direnişi ve Çözüm” ile 600 sayfalık “1915 Soruda Ermeni Komşum” isimli kitaplarını Etki Yayınevi yayınladı.

“KIBRIS DİRENİŞİ VE ÇÖZÜM”
“Kıbrıs Direnişi ve Çözüm” kitabı, 1974 Darbesi’nin mimarı EOKA’cı Nikos Sampson’un gizli anılarını, Yunanistan ve Türkiye’deki askeri darbeler tarihini, 1974 Kıbrıs darbesini, Barış Harekatı ve sonuçlarını, Emperyalizmin bölgedeki tarihi komplolarını, 2014 Yeni Müzakere Sürecini ve Doğu Akdeniz’deki doğalgaz çatışmasını yerli ve yabancı kaynakların ışığında 750 sayfalık bir dev çalışmada gözler önüne seriyor.

Haberin Devamı

“1915 SORUDA ERMENİ KOMŞUM”
1980’lerdeki ASALA terörüne karşı Taksim’de kendini yakarak şehit olan Ermeni vatandaşımız Artin Penik ile barış şehidi Hrant Dink’e armağan edilmiş olan “1915 Soruda Ermeni Komşum” kitabında ise Yaşar Aksoy, genel ve özel sorularla Ermeni Tarihi’ni yorumlayarak 1915 olaylarının 100. Yıldönümünde Ermeni Sorunu’nda, barışçı-barışmacı mantıkla gerçek barışa nasıl ulaşılabileceğini tarihi, coğrafi, ekonomik, diplomatik ve psikolojik boyutlarıyla 600 sayfalık bir eserde ele alıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!