Dadılık eğitimi aldı Bay Anne oldu kızına bakıyor

Güncelleme Tarihi:

Dadılık eğitimi aldı Bay Anne oldu kızına bakıyor
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 29, 2007 00:00

Eşleri çalışırken evde çocuklarına bakan erkeklerin sayısı yurtdışında hayli fazla. Son zamanlarda Türkiye’de kucaklarında bebekleriyle dolaşan erkekleri daha çok görmeye başladık. 17 yıldır reklamcılık ve fotoğrafçılık yapan Sadık İncesu da bu babalardan biri. Eşinin hamile kalmasıyla iş hayatına ara verdi. Dadılık eğitimi aldı.

Evinde oturup çocuğuna bakmaya başladı. Bunun yanı sıra evin temizliği ve mutfağından da sorumluydu. Gün geldi beş çeşit yemek hazırlayıp sofra kurdu. Çevresinden destek aldığı kadar garip tepkiler de geldi. Zamanla arkadaşları ondan uzaklaştı. Ama o her şeye rağmen çocuğunu istediği gibi yetiştirme hayalini gerçekleştirdi.

Sadık İncesu (49) az sayıdaki "Bay Anne" Türk’ten biri. Üç buçuk yıldır evde kızına bakıyor. İşten gelmesini beklediği eşi için yemekler hazırlıyor. Üstelik o birçok kişinin düşündüğünün aksine işsiz olduğu için değil, uzun yıllardır hayalinde olanı gerçekleştirmek için bu yolu seçmiş.

GELECEK ÜÇ YILIMI GÖZDEN GEÇİRDİM, BU KARARI VERDİM

Sadık İncesu’nun en büyük hayali baba olup, çocuğunu yetiştirmekti. Eşiyle çocuk sahibi olmak için artık doğru zamandayız dedikleri sırada, kızları Cansu yola çıkmıştı bile. O güne kadar arkadaşlarına çocuklarını nasıl yetiştirecekleri konusunda bilgiçlik taslayan Sadık Bey için de kolları sıvama zamanıydı. 17 yıldır çalıştığı fotoğrafçılık ve reklamcılık sektöründe işlerin durgunlaşmaya başlaması da karar vermesini hızlandırdı:

"Para daha sonra da kazanılabilir ama bu dönemde onun yanında olmazsanız eksikleri geri getirmeniz çok zor. Gelecek üç yılımı gözden geçirdim ve çocuğumun yanında olup onunla ilgilenmeye karar verdim."

Tabii kendi çocuğunun getirdiği sorumluluk arkadaşlarına öğüt vermek kadar kolay olmadı. Cansu’nun doğumunu beklerken kendini bebek bakımına hazırlamaya başladı. Kitaplar okudu. İnternet üzerinden araştırmalar yaptı.

DADILIK DERSLERİNİN TEK ERKEK ÖĞRENCİSİYDİ

Kızı doğduğu sıralarda oturdukları sokakta dadılık ve çocuk bakımı eğitimi veren "Akademi Dadı"nın açılması da büyük bir şans oldu. Çocuk bakımı hakkında ders almaya karar verdi. Kucağına bebeğini alarak 2.5 aylık eğitim maratonuna başladı.

Kurstaki tek erkek öğrenci olması kısa sürede dikkat çekti. Diğer öğrenciler, yani bebek anneleri onu garip karşıladılar: "İlk olmanın bedelini ödüyorsunuz. Çocuk bakmak kadınların eşlerinde veya kardeşlerinde görmedikleri bir alışkanlık. Her zaman hayatın bir paylaşım olduğu söylenir, beraber yaşam sürdürelim denir. O zaman erkeklerin önüne de set konmaması gerekir. Bir babanın çocuğuna bakıyor olmasını ilk başta herkes yadırgadı. Kız çocuğa bakmam daha da garipsendi."

Derslerde bebeğin gaz çıkarmasından altının açılmasına kadar pek çok bilgiyi öğrendi. Kursun ilerleyen zamanlarında psikoloji ve çocukla konuşma konularında da dersler aldı. Zamanla bütün öğrenciler, bu baba kıza alıştı. Öyle ki küçük Cansu kursun maskotu haline geldi. Vaktinin çoğunu orada geçirmeye başladı.
/images/100/0x0/55eaa1d7f018fbb8f88cb3d8


EŞİ İŞİNE GERİ DÖNDÜ BEBEKLE BAŞ BAŞA KALDI

İstanbul Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Ferah Hanım da kocasının kararını destekledi. İşinden ayrılmasına gerek kalmadan, en güvendiği kişinin bebeğiyle ilgilenmesinden memnuniyet duydu. "Altı ay ücretsiz izin kullandım. Bu dönemde bile bebekle eşim ilgilendi. Kucağıma almayı denediğimde hiç alışkın olmadığım için çocuğa zarar verebileceğimden korkup hemen babasına geri veriyordum. Banyoyu ancak yedinci aydan sonra yaptırabildim."

Sadık Bey eşinin altı aylık izni bittikten sonra bebekle ilk kez baş başa kaldı. İlk ve tek şaşkınlığını çocuğu uyutmaya çalışırken yaşadı. Memeyle uyumaya alışık olan Cansu sürekli ağlıyordu. Ne yapacağını bilemeyen babanın yardımına arkadaşının hediye ettiği "Bizim Ninniler" isimli CD yetişti. Albüm her çaldığında Cansu mışıl mışıl uyumaya başladı.

Bebeğe bakmakla kalmadı evin temizlik ve yemek işleriyle de uğraştı. Eşine doğumun ilk zamanlarında günde beş çeşit yemek hazırladığı bile oldu. Bu konuda o kadar iddialı ki, hiçbir kadının benim mutfağım kadar derli toplu bir mutfağı yoktur, diyor. Ev işleri ve bebekle ilgilenmekten yorulup bunaldığı zamanlarda da internette vakit geçirdi. Ama bu sırada bile bebek bakımıyla ilgili siteleri dolaşıp yeni bilgiler edinmeden duramadı.

Sadık Bey çocuğun gelişiminde en önemli olduğunu düşündüğü zamanı artık geride bıraktı. Yavaş yavaş iş hayatına dönmeye hazırlanıyor. Ama işe başlasa da zamanının büyük bölümünü çocuğuyla geçirmeye devam edecek. Bunun hiç değişmeyeceğini de özellikle söylüyor.

ŞAŞIRIYORLAR

Bir erkeğin kanguruyla çocuk taşımasına...

Biz kızımla parkta dolaşırken eşimin işte olmasına...

Yanlarında anne olmayan çocuklu baba görmeye...

Omzunda bebek çantasıyla dolaşan erkeğe...

Parklarda biberonla bebeğini doyuran babaya...

KÖTÜ ÖRNEK! Arkadaşlarının eşleri kocalarından aynı şeyleri bekleyip onları zorluyor. Bu durumda bazı arkadaşları Sadık Bey’le ilişkisini kesiyor ve uzaklaşıyor.

ABD’DE SAYILARI 159 BİNİ BULDU

Yurtdışında eşleri çalışırken evde oturup çocuklarına bakan birçok baba var. ABD Nüfus Bürosu’na göre çocuklarına bakan babaların sayısı 1996’da 49 binken bu sene 159 bini buldu. Üstelik her geçen gün bu rakam artmaya devam ediyor. Babalar kendi aralarında iletişim sağlamak için internette bloglar kuruyor, gruplar oluşturuyor. Tekstil markaları çocuk bakan erkeklere özel kıyafetler ve ürünler hazırlıyor. Grup üyeleri de "Bay Anne" ismiyle anılıyor.

ÇOCUK BAKAN BABANIN İTİRAFI

Sosyal bir çevrenin içindeyken birden eve kapanıyorsunuz. Eğer bebek bakımı hakkında hiçbir bilginiz yoksa üçüncü ayda psikolojik tedavi görmeniz gerekebilir. Tabii bu çocuğun huyuyla da ilgili. Bir çocuğa bakmak tüm işler içinde en zoru. Çünkü sabır ve kendine güveni gerektiriyor.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!