Gözle değil yürekle

Güncelleme Tarihi:

Gözle değil yürekle
Oluşturulma Tarihi: Aralık 12, 2011 11:26

Kahramanmaraş'ta, Ertuğrul Gazi Görme Engelliler Spor Kulübü tarafından hazırlanan “Gözlerimle değil, yüreğimle oynuyorum” adlı proje, Sosyal Destek Programı (SODES) ile desteklendi.

Ertuğrul Gazi Görme Engelliler Spor Kulübü, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından desteklenen SODES programına, hazırladığı proje ile katıldı.

DOĞAKA, kulübün hazırladığı projeye destek verdi. Böylece, 60 görme engelli öğrenci 3 branşta eğitim alacaklar.

Projeyi hazırlayan Goalball Milli Takım Antrenörü Gültekin Karasu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, amaçlarının spor yapma imkanı bulamayan görme engelli bireylere destek sağlamak olduğunu ifade etti.

Görme engellilerin spor yaparken bir çok sorunla karşılaştığına dikkati çeken Karasu, “Bunun yanında engelli bireylerin ailelerinin bilgisizliği engellilerin spor yapmasını bir hayli zorlaştırmaktadır. Bilinen bir gerçek var ki toplumların gelişmişlik düzeyi engelli vatandaşlarına verdiği değerle doğru orantılıdır. Bu projenin de Türkiye'de engelliye verilen değerin büyük bir göstergesi olacağını düşünüyoruz” dedi.

Karasu, “Gözlerimle değil yüreğimle oynuyorum” adlı proje ile spor yapan, sosyal aktivitelere katılan başarılı görme engelli bireyler yetiştirmek istediklerini kaydetti.

Karasu, projenin 9 ay süreceğini ve toplam 50 görme engelliye goalball, atletizm ve judo eğitimi vereceklerini dile getirdi. Desteklerinden dolayı DOĞAKA'ya teşekkür eden Karasu, “Sporun yanında engelli kardeşlerimiz sosyal hayatın içine çekerek topluma adapte olmaları da sağlanacak. 9 aylık süre içerisinde gezi ve eğlence gibi organizasyonlar da düzenlenecek. Öte yandan ailelerin engelli çocuklarına daha iyi destek olabilmeleri için bilgilendirme seminerleri düzenlenecek” diye konuştu.

Goalball Nedir?

Goalball (Goltopu) oyunu görme engelliler için keyifli bir takım oyunudur. Bu oyunun Almanya'da 2. Dünya savaşından sonra geliştirildiği bilinmektedir.

Oyun, o dönemlerde savaş sırasında görme duyusunu yitiren askerlerin rehabilitasyonu amacıyla geliştirilmiştir. Sonraki dönemde ise Uluslararası Görme Engelliler Sporları Federasyonu (IBSA) bu oyunu görme engellilere yönelik takım oyunu haline getirerek kurallarını belirlemiştir. Goalball oyunu, ilk olarak 1976 yılında Kanada'da yapılan Engelliler Olimpiyatlarında dünyaya tanıtılmıştır. Bu tarihten sonra yapılan Engelliler Olimpiyatlarının hepsinde ve diğer şampiyonalarda oynanmaktadır.

Goalball, son yıllarda tüm dünyada giderek daha da çok yaygınlaşmaktadır. Ülkemizde, son dört yıldır görme engelli öğrenciler arasında, okullar arası goalball turnuvaları yapılmaktadır. Goalball, bir salon oyunudur
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!