14 cücelerle Orta Dünya’da

Güncelleme Tarihi:

14 cücelerle Orta Dünya’da
Oluşturulma Tarihi: Aralık 15, 2012 22:58

Bilbo Baggins, Gandalf ve 13 cüce ile Orta Dünya’ya yolculuk edeceğiniz ‘Hobbit: Beklenmedik Yolculuk’, ABD ile aynı anda Türkiye sinemalarında.

Haberin Devamı

Hem de J.R.Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’ni sinemaya aktaran Peter Jackson’ın güvenli ellerinde, Cate Blanchett, Luke Evans, Elijah Wood ile Martin Freeman’ın oyunculukları eşliğinde, 3 boyutlu halde, IMAX formatında.

Hem Orta Dünya’da.
Hem üç boyutlu.
Hem IMAX’te.
Hem 169 dakika.
Gir de çık oradan bakalım.
Zor oldu, hatta şimdiden devam filminin hayallerini kurmaya başladık.
Hatta sadece ikinci değil, bu yaz başında Peter Jacskon’ın müjdesini verdiği üçüncü filmin de...
Tüm bu bekleyiş kıllı, kocaman ayaklı, çirkin cüceler için hem de!
Peter Jacskon yakışıklı Elfler’in hikâyesini anlatsa kim bilir neler hissedeceğiz diye düşünmeden de edemedik tabii!
Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü çıktığından beri konuşulan üçlemenin sonunun gün yüzüne çıkması beklenenden daha fazla zaman aldı.
Öncelikle Sam Rami’ye sunulan proje daha sonrasında Guillermo del Toro’nun ellerine geçti.
Daha sonrasında senaristlerin greviyle, MGM’de yaşanan ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalan Toro 2010’da havlu atınca, Peter Jackson her şeyi kendi ellerine almak zorunda kaldı.
İyi ki de aldı.
Çünkü bu dünyayı ondan daha iyi bilen ve ondan daha iyi anlatacak kimseyi tanımıyoruz.
GANDALF 13 CÜCE
İLE GELİYOR
Yalan yok, filmin ilk yarısında Bilbo Baggins’in evinde geçen, Hobbit’leri teker teker tanıdığımız o yarım saatinde fenalık geçirmedim değil.
Peter Jacskon sonrasında gelecek aksiyon ve macera dolu sahnelerin kıymetini bilelim diye mi bunları uzatmış bilemiyorum, ama pek de doğru yaptığını düşünmüyorum.
Bu klostrofobik sahneleri kesinlikle daha kısa tutabilirdi.
Evet, Hobbitler’i tanımaktan bahsettik.
Film, Hobbit halkının, altın düşkünü ejderha Smaug tarafından yerlerinden yurtlarından edilişlerini anlatan, etkileyici sahnelerle açılıyor.
Bir şehrin yok oluşunu izledikten sonra Bilbo Baggins’in sürgünde yaşadığı evine konuk oluyoruz.
ANDY SARKIS
HEM GOLLUM’U OYNUYOR
HEM DE YÖNETİYOR
Ansızın büyücü Gandalf ortaya çıkıyor ve Bilbo kendini 13 cüceyle birlikte tehlikeli topraklara doğru bir yolculuğun içinde buluyor.
Ejder Smaug’dan Erebor’un kayıp Cüce Krallığı’nı geri almak için çıktıkları bu yolculukta Goblinler, Orklar, öldürücü Warglar, Dev Örümcekler, Şekil Değiştirenler ve Büyücülerle dolu yollardan geçiyorlar.
Bu yolculukta Bilbo Baggins hayatını değiştiren yaratıkla da tanışıyor; Gollum ile.
Gollum demişken: IMAX perdesinde, üç boyutlu haliyle çok daha etkileyici.
Gollum rolünde harikalar yaratan Andy Serkis’in filmin yardımcı yönetmenlerinden olduğunu da yeri gelmişken hatırlatmakta fayda var.
YÜZÜKLERİN EFENDİSİ
VS. HOBBIT
Karşılaştırma kaçınılmaz olduğundan mecburen bu konuda bir iki kelam etmek gerekiyor.
Hobbit filmi aynı kalemden çıkan Yüzüklerin Efendisi’ne oranla daha esprili ve mizah yüklü, hitap ettiği yaş grubu da sanki biraz daha küçük.
Bunun en önemli nedeni başkahramanları hobbitler tabii.
Birbirlerine sıkı sıkıya bağlı koca ayaklı bu cüceler her ne kadar ilk bakışta itici ve çirkin görünseler de zaman içinde izleyicinin kalbini kazanmayı başarıyorlar.
Ama hikâye derinlik ve drama anlamında Yüzüklerin Efendisi’nin gerisinde kalıyor.
Frodo’nun koskoca Orta Dünya’nın kurtarılması için tek umut olmasıyla, Bilbo Baggins’in cücelerle birlikte krallığını kurtarmak için evine dönüş yolculuğu hayli farklı motivasyonlar içermekte.
Yine de Peter Jacskon Hobbitlerin yolculuğunda da izleyicisini türlü yaratık tasvirlerinden, aksiyondan, etkileyici çatışma sahnelerinden yoksun bırakmıyor.
Hobbit serisi bir Yüzüklerin Efendisi olmasa da dev perdede, soluk soluğa izlenen 169 dakikanın ardından ikinci filmin geleceği günü iple çekmeye başlıyoruz bile.

Haberin Devamı

FARKLI GÖRÜŞLER
Türkiye’nin en iyi sinema eleştirmenleri sizin için yorumladı. Filmleri beş yıldız üzerinden derecelendirdi.

Haberin Devamı

14 cücelerle Orta Dünya’da


Bir efsane Hobbit Bilbo Baggins

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü’nden yaklaşık 10 yıl sonra vizyona giriyor ‘Hobbit: Beklenmedik Yolculuk’. Filmin bu seferki baş kahramanıysa Bilbo Baggins. Gelin onu daha yakından tanıyalım...

Deniz İnceoğlu - dinceoglu@hurriyet.com.tr

Kişilik
Bilbo Baggins, iyi yetiştirilmiş sıcakkanlı ve arkadaş canlısı bir hobbit. İyi yemek, iyi içki ve pipo en çok sevdiği şeyler. Bir de arkadaşlarını ve yabancıları “Sizin ve ailenizin hizmetindeyim” diyerek ağırlaması, en önemli özelliklerinden.
Bilbo Baggings’in kişiliği anne ve babasının iki farklı karakterinden oluşuyor. Annesinin Took Ailesi’nden maceracı ruhunu ve gezginliğini almış. Babasının Baggings Ailesi’ndense düzenli hayatı. Bu da onun sürekli hem maceraya atılmak isteyen hem de bir yandan evinde huzurla yaşamayı seçmek isteyen ruh hallerini fazlasıyla açıklıyor.

Haberin Devamı

Perde arkası
Hobbit’in ana karakteri Bilbo Baggins, Yüzüklerin Efendisi’nde küçük de olsa rol aldı. Onu, Hobbit’te Martin Freeman, Yüzüklerin Efendisi’ndeyse Ian Holm canlandırdı.
Hobbit’in animasyon versiyonunda Bilbo’yu Orson Bean seslendirdi.

Nerelerde görüldü
Kitaplar: Yüzüklerin Efendisi, Hobbit, Silmarillion, Unfinished Tales (Bitmemiş Öyküler)
Filmler: Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği, Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü, Hobbit: Beklenmedik Yolculuk, ‘The Hobbit: There and Back Again’.

Nüfus kâğıdı
Adı: Bilbo Baggins
Diğer isimleri: Bilba Labingi, The Barrel Rider, Burglar, Child of the kindly West, Clue-finder, Guest of Eagles, The Lucky Number, Luckwearer, Madd Baggins, The Ring Winner, The Spider Stinger, Stinging Fly, Thief, He that walks unseen, The Web Cutter
Unvan: Elf dostu, yüzük taşıyıcısı
Medeni hali: Bekâr
Soy: Shire-Hobbit (Baggins Ailesi)
Cinsiyet: Erkek
Saç Rengi: Kahverengi
Doğum tarihi: 22 Eylül 2890
Ölüm tarihi: Bilinmiyor (En son 29 Eylül 3021’de görüldü)

Haberin Devamı

Hobbit sözlüğü
2890: Kahramanımız Bilbo Baggins’in doğduğu yıl. 22 Eylül 2890 doğumlu Baggins, Bungo Baggins ve Belladonna Took’un oğlu.
Kuduk: Hobbit’lerin kendi dillerinde kendileri için kullandıkları kelime.
Bag-End: Hobbit’lerin yaşadığı evlerin (deliklerin) adı. Yazar J.R.R. Tolkien’ın halasının çiftliğinin takma adı da ‘Bag-End’di.
Sting: Hobbit’lerin kullandığı bu kılıç türünü Bilbo keşfetti.
Üç tür: Hobbit’lerin üç ana türü mevcut: Harfoots, Fallowhides and Stoors. Harfoots türünün rengi daha kahverengi, boyları daha kısa ve sakalları yok. Stoors’larınsa el ve ayakları diğer türlere göre daha büyük. Fallowhides türüyse daha uzun ve ince bir vücut yapısına sahip.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!