Doğru fotoğraf yüzlerce kelimeye bedel

Güncelleme Tarihi:

Doğru fotoğraf yüzlerce kelimeye bedel
Oluşturulma Tarihi: Nisan 30, 2011 00:00

Aşkı internette arayanların kılavuzu ‘Sahici İlişkiler’ kitabı; aile ve ilişki terapisti Ayşegül Denizci, siberalem.com’un direktörü Ayşe Gözde Ekmekçi ve aynı sitenin yöneticisi Burcu Burhan’ın deneyimlerinin ürünü. Arkadaşlık sitelerinde profil oluşturmadan siteye konacak fotoğrafa, ilk mesajlaşmalardan buluşmalarda giyilecek kıyafetlere kadar onlarca öneride bulunan kitabın yazarlarıyla konuştuk

Pijamalarınızla yeni insan tanıyorsunuz
AYŞE GÖZDE EKMEKÇİ


Sanal ilişkiler ne kadar sahici?
- Amerikalı ve Avrupalılar, sevgililerini yüzde 40’lara varan oranlarda internetten buluyor. Türkiye’de net rakamlar bulunmasa da, en az 15 milyon kişinin arkadaş-eş bulma sitelerini kullandığı biliniyor. 100’ün üstünde de arkadaş bulma sitesi var. Sunduğumuz arkadaşlık platformunun herhangi bir geleneksel tanışma ortamından farkı yok. Ya bir arkadaşınız tanıştırır, ya bir kafede karşılaşırsınız, ya da köşeyi dönerken çarpışırsınız... Siteler “Bu sitede tanışın, sonra da sanal aşk yaşayın”ı değil, “Bu sitede tanışın, karşı karşıya gelin, bakalım oluyor mu?”yu öneriyor. Tanıştığınız kişiyle bir ilişki olup olmayacağı ancak tanışmanız belli bir düzeye geldikten sonra netleşir.
Online tanışma neden tercih ediliyor?
- Çok kolay ve konforlu. Bilgisayarın başına pijamayla dahi oturup, bir anda onlarca kişiyle tanışma şansı veriyor. Kişilerin profillerinden, sevdiği yönetmenden çocukluk kahramanına ve Türkçe’yi nasıl kullandığına kadar pek çok bilgi edinmek mümkün. Gerçek hayatta bir gün içinde bu kadar kişiyle karşılaşmak, elemek ve birini seçmek, bir adım sonraya geçmek çok daha zor. Okul bitip iş ortamına girildiğinde zaman daralıyor. Seçenekler azalıyor.
Sanal buluşmaların kaçı ilişkiye dönüşüyor?
- Yüzde vermek zor. Birini bulanlar bir daha siteye uğramayabiliyor. Siteden istifa edenlere neden ayrıldıklarını soruyoruz. 10 yılda 14 milyon profilimiz oldu. Yaklaşık 1 milyonu aktif. 380 bini “Burada aradığımı buldum, artık ihtiyacım kalmadı” diyerek siteden istifa etti. Sokakta kim varsa, bu sitedekiler de onlar. Sokaktakine gardınızı nasıl alıyorsanız, siber alemde de aynı kurallara uymalısınız. Kalabalık yerde buluşmak, ilk tanışmada özel bilgileri vermemek, tanıdıktan sonra daha özel bir kademeye geçmek gibi...
Siteniz sadece heteroseksüellere mi açık?
- Müdahalemiz yok. Çok fazla gay ve lezbiyen de var.

Genellikle gerçekleri yazıyorlar
BURCU BURHAN

Temel kaygılardan biri güvenlik. Bu endişe ne kadar haklı?
- İnternetten alışveriş ve arkadaşlık siteleri için böyle bir yaygın korku var. Genellikle bilmemekten kaynaklanıyor. Üyeliklerde belli sorular soruluyor. Bunların hepsi editör kadrosuyla onaylanıyor sonra iletişim başlıyor. Zaten normal hayatta da ancak bazı sorularla doğru söyleyip söylemediğini anlayabilirsiniz. İnsanlar burada birini bulmak için var ve genellikle gerçekleri yazıyorlar. İnternet üzerinden görüşürken, istemediğiniz an ilişkiyi kesebilirsiniz. 24 saat hizmet veren bir çağrı merkezimiz var. Rahatsız edici bir şeyle karşılaşanlar ihbar butonuna basabilir. Alarm, anında müşteri temsilcisinin önüne gelir ve durum hemen inceleniyor. Gerekli görülürse üyelik iptal edilir. İlk görüşmeler de zaten herkesin buluştuğu yerlerde. Güvenlik açısından bir sorun yok.

Kadınlara pozitif ayrımcılık
AYŞEGÜL DENİZCİ

Siber alemde başlayan ilişkilerin diğerlerinden farkı var mı?
- Bütün gün ofisteki çiftlerden ne duyuyorsam, bana yazan insanlardan da aynı şeyleri dinliyorum. Hatta bazen siber alemdekilere yüz yüze bir danışmana gitmelerini öneriyorum. Herkesin okuyacağı bir ortamda yazıyorlar. Üyelerimiz çok cesur. Bu kadar kişisel bir sorunu paylaşabilmek hiç kolay değil. Her hafta 100-150 soru geliyor, seçtiğimiz üçüne yanıt yazabiliyorum. ‘Kıskanıyorum, benden kaçıyor’ ya da ‘Çok seçiciyim’ diye yardım isteyen çok.
Siberalemde aşkı arayanlar en çok hangi hatayı yapıyor?
- Profillerini özensiz doldurmak. Profil, kendini iyi ifade etmesi için çok önemli. Buna yeterli mesai harcamaz, kendini iyi anlatamazsa uygun birini bulma şansı azalıyor. İkinci hata, ki daha çok erkekler yapıyor, ‘Merhaba nasılsın?’ gibi çok genel mesajlar atmak. Bir kadın günde 10 tane bu mesajlardan alıyorsa niye onunla ilgilensin? Daha özel mesajlar atılmalı. Bir de fotoğraf meselesi var. Bazı fotoğraflar korkutucu. Özellikle erkekler çok özensiz, bu ilişkilerine de yansıyor. Üstelik siberalemcilerin en büyük korkusu beğenilmemek.
Kullanıcılar arasında kadın mı, erkek mi daha fazla?
- Kadınların oranı yüzde 32-33 dolayında. Arkadaşlık sitesinde kadınlara ‘pozitif ayrımcılık’ yapıyoruz. Kadınların da profil oluşturup fotoğraf koymasına, yoldaş aramasına, kendisini ifade edip var olabilmesine destek veriyoruz.

ARKADAŞ ARAYANLARA ÖNERİLER

* Profil oluştururken ne yazarsanız yazın, mutlaka doğruları yazın.
* Rumuzunuz sizi temsil edecek. Seçerken iyi düşünün. Hatta küçük bir hikayesi olan bir rumuz seçerseniz, sohbete başlamak için güzel bir vesile olur. Çok uzun olmasın, olumsuz ifade içermesin, yazması, okunması kolay olsun, sizi çok övmesin, şiddet içermesin.
* Merak uyandırın, gizem her zaman işe yarar!
* Mutlaka fotoğraf ekleyin, çünkü yüzlerce kelimeye bedel. Fotoğraflı profiller, fotoğrafsızlara göre 6-7 kat daha fazla görüntüleniyor. Ayrıca fotoğraflı profil sahiplerinin attığı mesajların cevaplanma olasılığı 40 kat fazla.
* En beğendiğinizi ana fotoğraf yapın. Sonra da profilinizdeki bilgileri destekleyecek fotoğrafları ekleyin. Örneğin profilinizdeki detaylarda söz ettiğiniz köpeğinizle bir fotoğraf sizi iyi tanımlar.
* Mesaj atarken, ‘selam’ ya da ‘merhaba’ yazmak, diğer mesajların arasında kaybolma ihtimalinizi artırır. Profile referans vermek her zaman işe yarar, ‘Demek siz de benim gibi müzik festivallerini kaçırmıyorsunuz’ gibi.
* İlk buluşma için hafif müzikler çalan, bir şeyler yiyebileceğiniz bir kafe veya restoran uygun. Yüksek müzik çalan bar tercih ederseniz, dudak okumak zorunda kalabilirsiniz. Ve tabii ki zamanında gitmek çok önemli.
* Ruhen ve fiziken mümkün olduğu kadar sade gidin. Giysiyi, makyajı, saçı abartmayın. Rol yapmayın, kameralara oynamayın, bu işin sonrası da var.
* Uygun bütçeli bir mekan seçin. Hesabı paylaşın. İlişki süresince karşılıklı ödemeler ve bütçeler dengesini gözetmek ilişkinin huzuru açısından önemli.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!