Doğru tıraş olmayı 50 yaşımda öğrendim

Güncelleme Tarihi:

Doğru tıraş olmayı 50 yaşımda öğrendim
Oluşturulma Tarihi: Ocak 17, 2009 00:00

Kadınlar ciltlerinin farkına ilk kez makyaja başlamalarıyla varıyor. Erkeklerde ise bu tıraşa tekabül ediyor. Tıpkı makyaj gibi, tıraşın da bir eğitimi yok. Çocuk tıraş olmayı, baba, abi gibi yakınındaki bir erkeği taklit ederek öğreniyor. Tabii o ne yanlış yapıyorsa, aynılarını kaparak.

Ortalama bir erkeğin hayatının 6 ayı ayna karşısında tıraş olarak geçiyor. Bu önemli zamanı cildi için en doğru şekilde değerlendirmek isteyenlere tıraş haritası çıkarmak gibi birçok alternatif var. Üstelik yaptıran bağımlısı oluyor, gittiği yerde bulunmasa bile ne yapıp edip getirtiyor. Tıpkı oyuncu Altan Erkekli gibi.

Oyuncu ve tiyatrocular neden daha fazla bakım malzemesi kullanır?

- Çekimler sırasında ciltte parlama olmasın diye çok fazla pudra kullanılıyor. Yaşlandırma, gençleştirme makyajları var. Bunlar yoğun ve kuvvetli makyajlar. Mesela en son Güneşi Gördüm filminin çekimleri için her sabah bana tam 35 dakika makyaj yaptılar. Zamanla gözenekler doluyor hatta iltihaplanmalar bile oluyor. Yüzümüz bizim üretim aracımız. Ona iyi bakmamız lazım.

Bütün oyuncular kullanır mı? Necati Şaşmaz, Kadir İnanır gibi sert abiler de bakım yapıyor mudur?

- Ne kadar yapıyorlar bilmiyorum tabii ama bir cilt bakımı mutlaka yapıyorlardır. Yapmadan olmaz. Şu anda Kadir abi yeni dizisinde başrol oynuyor. Bunun için haftanın her günü sabahtan gece yarılarına kadar sette. Böyle bir tempoda bakım mutlaka gerekiyor. Cildin sağlıklı kalabilmesi için temizlemek, rahatlatmak, nefes almasını sağlamak için bakım şart.

Erkeklere özel bakım ürünleri yeni. Peki önceden ne yapardınız?

- Rahmetli annem ben küçükken salatalıkların kabuklarını soyar, Kızılderililer gibi cildine yapıştırırdı. Ben de ondan öğrendiğim bu yöntemi ergenlik sivilcelerime karşı kullanmıştım. İşe de yaramıştı. Sonra oyuncu oldum. Ama 10 sene öncesine kadar böyle profesyonel erkek bakım ürünleri yoktu. Ben o zamanlar acıbadem yağı kullanırdım. Böyle süt gibi bir şey ama kıvamlı, yüzünüze sürdüğünüzde bembeyaz olursunuz. Öyle bekler, sonra bol sabun ve su ile temizlerdik.

Birçok erkek gibi eşinizin bakım malzemelerine musallat olur muydunuz siz de?

- Yok öyle değil ama benim ilkel bakım yöntemlerimi gören eşim, bir gün beni cilt bakımına götürdü. Hem de kendi gittiği yere! Önce olur mu öyle şey, erkek adam bakım yaptırır mı falan dedim ama 6 yıldır her ay devam ediyorum. Bazen kolkola girip birlikte gidiyoruz. Onu ayrı, beni ayrı odaya alıyorlar tabii. Markanın müşterisiyim diye yeni çıkarttıkları tıraş setinin tanıtımını da benim yapmamı istediler. Son filmin çekimleri için tıraş olmuyordum. 8 aydır ilk defa bu tanıtım için tıraş oldum.

YILLARDIR YANLIŞ OLUYORMUŞUM

Tıraş haritanızı çıkarttınız mı? Sizin nasıl cilt-sakal tipiniz?

- Evet yaptırmaz olur muyum. Benim cildim hassas çıktı. Çok yumuşak bir cilt. O yüzden güneşe çıktığımda kullanmam için falan bir sürü malzeme verdiler ama o kadar detaylısını da bazen yerine getiremiyorum doğrusu.

Neden?

- Çünkü bu bakım işi zaman alıyor. Normalde 10 dakikada tıraş olur çıkarım. Yok tıraş öncesi kremi, onu bekle; sonra tıraş sırası kremi, onu bekle, en son tıraş sonrası kremi derken bir bakıyorsunuz, 10 dakikalık tıraş yarım saate çıkmış. Bazen bu kadar geniş vaktim olmuyor.

Şehir dışındayken kullandığınız ürün biterse İstanbul’dan istetiyormuşsunuz, doğru mu?

- Evet doğru. En son Adana’da bir çekim sırasında bitti. Adana büyük şehir ama benim kullandığım Dermalogica ürünleri yok. İstanbul’dan istettim, kargoyla yolladılar.

Tıraşınızı kendiniz mi olursunuz?

- İstanbul’a geldiğimden beri Beşiktaş’ta saç tıraşı için gittiğim bir berberim var ama sakal tıraşımı hep kendim olurum.

Peki siz kimden öğrendiniz tıraş olmayı, kuralları var, doğru tıraş oluyor muymuşsunuz?

- Yok yanlış biliyormuşum. Ben yatılı okulda yetiştim. Orada kaymak gibi olalım diye tüylerin çıkış yönünün aksine olurduk tıraşımızı. Meğerse yanlışmış. Yıllar sonra öğrendim. Şimdi oğlum 19 yaşında. Gerçi sakalları henüz tüyler şeklinde ama ona da öğretiyorum bu öğrendiklerimi.

Önceden bıyıklı değildiniz, son iki senedir sürekli bıyıklı görüyoruz sizi. Artık kalıcı mı bıyıklar?

- İki yıl önce Komiser Nevzat filmi için bırakmıştım. Sonra beğendim, kaldı. Bıyıklarımı seviyorum, eğer rolüm gereği kesmem gerekmiyorsa dokunmuyorum. Bu da benim stilim olsun.

TIRAŞIN 4 ALTIN KURALI

á Yataktan kalkar kalkmaz tıraş olmayın. Yüzünüzdeki ödemler (uyku şişliği) tıraş sırasında cildinizin daha çok yıpranmasına neden olur. Uyanmayla tıraş arasına 20 dakika koyun.

á Sabahları duş alma alışkanlığınız varsa tıraşı mutlaka duştan sonraya saklayın. Sıcak su ve buhar kürü hem cildinizin hem de sakalınızın yumuşamasına yardımcı olacak.

á Tıraşı sakalın kökünden çıktığı yöne doğru yapın. Kıl dönmeleri, sivilce ve tahrişler azalır. Alınamayan kısımları tersine tıraş etmeniz gerekirse, araya tekrar köpük, jel sürün.

á Tıraşa favorilerinizden başlayın, en son bıyık, çene ve boyunu tıraş edin. Buraları en sorunlu bölgeler. İlk tıraşlarsanız, yumuşatıcı henüz etki etmemiş olur.

TIRAŞ HARİTASI

Dermalogica tarafından geliştirilip Antis tarafından uygulanan tıraş haritaları (shave mapping) doğru tıraş için doğru malzemelerin kullanılmasına yönelik bir analiz. Yüzünüzü 14 bölüme ayırıyor ve tek tek inceliyorlar. Cilt ve sakal tipi gibi aileden getirdiğimiz genetik özelliklerimiz tabii önemli. Ama daha birçok ayrıntıya dikkat ediliyor. Mesela son bir ay içinde diş röntgeni çektirip çektirmediğinizi soruyorlar. Çünkü röntgen yağ bezlerini küçültüp geçici bir kuruluğa neden oluyor; buna aldanıp yanlış tedavi yapmamak gerek. Sigara, alkol gibi alışkanlıklar, beslenme şekli, stres, makine mi jiletle mi tıraş olunduğu, jel mi köpük mü kullanıldığı, hatta sakala, bıyığa verilen şekil bile önemli. Bütün bunların sonucunda çıkarılan tıraş haritası aslında bir reçete: Reçetenize bakıyorsunuz, yüzünüzün hangi bölümüne, hangi ürünü, ne zaman ve ne sıklıkta uygulayacağınızı öğreniyorsunuz.

Erkekler günde 34 dakika ayna karşısında

ANTİS KOZMETİK EĞİTİM MÜDÜRÜ MELİKE YUMRU

Araştırmalarımıza göre kadınların yüzde 72’si, erkeklerin ise yüzde 73’ü ayna karışısında geçirdikleri vakti önemli buluyor. Tıraşıydı, saç şekillendirmesiydi derken ortalama bir erkek her sabah 34 dakikasını ayna karşısında geçiriyor. Erkek bakım ürünleri piyasası daha küçük olmasına rağmen kadın bakım ürünlerinden daha hızlı büyüyor. En büyük artış gençlerde değil, orta yaş üstü erkeklerde. Erkekler artık hem bakımlılar, hem de bunu itiraf edebiliyorlar. Erkek müşterilerimiz kadınlardan daha düzenli, hiçbir erkek müşterimize randevusunu hatırlatmamız gerekmiyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!