TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan Avrupa’ya çağrı: Deprem bölgesinden tedarik sağlayın

Güncelleme Tarihi:

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan Avrupa’ya çağrı: Deprem bölgesinden tedarik sağlayın
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 14, 2023 07:00

Türkiye ve Almanya’nın iş dünyası temsilcileri, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen “Türk-Alman Konferansı: Depremden Etkilenen Bölgelerde İş Dünyasının Yeniden Güçlendirilmesinde Avrupa Özel Sektörünün Rolü” başlıklı toplantı bir araya geldi. Toplantıda 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgelerde iş hayatının yeniden güçlendirilmesi masaya yatırdı.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un video mesajları ile katıldığı toplantıda, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Avrupalı iş insanlarına “tedarik desteği” çağrısında bulundu. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında deprem sonrası yapılması gerekenlere ilişkin projelerden bahsederken bu projelere, Avrupa iş dünyasının desteğinin çok önemli olacağını söyledi.

EN GÜZEL DESTEK TİCARET

Hisarcıklıoğlu, “Başta Almanya olmak üzere Avrupa iş dünyasını deprem bölgesinden tedarik sağlamaya davet ediyorum. Zira deprem bölgesindeki insanların maddi destekten ziyade, üretim ve ticaret yaparak kendi ayakları üzerinde durmaya ihtiyacı var. Onlar için yapabileceğimiz en güzel destek budur. Bu süreçte TOBB olarak sizlere her türlü desteği sağlayacağız.” dedi.
TOBB olarak, depremin yaşandığı günün sabahında bir kriz masası oluşturduklarını ve acil ihtiyaç duyulanlardan başlamak üzere yoğun bir destek sağladıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, şu ana kadar 5 bine yakın TIR, 7 gemi, 6 uçak dolusu yardım temin edildiğinin altını çizdi. Hisarcıklıoğlu süreçte yanlarında olan başta Almanya olmak üzere tüm ülkelerin iş dünyası temsilcilerine teşekkür etti.

Haberin Devamı

‘HEDEF EK SİPARİŞ ÜRETİMİNE YARDIMCI OLMAK’

Rifat Hisarcıklıoğlu’nun tedarik desteği çağrısı Avrupa iş dünyası temsilcilerinden karşılık buldu. DIHK Başkanı Peter Adrian, “İş dünyası olarak biz de, sahada Türk ortaklarımıza destek olma yükümlülüğünü üsteleniyoruz. Hedefimiz, etkilenen bölgelerde bulunan şirketlerin mümkün olan en kısa sürede ek siparişler üretmelerine ve işlerini yeniden başlatmalarına yardımcı olmak” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!