Hidayet Türkoğlu, Ömer Aşık ve Kevin Durant F.Bahçe yolunda

Güncelleme Tarihi:

Hidayet Türkoğlu, Ömer Aşık ve Kevin Durant F.Bahçe yolunda
Oluşturulma Tarihi: Kasım 15, 2011 11:45

Bu sezon ligde ve Avrupa’da istediği sonuçları bir türlü alamayan Fenerbahçe Ülker, NBA’deki lokavtın uzaması ve sezonun iptal edilme ihtimalinin yüksek olması nedeniyle rotayı ABD’ye çevirdi.

Haberin Devamı

Özellikle bu sezon pota altında büyük sıkıntı yaşayan Sarı-Lacivertli ekibin, eski oyuncusu Ömer Aşık ile her konuda anlaştığı öğrenildi. NBA’de Chiago Bulls forması giyen ve geçen yıl Fenerbahçe’den sorunlu bir şekilde ayrılan milli oyuncunun NBA lokavtı bitene kadar, lokavt bitmezse de sezon sonuna kadar Fenerbahçe Ülker forması giyeceği ifade edildi.

Sarı-Lacivertli kulübün yine lokavt nedeniyle NBA’den bir başka yıldıza da yöneldiği ortaya çıktı. Halen Oklahoma City Thunder forması giyen ve geçen sene hem İstanbul’da düzenlenen Dünya Basketbol Şampiyonası’nda, hem de NBA’de normal sezonda sayı kralı olan Kevin Durant’in ‘’Sefolasa’nın oynadığı takımda forma giymek isterim açıklaması’’ üzerine yakın takibe alındığı öğrenildi. Bilindiği gibi Fenerbahçe Ülker’in bu sezon başında Oklahoma’dan transfer ettiği Thabo Sefolasa’yı sadece Euroleague maçlarında oynatabiliyor. Durant’ın da Ömer Aşık ve Sefolasa gibi NBA lokavtı bitene kadar, bitmezse de sezon sonuna kadar aylık ücretle oynayacağı ileri sürüldü.

Haberin Devamı

SON BOMBA HİDO

Alınan lokavt kararı sonrasında çalışmalarına hız veren Fenerbahçe Ülker'in son bombası da Orlando Magic forması giyen milli basketbolcumuz Hidayet Türkoğlu. Daha önce verdiği bir röportajda da "Basketbolu Fenerbahçe'de bırakmak isterinm" şeklinde açıklama yapan oyuncunun kendisine gelecek bir teklife sıcak bakacağı öğrenildi.

NBA'DA İŞLER İYİCE KARIŞTI

Amerikan Ulusal Basketbol Ligi'nde (NBA), takım sahiplerinin lokavtın sona erdirilmesi için yaptığı son teklif de oyuncular sendikası tarafından reddedildi ve 2011-2012 sezonu büyük bir çıkmaza girdi.

New York'da dün gece yapılan toplantıdan sonra açıklama yapan Oyuncular Sendikası Başkanı Billy Hunter, takım sahiplerinin son toplu iş sözleşmesi teklifini “ültimatom” olarak nitelendirdi ve “Oyuncular, bu ültimatomu kabul etmeye hazır değil” diyerek, teklifi hiç adil bulmadıklarını söyledi.

Bu aşamadan sonra NBA yönetimine karşı yasal yollara başvuracaklarını belirten Hunter, Antitröst davası (ABD'de uygulanan Antitröst yasaları, piyasadaki haksız ya da tekelci sayılan uygulamaları kısıtlayan yasalardır. Firmalar arası rekabet koşullarını çeşitli yasalar aracılığıyla korumaya yönelik en uzun ömürlü politikadır) açacaklarını da ifade etti.

Haberin Devamı

Oyuncu temsilcilerinin basın toplantısına, Kobe Bryant ve Carmelo Anthony gibi ünlü NBA oyuncuları da katıldılar ve teklifin reddi konusunda hemfikir olduklarını söylediler.

NBA Başkanı David Stern ise yaptığı açıklamada, hayal kırıklığına uğradığını ve sezonun oynanması konusunda endişeli olduğunu belirtti.

Stern, “Sendikanın aldığı karar sorumsuzca. Billy Hunter, sezonu tehlikeye atmayı ve sendikasının üyelerinin büyük bir ücretten mahrum kalmasını seçti” diye konuştu.

Sendikanın dünkü toplantısında, takım sahiplerinin son teklifinin kabul edilmesi halinde sezonun 15 Aralık'ta başlayabileceği bildirilmişti.

NBA yönetimi, gelirlerin yarı yarıya paylaşılması maddesini de içeren teklifin reddedilmesi halinde sert bir tavır sergileyeceğini ve sonraki teklifin oyuncuların çok daha zararına olacağını açıklamıştı. NBA Başkanı Stern, iki tarafın da endişelerini giderecek bir teklif sunduklarını ve her takımın 72 maç yapacağı yeni sezonun 15 Aralık'ta başlayabileceğini söylemişti.

Haberin Devamı

TÜRK TAKIMLARINA YARADI

NBA'de dün gece yapılan toplantı sonrası, yine anlaşma sağlanamaması ve lokavtın uzaması hatta sezonun oynanmama ihtimali, kadrosunda NBA patentli oyuncular bulunan takımlarımızı da yakından etkiliyor. Bilindiği gibi Beşiktaş'ta Deron Williams ve Semih Erden, Anadolu Efes'te Ersan İlyasova, Fenerbahçe Ülker'de Thabo Sefolosa, Galatasaray Medical Park'ta Zaza Pachulia ve Türk Telekom'da Mehmet Okur forma giyiyor. NBA'deki lokavt bitene kadar ülkemizde oynayacak olan bu oyuncular anlaşma olmaması halinde sezon sonuna kadar takımlarında forma giymeyi sürdürecekler.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!