Türk takımı ‘24 saat’ yarışacak

Güncelleme Tarihi:

Türk takımı ‘24 saat’ yarışacak
Oluşturulma Tarihi: Haziran 10, 2023 07:00

Tarihte ilk kez bir Türk takımının katılacağı dünyanın en büyük motor sporları etkinliklerinden “Le Mans 24 Saat” yarışlarının 100’üncüsü bugün başlıyor.

Haberin Devamı

Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak tasarlanan yarış otomobili  ve ‘923’ kapı numarasıyla yarışa girecek olan Türk takımı Racing Team Turkey pilotu Salih Yoluç, “Bir hayali gerçekleştirmek üzere yola çıktık. Hedefimiz galibiyet, bu anlamlı yılda, böylesi bir hayali gerçekleştirmek, beni ve tüm ekibi son derece heyecanlandırıyor” dedi. Yoluç’un kullanacağı otomobilin arka kanadında ise İstiklal Marşı’nın ilk kelimesi olan ‘Korkma’ yazıyor. Yarışa 24 aracın yer aldığı LMP2 kategorisinde girecek olan Salih Yoluç’a İngiliz pilot Tom Gamble ve Belçikalı pilot Dries Vanthoor eşlik edecek.

İLK SIRADA TAMAMLADI

Üç pilot 600 beygirlik yarış otomobilleriyle değişimli olarak 24 saat boyunca hiç durmadan 13.6 km’lik pisti koşacak. Bu arada Hypercar serisinde antrenmanları ilk sırada tamamlayan Ferrari takımı pole pozisyonundan yarışa başlayacak. Goodyear lastikleriyle yarışan temsilcimiz Racing Team Turkey ise perşembe günü gerçekleşen antrenman turlarında LMP2 sınıfını ilk sırada tamamlamayı başardı. He yıl Fransa’nın Le Mans bölgesindeki yer alan pistte düzenlenen yarış bugün 17:00’da başlayacak.

Haberin Devamı

Türk takımı ‘24 saat’ yarışacak

LMP2 kategorisinde mücadele edecek tüm takımların Goodyear yarış lastiklerini kullanmalarının Goodyear’ın motor sporlarında tercih edilen bir marka olduğunun ve teknolojisiyle fark yarattığının bir göstergesi olduğunu söyleyen Goodyear Türkiye Tüketici Lastikleri Direktörü Ertan San, “Bu bizim için son derece mutluluk verici. Ama bir başka büyük mutluluğumuz da, bir Türk takımının efsanevi yarışın ve Cumhuriyet’imizin 100. yılında böylesi bir arenada mücadele edecek olması. Racing Team Turkey’nin bu yarışa damga vuracağından hiç şüphemiz yok” dedi.

Türk takımı ‘24 saat’ yarışacak

LE MANS 24 SAAT NEDİR?

-1923 yılında başlayan Le Mans 24 Saat, takımların farklı klasmanlarda 24 saat boyunca yarıştığı ve rakipleriyle hız ve dayanıklılık anlamında mücadele ettiği dünyanın en büyük otomobil yarışı organizasyonu olarak popülerliğini koruyor. Yarış, Fransa’nın Le Mans bölgesindeki Circuit de la Sarthe olarak da bilinen Le Mans 24 Saat Pisti’nde gerçekleştiriliyor. Yarışa her sene Hypercar, Le Mans Prototype 2 (LMP2) ve Le Mans GTE Amateur (LM GTE Am) olmak üzere üç farklı kategoride toplam 61 araç başlıyor.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!