Transtürk Holding ödeme zorluğu çekiyor

Galatasaray Spor Kulübü eski başkanlarından Faruk Süren'in şirketlerinden Transtürk Holding'in, borçlarını ödemekte zorlandığı bildirildi.

Haberin Devamı

Transtürk Holding'in Olağan Genel Kurulu, İstanbul'da gerçekleştirildi.

Genel Kurul'a sunulan faaliyet raporuna göre, şirketin 31 Aralık 2002 tarihi itibariyle net dönem zararı 1 trilyon 43 milyar 789 milyon lira düzeyinde bulunuyor.
 
Şirketin kısa vadeli borç toplamı 9 trilyon 449 milyar 94 milyon lira olarak gösterilirken, en büyük alacaklı konumda 5 trilyon 455 milyar 736 milyon lira ile Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Aza Faruk Süren yer alıyor.

Raporda yer alan bağımsız denetim raporunda, şirketin ekonomik sıktı içinde bulunması nedeniyle banka ve piyasa alacaklıları tarafından şirketin mal varlıkları ve kefil olduğu grup şirketlerinin üzerinde, haciz ve icra yoluyla takip bulunduğu bildirildi.

Transtürk Holding'in grup firmalarından toplam 21.6 trilyon liralık alacak, grup şirketleri lehine verilmiş 55.8 trilyon liralık kefaleti bulunduğu belirtilen raporda, tahsil kabiliyeti zayıf alacaklar için herhangi bir şüpheli alacak karşılığı ayrılmadığı ve yasal takibata geçilmediği kaydedildi.
   
''ŞİRKETİN FAALİYETLERİNE DEVAMI NAKİT GİRİŞİNE BAĞLI''
 
Şirketin borçlarını ödemekte zorlandığı, bankalar ile mevcut kredilerin vadelerinin yeni vadelere bağlanmasını içeren protokol imzalamak için çalışmalarını sürdürdüğü bildirilen raporda, ''Şirketin ekonomik faaliyetlerini devam ettirebilmesi, bu protokolde belirtilen vadelere uyulmasına ve/veya yeni nakit (özsermaye) girişlerine bağlı olduğu görüşündeyiz'' denildi.
  
Faaliyet raporunda, Transtürk'ün 31 Aralık 2002 tarihi itibariyle aktif değerleri üzerinde 15 trilyon 768 milyar lira ipotek bulunduğu, bağlı ortaklıklarının toplam 4 trilyon 697 milyar 845 milyon 275 bin liralık hisse senetlerinin teminat olarak rehin verildiği bildirildi.

Haberle ilgili daha fazlası: