G.Saray teknik direktörünü belirledi

Güncelleme Tarihi:

G.Saray teknik direktörünü belirledi
Oluşturulma Tarihi: Haziran 27, 2014 22:36

Takımın bütün geleceğini şekillendiren Jupp Derwall dönemini Jürgen Klinsmann veya Joachim Löw ile yakalayacağını düşünen G.Saray, iki teknik adamdan da olumlu yanıt aldı.

Haberin Devamı

İşte teknik adam arayışındaki G.Saray’ın kararı: Derwall modeli

YÖNETİM, 1 YILLIK DEĞİL, GELECEĞİ KURACAK HOCA İSTİYOR

Planlanan modelde Derwall-Mustafa Denizli ekibinin yerini, Klinsmann- Erdal Keser veya Löw-Erdal Keser alacak.

GALATASARAY’da teknik direktör kim olacak sorusu hala yanıtını bulamadı. Sezonu açmasına sadece 11 gün kalan sarı kırmızılılarda yönetim Alman Milli Takımı Teknik Direktörü Joachim Löw ya da ABD Milli Takımı’nı çalıştıran Jürgen Klinsmann’ı göreve getirmek için çabalıyor. Galatasaray ve spor kamuoyunda birç ok kişi ise “Süre az, sezon açılacak ancak yönetim yine de Klinsmann ve Löw gibi transferi zor adaylar peşinde” yorumunu yapıyor..
Biz de konuyu sarı kırmızılı yönetim ile konuştuk... İşte yöneticilerin anlatımlarında öne çıkan detaylar...
- “Biz 1 yıllığına görev yapacak hoca istemiyoruz. Bir ekol ve jenerasyon yaratacak uzun vadeli çalışacak teknik adamı göreve getirmenin peşindeyiz.”

ACELE ETMEYECEK, YANLIŞ YAPMAYACAĞIZ

- “Öbür türlü düşünecek olsak Avrupa’da bir çok teknik adam Galatasaray’da görev almaya hazır. Alternatiflerimiz çok. 4-5 teknik adam Galatasaray’a gelmek için haber bekliyor
- “Bu konudaki rol modelimiz Jupp Derwall... Onun gibi Galatasaray’da 2. kez bu ekolü yaratabilecek bir isimle çalışmak istiyoruz.“
- “Sabırlı olmak lazım. 15 gün daha bekleyebiliriz. Acele karar vermemek lazım. Galatasaray’a gelecekte çok şey kazandıracak isim istiyoruz. Bu da elbette ülkemize en yakın gelecek sistem olduğu için Alman ekolünden biri olmalı.”
- “Derwall’in yaptıklarını kendisini kanıtlamış bir Alman’ın yapabileceğini düşünüyoruz. Bunu kaldıracak otorite ve tecrübeye sahip bir isim istiyoruz. Uzun yıllar çalışacak biri...

İKİSİ DE ‘NEDEN OLMASIN’ DEDİ
Yönetimden bize ulaşan bilgiler bunlar. Peki tarif edilen teknik adam olarak öne çıkan isimlerle görüşmeler ne aşamadaydı?
Bu konuda da net ifadeler kullanılıyor:
- “Evet, Löw ve Klinsmann ile temasa geçildi. Teklifi kabul etti denilemez ama Dünya Kupası sonrasında ‘Neden olmasın’ şeklinde bir geri dönüş geldi her iki teknik adamdan da...”
- “Bakın, iyi bir kadromuz var, Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etme vitrinine sahibiz. Ödediğimiz rakamlar da Avrupa’ya baktığınız zaman ciddi paralar.”
- “Löw yada Klinsmann’ın gelmesi halinde bunu başaracağımızı düşünüyor ve 2. Derwall etkisi yaratmasını istiyoruz.”

İLK TERCİH TÜRKİYE TECRÜBELİ LÖW
- “Erdal Keser futbolculuğunda Derwall’in isteğiyle Galatasaray’a tranasfer edilen bir isimdi. Şimdi Alman ekolünü ve camiamızı çok iyi bilen birisi olarak takımızda antrenör.”
- “Dünya Kupası’nın takvimi ve Lucescu’nun yanıtı gecikmeye neden oldu. Hocamız gecikirse de zaten ilk idmanlar kondisyon ağırlıklı olduğu için bir süre Erdal Keser takımı çalıştırabilir.”
Teknik adam olayının ayrıntıları bunlar.. Peki hem Klinsmann’ın hem Löw’ün ismi ön planda ama en güçlü aday hangisi... Bunun yanıtı da açık:
- “Löw bir adım önde diyebiliriz. Çünkü Fenerbahçe’de çalıştığı için Türkiye tecrübesi var. Bu onun ilk sırada olmasını sağlayan önemli bir faktör.”

G.Saray teknik direktörünü belirledi

Haberin Devamı

Usta’nın 7. ölüm yıldönümü

Haberin Devamı

G.SARAY’ın yeni teknik direktör arayışında rol model olarak belirlenen Jupp Derwal, ölümünün 7. yılında anılıyor. Sarı kırmızılı kulüp de ölüm yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Mesajda şöyle denildi:
“Teknik Direktörlük yaptığı 1984-1988 yılları arasında Galatasaray’a unutulmaz başarılar yaşatan, aynı zamanda Türk futbolunun gelişimi için büyük katkılar sağlayan Jupp Derwall’in aramızdan ayrılışının 7. yılında özlem ve saygıyla anıyoruz...”

G.Saray teknik direktörünü belirledi


İKİ ŞAMPİYONLUĞA İMZA
“1986-1987 sezonunda 14 senelik aranın ardından Galatasaray’ın şampiyonluğa ulaşmasındaki en büyük pay sahiplerinden olan Jupp Derwall o yıl kazanılan şampiyonluğu şöyle özetlemiştir: ‘Almanya ile kazandığı Avrupa Şampiyonluğu’na bu kadar sevinmedim.’ Jupp Derwall, bir sonraki sezon danışmanlık pozisyonunda yer alarak Mustafa Denizli ile şampiyonluğu Galatasaray’a bir kez daha yaşatmıştır.”

Haberin Devamı

39 kişilik kadro 25’e düşecek

Sporcularına 25 milyon dolar ödeyecek sarı kırmızılı yönetim, kadroyu azaltıp, tasarrufa gidecek. GALATASARAY’da erken uyarı ve önlem alınması kararı çıktı. Futbolcu ve basketbolcularına olan alacaklarını pazartesi günü sıfırlayıp 25 milyon dolar ödeme emri veren Galatasaray yönetimi 39 kişilik kadroyu, 25’e düşürecek. Şu anda kontratlı 39 futbolcusu bulunan Galatasaray kulübü bu sayıyı 25’e indirecek. Takas yolu ile kadro boşaltılarak takım maliyeti düşürülecek.

DENK BÜTÇE İÇİN...
Özellikle planan bütçeyi devre arasında yapılan transferlerin bozduğu fikrini açıkça dile getiren yönetim, 2014 Ocak ayında yapılan 9 futbolcu transferinin tam 18 milyon Euro’ya mal olduğu ve kadro maliyetini arttırdığının altını çiziyor. Denk bütçe ve ödeme konusunda sorun yaşama kaygısının takım kadrosnu düşürmeyi zorunlu kıldığı dile getiriliyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!