GeriEkonomi Uber’e Avrupa’da yasak yolu açıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uber’e Avrupa’da yasak yolu açıldı

Uber’e Avrupa’da yasak yolu açıldı

AVRUPA Birliği (AB) Adalet Divanı Başsavcısı Maciej Szpunar, üye ülkelerin taksi olmayan araçların taksi gibi kullanılmasına olanak tanıyan Uber’in yasadışı ulaştırma hizmetlerini ceza hukuku çerçevesinde yasaklayabileceği ve cezalandırılabileceği yönünde görüş bildirdi.

Fransa’da şirketin servislerinden biri olan ‘UberPop’un ceza mahkemelerinde dava edilmesinde teknik hatalar olduğu yönündeki başvurusu, Lüksemburg merkezli AB Adalet Divanına taşındı. Başsavcı Szpunar, Fransa’nın Uber’e yönelik açtığı ceza davasında, üye ülkelerin UberPop gibi yasadışı bir biçimde ulaştırma alanında faaliyet gösterenlere yönelik yasaklamalarda ve cezalandırmalarda bulunabileceği görüşünü açıkladı.

UberPop hizmetinin ulaştırma alanına girdiği ve dijital bir platform olarak veri toplumu hizmeti sayılmaması gerektiğini belirten Başsavcı, Uber’in engellenmesine yönelik yasal düzenlemelerin AB Komisyonu tarafından değerlendirilmesinin gereksiz olduğunu kaydetti.

Başsavcının görüşünün, bağlayıcı olmasa da, mahkemenin kararını büyük ölçüde etkilemesi bekleniyor. Uber, Fransa’da UberPop hizmetiyle faaliyet yürütüyor. Bu sistem, müşterileri profesyonel sayılmayan sürücülerin kullandığı araçları ile buluşturuyor. Fransa yasaları lisanslı olmayan sürücülerin taksi hizmetleri sunmalarına izin vermiyor. Uber ise Fransa’nın uygulamayı yasaklamaya yönelik gerçekleştirdiği düzenlemelerin AB hukukuna uygun olmadığını iddia ediyor.

False