Temmuz ayı memur ve emekli maaşı zammı yüzde kaç olacak?

Temmuz ayı memur ve emekli maaşı zammı yüzde kaç olacak

Enflasyon verilerine göre belirlenen temmuz ayı memur ve emekli maaş zammı, birçok kişinin araştırdığı konu oldu. Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın geçtiğimiz haftalarda yapmış olduğu açıklamada, mayıs verilerinin ardından haziran ayında da enflasyon verilerinde yukarı yönlü bir gelişme yaşanması halinde 1 Temmuz itibariyle bunun maaşlara yansıyacağı ifadesi yer aldı. İşte, temmuz ayı memur ve emekli maaşı zam oranları ve yüzdesi hakkında bazı detaylar

Haberin Devamı

Yapılan toplu sözleşmeler gereği enflasyonun artması halinde maaşları koruma altına alınacak olan memurlar için açıklama, Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan geldi. Peki, temmuz ayı memur ve emekli maaşı zam oranı yüzde kaç olacak? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

BAKAN AĞBAL AÇIKLAMA YAPTI

Maliye Bakanı Naci Ağbal, memur ve emekli aylığıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ağbal, enflasyon zammının eklenmesi sonrasında memur, emeklilerin yeni maaşlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, en düşük memur maaşı 2839 liradan 3050 liraya çıkacak. En düşük memur emekli maaşı 1978 liradan 2094 liraya çıkacak. 

Enflasyon nedeniyle memur ve memur emeklisine ek zammın gündeme gelebileceğiyle ilgili soruyu yanıtlayan Ağbal, "Yılbaşında yüzde 4 zam yaptık. İkinci yarasında yüzde 3,5 zam yapacağız. Mayıs sonu itibariyle yüzde 6,39. Yüzde 4 olan zam oranının aşmış durumdayız. Haziran ayında ilave olarak enflasyonda yukarı yönlü bir gelişme olursa, 1 Temmuz itibarıyla 1 kuruş eksik olmaksızın maaşlara yansıyacak İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin zammında da ilk 6 ayki enflasyonu yansıtacağız. Kabaca memur maaşlarındaki her yüzde 1'lik artışın maliyeti 2,3 milyar lira. En düşük memur maaşı 3 bin 50 liraya çıkacak. En düşük memur emeklisi maaşı 2 bin 94 liraya çıkacak. En düşük SSK aylığı 1670 liraya çıkacak"  diye konuştu.

TÜİK VERİLERİ NE DİYORDU?

Haberin Devamı

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) enflasyon rakamlarına göre, memur maaşlarına da baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayısta yüzde 1,62 yükseldi, yılın ilk 5 ayındaki artış ise yüzde 6,39 oldu. Böylece 5 aylık dönemde, yılın ilk yarısı için maaşlara yapılan yüzde 4'lük zam oranı aşılırken, bu durum yüzde 2,39'luk enflasyon farkını ortaya çıkardı.

Temmuzda açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamının eksi 2,39 veya bu rakamdan daha düşük çıkmaması halinde memurlar, sözleşmeliler ve memur emeklileri enflasyon farkı alacak.

Haziran ayında TÜFE sabit kalsa bile enflasyondan kaynaklı ortaya çıkan yüzde 2,39'luk fark maaşlara yansıtılacak.

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Temmuz'da alacak.
Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı, 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2018 Haziran ayı tüketici fiyat endeksinin, 2017 Aralık ayına göre 6 aylık değişim oranı yüzde 4'ü aşarsa memurlara enflasyon farkı ödenecek.

Memurlar, toplu sözleşme gereği yılın ikinci yarısı için ise yüzde 3,5 zam, Haziran-Aralık 2018 dönemi enflasyonun zam oranının üzerinde çıkması durumunda da fark alacak.