Türk halkı yoksullaştıkça kredi kartına yükleniyor

Türk halkı yoksullaştıkça kredi kartına yükleniyor

Mastercard tarafından altı ayda bir düzenlenen MasterIndex araştırması, son 5 yılda kullanımı yüzde 100 artan kredi kartlarına ilişkin ilginç bir bulguyu ortaya çıkardı. buna göre, kredi kartlarının kullanım sıklığı giderek artarken, sosyo ekonomik seviye düştükçe kullanım tutarı da yükseliyor.

Kart kullanım alışkanlıklarına ve yatırım eğilimlerine ışık tutmak amacıyla 11 il merkezinde bin kişiyle yapılan MasterIndex araştırmasının ortaya çıkardığı bazı sonuçlar şöyle oldu:

ÆKredi kartı kullanım sıklığı son 5 yılda yüzde 100’ün üzerinde arttı. Kart kullanıcıları 2003’te kartlarını ayda 3.7 kere kullanırken Ağustos 2008 verilerine göre 8.2 kere kullanıyor. Kullanımının sıklaşması, Türk halkının küçük meblağlı alışverişlerini de artık kredi kartı ile ödemesine bağlanıyor.

ÆTürk halkı ortalama 107 YTL’lik alışveriş için kartını cüzdanından çıkarıyor. Kart kullanıcılarının yüzde 18’i 51-100 YTL, yüzde 17’si 35-50 YTL, yüzde 13’ü ise 21-35 YTL tutarındaki alışverişleri kartıyla yapıyor.

ÆKart kullanım tutarları sosyo ekonomik seviye düştükçe artış gösteriyor. A sosyo ekonomik grubundakiler, kartla ortalama 89 YTL’lik alışveriş yaparken, DE sosyo ekonomik grubunda bu rakam 147 YTL’ye çıkıyor.

ÆKredi kartlaır en çok yüzde 77 ile giyim mağazaları, yüzde 65 ile süpermarketler, yüzde 47 ile beyaz/elektronik eşya mağazaları ve yüzde 36 ile mobilya mağazalarında kullanılıyor.

ÆKatılımcıların yüzde 36’sı elektrik/su faturası ödemelerinde, yüzde 17’si taksilerde, yine yüzde 17’si kira ödemelerinde kredi kartı kullanabilmeyi istiyor.
Haberle ilgili daha fazlası: